חידת סוף השבוע 18.8.2017 – רק באמריקה

20 אוג

אנחנו עדיין באווירת “לילות אפריקה” בגן הבוטני…

הביטו בצמחים שלפניכם – מה מספרו של הצמח שלא גדל באפריקה?

…ומה זה אומר על שרוליק??

 

* י * י * י * י * י * י * י * י * י * י
Photos 1&4 by: S Molteno (Own work) [CC0], [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]; 2 by: Stickpen (Own work) [Public domain]; 3 by: Michael Wolf (Own work) CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)]. All photos via Wikimedia Commons
פתרון

הצמחים במספרים 1 (הוורתיה), 2 (אהלית) ו-4 (גסטריה) הם צמחים בשרניים הגדלים ביבשת אפריקה. הצמח במספר 3 הוא מסוג ממילריה (Mamillaria) ממשפחת הצבריים, כלומר קקטוס, ושכזה בוודאות אינו גדל באופן טבעי באפריקה כי כל הקקטוסים מקורם ביבשת אמריקה.
כל ארבעת הצמחים הם סוקולנטים, לפי המינוח השגור במשתלות, שמשמעו הוא שהם בעלי איברים בשרניים, אוגרי מים. רק הממילריה היא קקטוס.
משפחת הצבריים התפתחה במדבריות של יבשת אמריקה, ומאופיינת בין היתר, בכך שהגבעול הוא לרב האיבר הבשרני והעלים הפכו להיות קוצים. להבדיל, בשלושת הצמחים האחרים, השייכים למשפחות שונות, האיברים הבשרניים הם העלים, לעתים עם תוספות מחודדות בשולי העלה.

ומה זה אומר על שרוליק?? ובכן, שרוליק ה”צבר” למעשה מאופיין עם צמח שאינו מקומי ב”מקור” – מוצא הצבר המצוי כפי הנראה במקסיקו, והוא הופץ בעולם והגיע גם אלינו אחרי שהכובשים הספרדים הביאו אותו לאירופה במאה ה-16.
יש לנו בארץ עולים חדשים מתקופות שונות והמגוון התרבותי שלנו הולך ומתפתח עם השנים. והדימוי בעינו עומד – אנחנו עדיין קוצניים מבחוץ ומתוקים מבפנים…

Modified photos: Srulik by Dosh; MaxPixel.freegreatpicture.com-555530

חידת סוף השבוע מתפרסמת בפייסבוק בצהרי כל יום שישי, והפתרון מתפרסם בפייסבוק בימי ראשון עם הפרסום באתר.

Top