חידת סוף השבוע 3.11.2017 – חלמונית גדולה: שירות הובלות

05 נוב

ראו בתמונה זר שופע חלמוניות ויד אוחזת זרעי חלמונית גדולה, המורכבים מחלק קשיח כהה ורקמה לבנבנה בעלת מרקם ספוגי.
רוב צמחי החלמונית הגדולה שבגן הבוטני הגיעו לכאן במבצע הצלה של אוכלוסיית הבר של גבעת רם טרם בניית כביש בגין. הבצלים הועתקו בהצלחה וזרעים הונבטו ונשתלו אף הם. עם השנים האוכלוסיה הלכה והתרחבה בכוחות עצמה ופרחיה היפים מקשטים את יער האלונים שבחלקת אסיה.
איך נפוצו הזרעים ברחבי החלקה? ומה במבנה שלהם מאפשר זאת?

צילומים: אורי פרגמן-ספיר
פתרון

נמלים – הן המפיץ העיקרי של זרעי החלמוניות. התופעה, הפצת זרעים ע”י נמלים, נקראת מירְמֵקוֹכוֹריה (ביוונית עתיקה: מירמֵקו= שייך לנמלים, כורֶה=מופץ על-ידי), והיא מבוססת על יחסי גומלין בין הצמח לנמלים.
ברוב הצמחים המירמקוכורים, כמו גם בחלמונית, הצמח משקיע משאבים בייצור עֲטִי (רקמה המחוברת לזרע) בדמות גופיף שומני (אֶלַיוֹזוֹם), כגמול מזין עבור הנמלים (זהו החלק הספוגי הלבן שבתמונה). הנמלים נושאות את הזרעים לקיניהן במרחק של שניים עד עשרות מטרים ממקום האיסוף, ובקן האליוזום משמש בעיקר להזנת הזחלים. לאחר השימוש, הנמלים נפתרות מהזרע בסביבת הקן, שם הקרקע עשירה בחומרי הזנה כזרחן וחנקן, ובתנאים אלה סיכויי הנביטה שלו גבוהים.
יש מיני נמלים שזוללות בעצמן את האליוזום בלי להפיץ את הזרעים, ונמלות קציר, למשל, אוכלות את הזרע כולו. אך כנראה שהרווח רב מההפסד – התוצאות מדברות בעד עצמן… בואו וראו בגן!

צילום תחתון: אורי פרגמן ספיר; צילום עליון: נמלת קציר שחורה נושאת זרע של חלמונית גדולה, רכס בוקר בהר הנגב. צילום: איתמר גלעדי

חידת סוף השבוע מתפרסמת בפייסבוק בצהרי כל יום שישי, והפתרון מתפרסם בפייסבוק בימי ראשון עם הפרסום באתר.

Top