כדאי לראות בגן – אוגוסט 2017

09 אוג

הקיץ בשיאו, ומה לעשות – גם בגן חם. לכן, זו העת לבקר בחלקות אירופה וצפון אמריקה, המציעות צל עצים, משבי רוח משיבי רוח, ומקום שהייה כמפלט מרחובות העיר, וגם מקום של מגוון ועניין לסיפוק הסקרנות. בימים אלו הגן נסגר ב-16:00 ומ-17:00 חלקת אפריקה הדרומית מתעוררת לחיים בצליל, אור וצבע באירוע “לילות אפריקה”.

אצחר 'ספארי סנסט' בוהק על המדרון בחלקת אפריקה הדרומית. למרגלותיו מרווה אזמלנית בוורדרדות כתומה ומיני פלרגון.
האגם הגדול מקבל את פני כל המבקרים בגן במראה קיצי רענן. צמחי המים חוגגים, כעת בייחוד הנימפאות, המעוגנות בבוץ העמוק שבתחתית האגם ומעלות אל פני המים את עליהן ופרחיהן הגדולים והמרשימים.
לחצו להגדלת המפה.

חלקת אירופה כוללת את הגבעות החובקות את האגם הגדול. היא מציעה פינות ישיבה מוצלות ונעימות ומזמינה אתכם לשלוח מבט רוגע – קרוב אל הצמחייה המגוונת השתולה סביב, הרחק אל האגם החגיגי, ומעלה אל נוף העצים הכ”כ ירוקים, שרק כמה חודשים אחורה, בחורף, עמדו עירומים. בינתיים העצים הוריקו ופרחו, וכעת הם נושאים פירותיהם ההולכים ומבשילים. הביטו בהם:

מייש דרומי - אשכולות של פירות כדוריים התלויים כעגילים. הפירות משחירים לקראת הסתיו ונאכלים ע"י ציפורים וחיות אחרות המפיצות את הזרעים.
אדר מצוי - אשכולות של פרי בשם: דו-כנפית - פרי יבש בעל שני זרעונים ושתי כנפיים. הכנפיים נפרדות בהבשלה ונעות ברוח כמתואר לגבי הכנפית של המילה חדת-העלים.
מילה חדת-עלים - אשכולות של פרי בשם: כנפית - פרי יבש בעל זרעון אחד וכנף ארוכה. מיקום הזרעון בקצה הכנף גורם לכנף להסתובב ברוח כפרופלור, מאט את הנפילה ומאפשר לפרי להינשא הרחק מהעץ.

חלקת אמריקה הצפונית יפהפיה בתקופה זו. בחלקה נפרש דשא רחב ידיים המאפשר מקום לפיקניק נעים ורוגע או גלגול שובב במדרון. שביל התגליות, העובר בחלקה, מזמן הליכה משובבת עין לצדם של צמחי הגדה והמים, השתולים בבריכות ובנחל, ואת ליטוף קני המלעניאל הדקיק החובקים את השביל העליון. לילדים מחכים שם בריכת פריסקופים ומשחקי חול ומים מהנים ומעוררי מחשבה.

צמחי האיים הקנרים מבעד למרווה קנרית
חלקת הים התיכון נראית כמונו - יפה, אבל קצת מתאמצת, קצת מסונוורת, קצת דהויה, ומאוד מייחלת לסתיו. בקצה הצפוני של החלקה בריכת צמחי מים מקומיים בסכנת הכחדה.
עצי אלה מאחורי אטד מזרחי עם פירות אדומים
בחלקת אסיה גדלים עצים ושיחים המניבים פירות אכילים. בתמונה - שיח אטד מזרחי מניב פירות אדומים המוכרים כ"גוג'י ברי", וברקע אלת הבוטנה, עליה מתפתחים פיסטוקים.
ירוק באוסטרליה, דיאנלה כחולה זן אסרה
הסקרנים שאינם נרתעים מן החום ושיצפינו בגן, יגלו את חלקת אוסטרליה ממצה את שלל גווני הירוק. מה מאפיין את העלים של צמחים רבים בחלקה? אלו עלים 'סקלרופילים' - עלים קשיחים וקטנים יחסית, שאינם נושרים בקלות. תכונות אלו מאפשרות התמודדות עם חום, יובש וקרקעות דלות.

אם די לכם מלהסתגר בארבע קירות ומזגן, צאו ובואו ליהנות מהנועם שברוח המלטפת, העוברת בתוך שפע ירוק, וחוו את העושר הצמחי הרב שבלב ירושלים. 

Top