ימי עיון וסיורים

04 יונ

החל משנת 2020 הגן הבוטני מוסיף למערך פעילויות ההדרכה וההוראה שהוא מקיים, השתלמויות מקצועיות למורי דרך. ההשתלמויות מוכרות על-ידי משרד התיירות במסגרת השתלמות החובה השנתית, הנדרשת לשם חידוש הרישיון.

הגן מגייס את מיטב המרצים, בראשות המנהל המדעי של הגן, ד"ר אורי פרגמן-ספיר, לשם הקניית ידע בהכרת הנוף והצומח של ארץ ישראל בפרט ובתורת הצומח בכלל, תוך התייחסות למתודות ומתן כלים להדרכה.

מורה דרך הוא מקצוע של אנשים סקרנים, הדורש מיומנויות רבות ומאפשר חופש נרחב לביטוי אישי. ימי ההשתלמות שאנו מציעים, באים להעשיר את ארגז הכלים של המדריך בידע, שיכול להפיח חיים ולהוסיף עניין ו"פלפל" בכל הדרכה.

בין ימי ההשתלמות ישנם ימי עיון בגן, המשלבים למידה בכיתה עם סיורי הדגמה בחלקות הגן, וכן ימי סיור ברחבי הארץ.

בואו של הסתיו בדגש פריחה ונביטה

מה מביא איתו הסתיו? לאילו תופעות מגיבים הצמחים וכיצד? ביום זה נעסוק בעולמם המרתק של הצמחים תוך שימת דגש על פריחה ונביטה. נתבונן על פריחות הסתיו מבעד לשיקולים מעולם הכלכלה, ונדגים את השונות האדירה שטמונה במילה "פרי". נדון בחשיבות הצמחים לעולמנו ובערכיהם הכלכליים והאקולוגיים. נלמד כיצד ניתן לשלב תכנים בוטניים מגוונים אלה במצבים שונים בהדרכה.

מבוא לבוטניקה

מבוא לעולמם המרתק של הצמחים – מה הם, בעצם, ומה חשיבותם לאדם ולסביבה? נדבר על צמחי תועלת, מאכל ומרפא, ונשוחח על צמחים כיוצרי נוף, ערכיהם האקולוגיים וחשיבותם לשמירה על מאזן החמצן באטמוספירה. דגש יושם על אופנים לשילוב תכנים בוטניים בהדרכה.

נפלאות עולם העצים

ביום זה נפתח צוהר אל עולמם המופלא של העצים. מי הוא, למעשה, ייצור חי זה, שעשוי לחיות מאות שנים, לצמוח לגבהים של מעל מאה מטר ולפתח גזע של עשרות מטרים? מעץ הפרי במטע, דרך עץ הצל ברחוב ועד העץ ביער הגשם הטרופי  – נדון בתרומתם האדירה של העצים לאדם ובמקומם המהותי של העצים במערך האקולוגי הכולל, בדגש על תפקידם המרכזי כיצרני חמצן ומווסתי טמפרטורה. נסייר בין עצי הגן הבוטני, ונלמד כלים שימושיים להדרכה בנושא עצים.

העולם המופלא של הגיאולוגיה

זה נכון שפעם היה פה ים? מדוע החרמון הוא ההר הכי גבוה בישראל? מה למעשה ההבדל בין סלע גרניט לבזלת?

אלו חלק מהשאלות בהן נדון בהשתלמות הגיאולוגית בגן הבוטני.  נלמד לזהות מינרלים וסלעים בשדה, נעמוד על ההבדלים בין הסלעים השונים, נלמד אודות קבוצות המאובנים החשובות, ונסביר את התופעות הגיאולוגיות החשובות בישראל. נגלה שהגיאולוגיה איננה דוממת ושהסלעים הם עולם עמוק!

השפעת האדם על הנוף בהרי ירושלים

כריתת צמחייה, נטיעת עצים, בניית מדרגות חקלאיות (טרסות), פעילות חקלאית, הגדלת ספיקתם של מעיינות וניתוב מימיהם – מהי השפעתם של  כל אלה על הסביבה הטבעית בהרי ירושלים, בעבר ובהווה? נתבונן, נדון ונלמד, ביום סיור פוקח עיניים.

היכרות עם עולם הפרחים

חיזור גורלי – תהליך ההאבקה. ביום זה נתוודע ליחסי הגומלין ולהתאמה המופלאה בין פרחים ומאביקיהם. נכיר את קבוצות המאביקים העיקריות, ונלמד על תכונות הפרחים המואבקים על-ידי כל אחת מהקבוצות. נגלה את שיטותיהם הערמומיות-לפעמים של הפרחים למשוך אליהם מאביקים, ונלמד על התחכום שבתכונות הצמח, שמעודד האבקה זרה למול האבקה עצמית. בכיתה ובסיור בגן נלמד סיפורי פרחים, ונשים דגש על כלים שימושיים להדרכה.

פריחה במישור החוף

ההשתלמות תעסוק בצמחיית מישור החוף – מוצא הצמחים הגדלים בו והתאמותיהם לאקלים הים-תיכוני, לחגורת הרסס, ולקרקעות השונות המאפיינות את האזור (חול דיונרי, כורכר, חמרה וקרקע סחף).

נתוודע לצומח ולצמחייה בכרמל ונלמד על ההבדל בין יער פארק לחורש. ניחשף לאטרקציות הפריחה של מישור החוף ונרים על נס את איריס הארגמן כצמח דגל לשמירת טבע. בין לבין נשים דגש על מתודות לשילוב צמחים בהדרכה.

פריחה במדבר יהודה ובקעת ים המלח

יום סיור בין מים למדבר – נתחיל בתצפית על נחל פרת האיתן ונקנח בצמחייה הסוב-טרופית היפהפייה שבגן הבוטני בעין גדי. בדרך נפגוש פריחות בתנאי גידול קשים – מהמלחות בצפון ים המלח ועד הוואדיות השחונים באזור קיבוץ אלמוג. נכיר את הצמחייה והצומח, ונלמד על התאמותיהם לסביבתם הקשה. במהלך היום יושם דגש על שילוב צמחים בהדרכה.

טבע עירוני בירושלים

במהלך סיור רגלי בין ריאות ירוקות בעיר ירושלים, נצא למסע בזמן. כתמי טבע ים-תיכוני יעוררו אותנו לדמיין יחד מה היו נופי הצומח לפני בניית העיר, ולמול שרידי חקלאות עתיקה נעלה סוגיות של שינוי נופי ותירבות צמחי בר לחקלאות. נדון בחשיבותם של הצמחים לאדם, בתפקידם כיוצרי נוף, במהותו של הטבע העירוני ובדרכי פעולה לשמירת טבע. נלמד כיצד ניתן לשלב נושאים בוטניים להעשרת הדרכות.

Top דילוג לתוכן