חידת סוף השבוע 13.10.2017 – רוח, נדודים וחבצלות החוף

15 אוק

ימים אלו הם הימים האחרונים לפריחת חבצלת החוף בחופי ארצנו. החבצלת מבשרת את הסתיו יחד עם החצב, אם כי יכולה להקדים ולפרוח כבר ביולי עם התקצרות הימים. גם החבצלת וגם החצב פורחים בזמן שאין הרבה פרחים בסביבה ולכן מושכים אליהם הרבה חרקים. לחבצלת החוף פרח לבן גדול דמוי משפך. כל פרח חי כמה שעות – משעות אחה”צ ועד צהרי יום המחרת. הפרח ריחני ומציע למבקריו צוף רב בבסיס משפך הפרח וכן אבקה על האבקנים.

מחקר של איזיקוביץ’ וגליל (1971) גילה שלא כל החרקים שמבקרים את חבצלת החוף אכן מאביקים אותה. מרחק האבקנים מהצלקת והרוחות החזקות בחוף הם גורמים שמקשים על ההאבקה. ראו בתמונה – חבצלת בחוף סוער עם פירות ירוקים – אם כך, מי בכל זאת “מצליח”? ואיך הפרח מותאם במיוחד עבור המאביק במבנהו ובמועד פריחתו?

Photo by: Fatih YILDIZ, www.yoldakiizler.com
פתרון

הפרח הלבן הגדול והריחני של חבצלת החוף בולט מאוד בחשכה ומותאם לחרקים הפעילים בלילה, אם כי מבקרים בו חרקים גם ביום. דבורים, למשל, המבקרות את הצמח, אוספות אבקה אך הן קטנות מכדי “ללכלך” באבקה את הצלקת. במחקר של איזיקוביץ’ וגליל (1971) התגלה שהחרקים היחידים שמאביקים את הפרח הם רפרפי לילה גדולים (הם זיהו 6 מינים שונים).
לרפרפים חדק ארוך המאפשר להם ליהנות מהצוף שבתחתית המשפך. הם עושים זאת תוך כדי מעופם, כשהם מקרבים את הגוף ותוך כדי כך מתלכלכים באבקה. הם גם גדולים מספיק כדי לגעת בצלקת בבקרם בפרח הבא.
מבנה גופם של הרפרפים מותאם למבנה פרח החבצלת, אך ישנה התאמה נוספת שקשורה במועד הפריחה –
הרפרפים שמאביקים את חבצלות החוף הם מינים נודדים. הם מגיעים לארץ בחודשי הקיץ והסתיו וזמן שהותם כאן חופף בקירוב לזמן פריחת החבצלות.
עניין מעניין נוסף שהתגלה באותו מחקר הוא שהרפרפים לא יכולים לעופף באופן מיטבי כשמהירות הרוח עולה על 2.5-2 מ’/שנייה. רצועת החוף בלילות הקיץ מושפעת מבריזה יבשתית. זו העונה בשנה והמועד ביום שבהם הרוחות חלשות ומאפשרות את מעוף הרפרפים. עוד סיבה טובה לחבצלות לפרוח בתקופה זו.
התלות של החבצלות ברפרפים הוכחה בין היתר כשהתברר שפרחים שפרחו אחרי שהרפרפים כבר עזבו את הארץ לא חנטו פרי.

נדידה, משטר רוחות, מבנה החרק ומבנה הפרח – הכול מותאם. ועכשיו נשאלת השאלה – מה קדם למה?….

צילום: עומר שקד
Photo by: Paul and Jo, https://gardenguests.blogspot.co.il/2013/01/convolvulus-hawk-moth-feeding-on-spider.html

לקריאה נוספת:

Eisikowitch, D., and J. Galil. “Effect of Wind on the Pollination of Pancratium Maritimum L. (Amaryllidaceae) by Hawkmoths (Lepidoptera: Sphingidae).” Journal of Animal Ecology, vol. 40, no. 3, 1971, pp. 673–678. JSTOR, JSTOR, www.jstor.org/stable/3444.

חידת סוף השבוע מתפרסמת בפייסבוק בצהרי כל יום שישי, והפתרון מתפרסם בפייסבוק בימי ראשון עם הפרסום באתר.

Top