חידת סוף השבוע 20.10.2017 – שם לקריתמון

22 אוק

חידת השבוע הפעם משלימה את צמח החודש שלנו: קריתמון ימי.
קריתמון ימי הוא צמח בר המוכר לנו מחוף הים וגם צמח גינון מוצלח. חידתנו הפעם עוצרת רגע לתהות על מהות השם.
“קריתמון” הוא שם בעל מצלול עברי לשם הסוג המדעי Crithmum  ו”ימי” הוא תרגום של שם המין maritimum. כצמח שגדל בחוף הים, העניין הימי ברור, אך מהו אותו Crithmum?
אמנם אפשר לברר בקלות ברשת, אבל אנחנו מזמינים אתכם להתבונן רגע בתמונה, בתפרחת שחנטה פירות ולנסות לפענח… מקור השם הוא תוצר של דמיון הפירות לדבר מה. התוכלו לנחש לְמה?

Photo by: Roger Culos (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
פתרון

המילה crithmum מקורה ביוונית עתיקה במילה krithi שמשמעותה גרגר שעורה.
כן, יש דמיון במבנה ובצבע בין פרי הקריתמון לבין גרגר שעורה. אבל יש דמיון גם לדברים אחרים, כפי שוודאי העליתם אתם בדעתכם. אז למה לקרוא לקריתמון דווקא על-פי מבנה הפרי ולמה דווקא לדמותו לגרגר שעורה? לאכזבתנו, סיבה טובה לא מצאנו.

נציין שהשם ניתן לצמח ע”י לינאוס – קרל פון לינה – רופא, בוטנאי וזואולוג שוודי שחי במאה ה-18 – מדען נערץ ורב השפעה. לינאוס ייסד את שיטת המיון המדעית של החי והצומח וביסס את מתן השמות לפי מערכת דו-שמית, לפיה כל צמח מוגדר על-פי שם סוג ושם מין, שמייחדים ומבדילים אותו מצמחים אחרים. שימוש זה נעשה לראשונה בצורה עקבית בספרו “מיני הצמחים” (Species Plantarum), שיצא לאור ב-1753, השנה שבה הוגדר גם הקריתמון.

הקריתמון הימי Crithmum maritimum הוא אחד מאלפי צמחים שלינאוס הגדיר ושיים. על שום מלאכה אדירה זו כונה לינאוס “אדם השני” כממשיך דרכו, כביכול, של אדם הראשון, לפי בראשית ב’, 20: “ויקרא האדם שמות לכל הבהמה ולכל עוף השמים ולכל חיית השדה…”

חידת סוף השבוע מתפרסמת בפייסבוק בצהרי כל יום שישי, והפתרון מתפרסם בפייסבוק בימי ראשון עם הפרסום באתר.

Top