שלכת

 

מאת אורי פרגמן-ספיר

 אזורים צפוניים העשירים בעצים נשירים רחבי-עלים מפורסמים בנופי שלכת יפים. בואו לגן הבוטני ותהנו ממגוון עצים מכל העולם, לרבים מהם מופעי שלכת מרהיבים.
אוג הקופל 

בתהליך הקמילה של העלים מתפרק פיגמנט הכלורופיל המעורב בתהליך ההטמעה (פוטוסינטזה), הכלורופיל נותן את הצבע הירוק של העלים ועם התפרקותו נחשפים פיגמנטים אחרים הקיימים בעלה לפני התייבשותו, אלה הם צבעי השלכת היפים. 
אוג הקופל
השלכת היא אחת מהתופעות היפות והמעניינות בטבע. מדענים חשבו בעבר כי יש משמעות ביולוגית לתופעה ואכן נמצא לאחרונה כי לפחות הפיגמנט האדום של עלי השלכת מגן עליהם מחרקים אוכלי עלים. הגנה זו חשובה במיוחד עם קמילת העלים לפני החורף, בתקופה בה העץ שואב לענפיו את חומרי המזון מהעלים.
אוג הקופל
ישראל אינה מפורסמת בנופים טבעיים כאלה וחורשיה רובם ככולם מאוכלסים בעצים ירוקי עד (ירוקים כל השנה). למרות זאת ישנם כמה עצי בר מקומיים שעליהם משנים את צבעם לקראת השלכת. החשובה מכולם היא האלה הארץ-ישראלית, לקראת הסתיו עלי האלה המנוצים מקבלים גוון אדום יפהפה. 
עצים רבים בעלי שלכת יפה הובאו לארץ ומשמשים בגינון ביניהם מיני אוג, ספיון השעווה (אדום או צהוב), מיני מילה, ליקווידמבר לבני, רימון מצוי, אלה סינית (אדום) ואגס קלריאנה (צהוב או אדום). בגן הבוטני בגבעת רם, ירושלים ניתן לראות צבעי שלכת מרהיבים בעשרות מיני עצים צפוניים בחודשי נובמבר-דצמבר, ביניהם אוג הקופל באדום בורדו וליקוידמבר לבני בוורדרד. אגב השלכת אינה אופיינית רק לעצים, מטפסים כמו הגפנית המחומשת מראים גם צבעי שלכת עזים.
אוג הקופל

וידאו

לוח ארועים

חדשות הגן

  • החממה הטרופית סגורה לקהל הרחב החל מה-1 בנובמבר, החממה הטרופית סגורה לקהל הרחב לרגל פרויקט חידוש והרחבה של החממה.
    פרויקט הבינוי יימשך כשנה והחממה תיפתח שוב בחורף 2015

  • שינויים בשערי הכניסה לגן החל מיום שלישי 9/10/12, יינעל שער הכניסה העליון לגן (ליד שופרסל ניות). מעתה תתאפשר כניסה לבאים לגן רק משער המנהרה (ליד משתלת קוקטייל). כתובת JPS זלמן שניאור 1
    שער ניות הינו שער שבת בלבד.

  • עכשיו פורח בגן! אתם מוזמנים לקרוא על הפרחים הפורחים בגן בימים אלו.

הרשמה לניוזלטר

שם פרטי: *
שם משפחה: *
דוא"ל: *