טיול בוטני לטורקיה 2019

22 ינו

מדריכים:
שמואל שמש, מומחה לטורקיה
והבוטנאי ד"ר אורי פרגמן-ספיר

בשנה שעברה נסענו לטיול בוטני בלתי נשכח לחבל הרי הקצ'קר בצפון מזרח תורכיה. לפני כן נסענו למערב גאורגיה ואח"כ לאזרביג'ן. אנו מנסים כל הזמן להתחדש ולהשתפר. נרגשים הפעם להציע לכם, אוהבי הטבע, הבוטניקה ותרבות האדם את אחד מהטיולים היפים שיש. בנינו מסלול מיוחד ומגוון בחבל הרי הפונטוס המערביים והמרכזיים כשבתווך חבל קפדוקיה המרהיב שאין צורך להכביר מלים על פלאיו.
הרעיון, כרגיל, לחרוג מהשגרה בטיול מיוחד באביב המאוחר שיכלול כמה מסלולי רגל נעימים בטבע מיוחד במינו וישלב נופים, ערכי טבע, אתרי תרבות והיסטוריה מהמדרגה הראשונה. דגש מיוחד נעניק לקפדוקיה הייחודית שבה נשהה כ 3- ימים ו 3- לילות. בהרי הפונטוס נבקר בשמורת אגם אבאנט, בשמורת 7 האגמים, בעיירה העותומנית הציורית ספרנבּוֹלוּ, בעיירה האותנטית במיקום מקסים על חוף הים השחור – אמאסרה ובעיר אנטולית הררית מיוחדת במינה – אמסיה ששוכנת בתוך קניון הנהר ישיל אירמאק שבהרי הפונטוס המרכזיים/מזרחיים. נבקר בבירת תורכיה המודרנית – אנקרה ואולי גם בבירת החתים שבמרכז אנטוליה – חתושש, ועוד. העונה. אמורה להיות אביבית והטובה ביותר לטיול במקומות בהם נבקר. היערות בשיא לבלובם והתחדשותם, כך גם כרמי קפדוקיה ומטעי הנשירים ופרחי הבר. המזג הצפוי: כבר לא קר ועדיין לא חם מדי.

רווחי הטיול מופנים למיזמי שמירה על צמחים נדירים בישראל!
היציאה – ביום א' 19.5 בבוקר
והחזרה ביום ג' 28.5 שעתיים לאחר חצות (תחילת 29.5)

המחיר
1890$ למטייל בקבוצה של 22 מטיילים ויותר.
תוספת של 25$ לכל מטייל פחות.
תוספת ליחיד בחדר 290$ .
מינימום משתתפים 15 ומכסימום 27 .
הטיסות באמצעות "מונה טורס" ת"א
ושירותי הקרקע באמצעות הסוכנות התורכית "אנאדול" באיסטנבול.

המחיר כולל
2 לילות 5* (באגם אבנט בהרי הפונטוס ובאנקרה);
4 לילות במלונות 4* (בקפדוקיה ובהר ארצ'יאס);
1 לילה במלון בוטיק באמסיה;
1 לילות במלון 3*+ שעדיף על פני 4* (בספרנבולו);
1 לילה 3* (הטוב ביותר בנמצא באמאסרה);
חצי פנסיון;
אוטובוס תיירות צמוד ברמה טובה;
דמי כניסות )והן לא מעטות ודי יקרות(;
טיסות בינלאומיות סדירות, ת"א-איסטנבול-ת"א + טיסת פנים (כולל המסים והאגרות);
דמי טיפים;
דמי הדרכה;
הדרכה של אוֹרי ושמואל ובנוסף מדריך תורכי צמוד ע"פ החוק, דובר אנגלית.

הרשמה
בגן הבוטני אצל אורי fragman@botanic.co.il | 052-4472401
אם לא משיגים את אורי ניתן ליצור קשר גם עם שמואל 02-5638540 | 054-8070362 | urofra@bezeqint.net
יש לתת פרטי כרטיס אשראי : מספר הכרטיס, ע"ש מי, תוקף, 3 ספרות מאחור ומספר ת.ז.

לחצו לתכנית הטיול המלאה

יום 1 –  א' 19.5

טיסת בוקר לאיסטנבול. נטוס לשדה האסייתי סאביחה שממזרח לאיסטנבול מה שיקצר לנו מאד את הנסיעה מזרחה לאורך ימת השיש לעבר הרי הפונטוס המערביים. שוטטות רגלית ביערות שמורת הטבע מסביב לאגם אבּאנט הקסום והגבוה (כ- 1500 מ') ובכפר קיץ של רועים. ביום זה נכיר את העצים המלבלבים ונחפש פרחי יער. לינה במיקום נהדר לחוף אגם אבּאנט.

יום 2 –  ב' 20.5

נטפס בהרים ונרד (ברכב) לעבר יערותיה העבותים של שמורת שבעת האגמים (ידי גולר) הנשפכים האחד אל השני. נבצע מסלול רגל נעים. פסטורליה אמיתית ומראות מקסימים. בקיצור,"חבל על הזמן". נצא מהשטח ונמשיך צפונה דרך הרי הפונטוס המשתפלים לעבר הים השחור. נחפש את הרודודנדרון הפונטי ונהנה משלל פרחים נוספים. נמצא עצמנו בנוף מצוקי על קו החוף השזור בעיירות דייגים נינוחות כמו נגזרו מתוך ציורים. נחנה בעיירה אמאסרה (Amasra) שמבצרה ממוקם על לשון בתוך הים היוצרת שני מפרצים יפים. לינה באמאסרה.

יום 3  – ג' 21.5

לאחר סיור באמאסרה הציורית נצא דרומה דרך הכפר יורוקוי (Yorokoy) לספרנבולו. ספרן זה זעפרן ונדבר על כך במקום. לא בכדי הוכרה עיירה הררית זו כאתר מורשת עולמית. בתי עץ לרוב, מהתקופה העותומנית, כאילו מחזירים אותנו בשעון הזמן ההיסטורי לימי עבר. נשוטט ונבקר בעיירה שהיא כמוזיאון חי. לא נשכח את הבוטניקה ביום זה בו נהנה מעצי יצהרון, ציפורנית קומפקטית ועוד ועוד.

יום 4 – ד' 22.5

ניסע לאנקרה ונבקר בה ככל שנספיק (המוזיאון הלאומי לתרבויות אנטוליה, העיר העתיקה  ועוד). נחווה בדרך את השינוי בנופי הצומח מהרי הפונטוס הירוקים לערבות מרכז אנטוליה ונעצור בריכוזי פריחה. לינה באנקרה.

ימים 5-7 – ה'-ש' 23-25.5

נתחיל חוויה בת שלושה ימים באזור קפדוקיה, הכ"כ מפורסם.  תופעות טבע, תצורות ונופים יחודיים ומופלאים; מבנים ומבצרים טבעיים, כנסיות חצובות בסלע צמחיה מיוחדת ברמת פנים יבשת געשית ועוד. בכל יום נשלב גם מסלול רגל נעים ומעניין. נבקר, ככל שהזמן יספיק, בקניון איחלארה הבזלתי, בעמק הגרמה, בקניון האדום, בצאבשין, במוזיאון הפתוח עם הכנסיות החצובות, בעמק זלבה עם מערות המגורים, בעמק הארובות, בנהר האדום, במצודת אוצ' היסאר עם תצפית יפהפיה ואפילו נשתדל לבקר במרכז הסופים הבקטשיים. באזור זה נהנה מהצמחיה האירנו-טורנית של האזור הכוללת את שיחי השקד המזרחי, כרבה מזרחית ועוד שלל צמחים, כמו כן נלמד על החקלאות המסורתית ונחפש פרחים מיוחדים בשדות. מי שירצה יוכל באחד הבקרים לרחף בכדור פורח בלב האזור בתוספת מחיר שתבורר בהתאם לצורך בזמן אמיתי (עולה די הרבה).

3 לינות רצופות בקפדוקיה.

יום 8 – א' 26.5

נצא לכיוון הקודקוד הדרומי של משולש קפדוקיה – העיר קייסרי. בסמוך לה נטפס (באוטובוס…) על הר הגעש ארצ'יאס שהוא אחד משני הרי הגעש מחוללי פלא הטבע ששמו עמק הגרמה בלב קפדוקיה. נגיע עד למלון הסקי שלנו בגובה 2200 מ' ומשם נעפיל ברכבל גולשי החורף ל-2800 מ'. אתם יכולים לדמיין לעצמכם את פלאי הצומח הכרקוצי המיוחד המתעורר לאחר הפשרת השלגים באזור, נראה כאן צמחים המוכרים לנו מהחרמון, אבל גם רבים נוספים חדשים. באזורים הגבוהים יותר נחפש גיאופיטים הפורחים בשולי השלג. לינה במלון סקי עם גג גמלוני משופע בחדות.

יום 9 – ב' 27.5

עם בוקר נצא עוד מזרחה ללב אנטוליה ונשקול אם לבקר ליד בואזקוי את חתושש בירת הממלכה החתית החשובה והקדומה. שרידי העיר, חומתה, שעריה, מקדשיה וחלקלקתה – מרשימים. נמשיך צפונה עד לתחילת הרי הפונטוס. בנסיעתנו היום  נוכל להתרשם ממרחבי רמת אנטוליה – ליבה של תורכיה ומשטחי המטעים וגידולי השדה העצומים כמו גם מעיירות וכפרים אופייניים.

את ה"גראנד פינאלה" השארנו לעיר אנטולית הררית ומיוחדת בשם אמסיה. היא משתרעת על גדות הנהר הירוק (קיזיל אירמאק) בתוך עמק קניוני  מיוחד. נוכל להבין זאת היטב כאשר נטפס ברכבים קטנים וברגל לעבר המצודה העתיקה השולטת מקצה המצוק על העיר כולה. אי אפשר לכנות את המבט מהמצודה בפחות ממרהיב. על צלע המצוק מתחת חצובות מערות קבורה מלכותיות מן המרשימות ביותר בחיצוניותן ובגודלן. פה היה מרכז הממלכה הפונטית מן התקופה ההליניסטית. גם העיר העתיקה, מרכז העיר, המדרסות מהתקופה המונגולית ומסגדי העותומנים כולם צובעים את העיר בנופך ובאוירה ייחודיים ואותנטיים. הוסיפו לכך את הצמחיה האופיינית לחלקים הפנימיים של חבל הפונטוס, במיוחד את צמחי הקירות והמצוקים ותקבלו הרמוניה מפעימה בפשטותה. לינה באמסיה.

יום 10 – ג' 28.5

עד הצהריים המאוחרים נשלים הביקור באמסיה וניסע (שעה וחצי/שעתיים) לשדה התעופה של סמסון, עיר נמל חשובה לחוף הים השחור.  ב-18:30 נטוס לשדה המרכזי של איסטנבול ובטיסת המשך נמריא הביתה וננחת בנתב"ג אחרי חצות (תחילת 29.5).

Top דילוג לתוכן