חידת סוף השבוע 15.9.2017 – הגביע מלא מים. לחיים!

17 ספט

בתמונה הססגונית שלפניכם צמחי גוזמניה, שאתם ודאי מכירים ממשתלות ומחנויות פרחים. גוזמניה הוא סוג צמח ממשפחת הברומליים הגדל באזורים טרופים לחים ביבשת אמריקה. הגוזמניות משמשות כצמח בית נפוץ או כעציץ קייצי לגינת צל. לגוזמניות יש בית שורשים קטן ולכן לא חייבים, ואף לא רצוי, לשתול אותן מחדש בעציץ גדול יותר, כפי שמומלץ עם רוב רובם של הצמחים הנקנים במשתלה. לרוב הן יחיו ויוסיפו צבע גם בבית לא מאוד מואר למשך חצי שנה עד שנה.
המלצת הטיפול בגוזמניות היא שיש להקפיד שתמיד יהיו מים בגביע שנוצר בין עלי הצמח.
והשאלה היא – למה? מדוע הצמח פיתח יכולת זו לאגירת מים? ומה מאפשר מקווה המים?

פתרון

צמחי גוזמניה, כמו גם צמחים נוספים ממשפחת הברומליים שבין עליהם נוצר מקווה מים (tank bromeliads), גדלים בדרך-כלל על גבי עצים (אפיפיטים). בית השורשים משמש להם בעיקר לאחיזה והגביע שבין העלים הוא מנגנון לאיסוף מי גשמים. אך מה עוד מאפשר מקווה המים?
מלבד היותו מקור מי שתייה לציפורים, קופים וכיוב’, מקווה המים מהווה בית גידול לבעלי חיים קטנים כחרקים, חלזונות וצפרדעים. חוקרים בדקו ומצאו שמקווי המים של הברומליים מאכלסים כ-250 מיני יצורים, ביניהם כאלה שזהו בית גידולם היחיד. זחלי יתושים, ראשנים שניזונים מזחלי היתושים, צפרדעים שנטרפות ע”י נחשים וכן הלאה – מערך שלם של חיים ומוות. כמו כן מתפתחים בתוך הגביע אצות, פטריות וצמחי מים.
ההפרשות השונות של בעלי החיים כמו גם אבק ונשר מהצמחים – כל אלה נאספים בתוך הגביע ומשמשים לצמח חומרי הזנה.

הרבה יכול לקרות בתוך גביע של גוזמניה. אצלכם בבית זה כנראה יהיה קצת פחות סוער…

Photo by: Bcameron54 (Own work) [Public domain, CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

חידת סוף השבוע מתפרסמת בפייסבוק בצהרי כל יום שישי, והפתרון מתפרסם בפייסבוק בימי ראשון עם הפרסום באתר.

Top