השתלמויות למורי דרך – ימי עיון וסיורים 2021-2022

05 מאי

החל משנת 2020 הגן הבוטני מוסיף למערך פעילויות ההדרכה וההוראה שהוא מקיים, השתלמויות מקצועיות למורי דרך. ההשתלמויות מוכרות על-ידי משרד התיירות במסגרת השתלמות החובה השנתית, הנדרשת לשם חידוש הרישיון.

הגן מגייס את מיטב המרצים, בראשות המנהל המדעי של הגן, ד”ר אורי פרגמן-ספיר, לשם הקניית ידע בהכרת הנוף והצומח של ארץ ישראל בפרט ובתורת הצומח בכלל, תוך התייחסות למתודות ומתן כלים להדרכה.

מורה דרך הוא מקצוע של אנשים סקרנים, הדורש מיומנויות רבות ומאפשר חופש נרחב לביטוי אישי. ימי ההשתלמות שאנו מציעים, באים להעשיר את ארגז הכלים של המדריך בידע, שיכול להפיח חיים ולהוסיף עניין ו”פלפל” בכל הדרכה.

בין ימי ההשתלמות ישנם ימי עיון בגן, המשלבים למידה בכיתה עם סיורי הדגמה בחלקות הגן, וכן ימי סיור ברחבי הארץ.

בואו של הסתיו בדגש פריחה ונביטה

מה מביא איתו הסתיו? לאילו תופעות מגיבים הצמחים וכיצד? ביום זה נעסוק בעולמם המרתק של הצמחים תוך שימת דגש על פריחה ונביטה. נתבונן על פריחות הסתיו מבעד לשיקולים מעולם הכלכלה, ונדגים את השונות האדירה שטמונה במילה “פרי”. נדון בחשיבות הצמחים לעולמנו ובערכיהם הכלכליים והאקולוגיים. נלמד כיצד ניתן לשלב תכנים בוטניים מגוונים אלה במצבים שונים בהדרכה.

מבוא לבוטניקה

מבוא לעולמם המרתק של הצמחים – מה הם, בעצם, ומה חשיבותם לאדם ולסביבה? נדבר על צמחי תועלת, מאכל ומרפא, ונשוחח על צמחים כיוצרי נוף, ערכיהם האקולוגיים וחשיבותם לשמירה על מאזן החמצן באטמוספירה. דגש יושם על אופנים לשילוב תכנים בוטניים בהדרכה.

נפלאות עולם העצים

ביום זה נפתח צוהר אל עולמם המופלא של העצים. מי הוא, למעשה, ייצור חי זה, שעשוי לחיות מאות שנים, לצמוח לגבהים של מעל מאה מטר ולפתח גזע של עשרות מטרים? מעץ הפרי במטע, דרך עץ הצל ברחוב ועד העץ ביער הגשם הטרופי  – נדון בתרומתם האדירה של העצים לאדם ובמקומם המהותי של העצים במערך האקולוגי הכולל, בדגש על תפקידם המרכזי כיצרני חמצן ומווסתי טמפרטורה. נסייר בין עצי הגן הבוטני, ונלמד כלים שימושיים להדרכה בנושא עצים.

העולם המופלא של הגיאולוגיה

זה נכון שפעם היה פה ים? מדוע החרמון הוא ההר הכי גבוה בישראל? מה למעשה ההבדל בין סלע גרניט לבזלת?

אלו חלק מהשאלות בהן נדון בהשתלמות הגיאולוגית בגן הבוטני.  נלמד לזהות מינרלים וסלעים בשדה, נעמוד על ההבדלים בין הסלעים השונים, נלמד אודות קבוצות המאובנים החשובות, ונסביר את התופעות הגיאולוגיות החשובות בישראל. נגלה שהגיאולוגיה איננה דוממת ושהסלעים הם עולם עמוק!

פריחה במישור החוף

ההשתלמות תעסוק בצמחיית מישור החוף – מוצא הצמחים הגדלים בו והתאמותיהם לאקלים הים-תיכוני, לחגורת הרסס, ולקרקעות השונות המאפיינות את האזור (חול דיונרי, כורכר, חמרה וקרקע סחף).

נתוודע לצומח ולצמחייה בכרמל ונלמד על ההבדל בין יער פארק לחורש. ניחשף לאטרקציות הפריחה של מישור החוף ונרים על נס את איריס הארגמן כצמח דגל לשמירת טבע. בין לבין נשים דגש על מתודות לשילוב צמחים בהדרכה.

פריחה במדבר יהודה ובקעת ים המלח

יום סיור בין מים למדבר – נתחיל בתצפית על נחל פרת האיתן ונקנח בצמחייה הסוב-טרופית היפהפייה שבגן הבוטני בעין גדי. בדרך נפגוש פריחות בתנאי גידול קשים – מהמלחות בצפון ים המלח ועד הוואדיות השחונים באזור קיבוץ אלמוג. נכיר את הצמחייה והצומח, ונלמד על התאמותיהם לסביבתם הקשה. במהלך היום יושם דגש על שילוב צמחים בהדרכה.

העולם התחתון של ישראל – מערות ישראל באור הפנס

ידעתם שבישראל ישנן כמה אלפי מערות? שמערת המלח הארוכה בעולם נמצאת במדבר יהודה? שיש חיים מתחת לאדמה? בהשתלמות ניחשף לעולם התת קרקעי בישראל. נכיר את מערות המבוך הארוכות בישראל ואת מערות המלח ונלמד איך הן נוצרו. נשמע על הנפלטים היהודים שברחו אל המערות בתקופת המרידות ברומים והממצאים שמספרים על כך. בדרך נבקר במכרות הנחושת בערבה, במערות העמוקות בישראל, במערות האולם של השפלה הגבוהה ובבורות האנכיים של גב ההר.

אביב בגולן הצפוני ובחרמון

הכרת הצמחים ונופי הצומח של צפון הגולן והחרמון הנמוך

האביב כבר מסתיים ברוב הארץ, אבל עדיין בעיצומו בחרמון ובצפון הגולן – האזורים הקרים והגשומים ביותר בארץ. בהשתלמות ניהנה ממגוון פרחים מיוחדים, חלקם נדירים ונעסוק גם בנופי הצומח ובסוגיית ניהול השטח לשמירה על המגוון שבו. נכיר את יער הספר ההררי של החרמון ואת החורש של יער אודם. נסיים בבית קברות עתיק ובו עצים עתיקים. נחפש סחלבים, אבל לא נפסח גם על דגנים, עצים ועשבים שונים.

 

“עוד כברת הארץ לבוא אפרתה…”

מסורות עתיקות ונשכחות, עצים מקודשים, ארכיאולוגיה מפתיעה ואנקדוטות היסטוריות על אם הדרך בין ירושלים ובית לחם

בסיור רגלי באזור הפתוח המשתרע בין שני צידיו של מקטע אחד של דרך חברון ההיסטורית שבין ירושלים לבית לחם נתוודע לתא-שטח שגדוש במסורות, יהודיות, נוצריות ומוסלמיות אזוטריות ונשכחות, ושרידים ארכיאולוגיים מרשימים ולא-ידועים המתקשרים אליהן. לא נזניח את העצים שגדלים במרחב הזה, שגם להם חשיבות דתית וגאופוליטית רבה, את המוסדות הנוצריים החשובים שפועלים בו ואת האירועים ההיסטוריים שהתחוללו באזור ובסביבתו ואשר מתקשרים לתולדות העיר החצויה, 1967-1948. דגש מיוחד יושם על הטופונומיה של האזור, כלומר שמות העצמים בו (הרים וגבעות, עיירות ושכונות, דרכים ואתרים ארכיאולוגיים) – כיצד הם התקבלו, ומה ניתן ללמוד מהם על ההיסטוריה שלו, העתיקה והחדשה.

נופי הצומח בארץ ישראל

חשיבותם הסביבתית של נופי הצומח

יום שיוקדש לצמחים יוצרי הנוף בארץ ובעולם. אלה הם בעיקר עצים ושיחים האופייניים לאזורים השונים. נתחיל בסקירה עולמית של נופי הצומח מקו המשווה ועד לקטבים ומהר מאד נעמיק בנופי הצומח של המזרח התיכון ושל ישראל. נדון בחשיבותם הסביבתית, בהשפעתם על האדם. כמו כן נלמד על השינויים המקומיים בנופים אלה. נסיים בסיור מרתק בגן הבוטני. ההשתלמות תיתן למורי הדרך כלים לשילוב נושאים אלו בהדרכות.

חיזור גורלי – תהליך האבקה בפרחים

יחסי הגומלין ולהתאמה המופלאה בין פרחים ומאביקיהם.

ביום זה נתוודע ליחסי הגומלין ולהתאמה המופלאה בין פרחים ומאביקיהם. נכיר את קבוצות המאביקים העיקריות, ונלמד על תכונות הפרחים המואבקים על-ידי כל אחת מהקבוצות. נגלה את שיטותיהם הערמומיות-לפעמים של הפרחים למשוך אליהם מאביקים, ונלמד על התחכום שבתכונות הצמח, שמעודד האבקה זרה למול האבקה עצמית. בכיתה ובסיור בגן נלמד סיפורי פרחים, ונשים דגש על כלים שימושיים להדרכה.

טבע עירוני בירושלים

מיהם הצמחים ומה חשיבותם לאדם וכיוצרי נוף עירוני.

במהלך סיור רגלי בין ריאות ירוקות בעיר ירושלים, נצא למסע בזמן. כתמי טבע ים-תיכוני יעוררו אותנו לדמיין יחד מה היו נופי הצומח לפני בניית העיר, ולמול שרידי חקלאות עתיקה נעלה סוגיות של שינוי נופי ותירבות צמחי בר לחקלאות. נדון בחשיבותם של הצמחים לאדם, בתפקידם כיוצרי נוף, במהותו של הטבע העירוני ובדרכי פעולה לשמירת טבע. נלמד כיצד ניתן לשלב נושאים בוטניים להעשרת הדרכות.

Top דילוג לתוכן