כדאי לראות בגן, אוקטובר 2018

07 אוק

החגים חלפו, הגיע חודש אוקטובר. הערבים קרירים יותר, ואנו מחכים לגשמים הראשונים לעונה. גם בגן מרגישים את חילופי העונות, ויש הרבה מה לראות.

פירות נלומבו נאה

לאורך הקיץ פרחו באגם הכניסה פרחי הנלומבו – הוא הלוטוס הקדוש. כעת האגם מלא בפירותיהם המיוחדים בצורתם, מזכירים ראש מקלחת.

בשביל העולה מעל המסעדה יש כעת פריחה מרהיבה של רודופיאלה אדומה – Rhodophiala bifida, צמח בצל ממשפחת הנרקיסיים שמוצאו בדרום אמריקה. זהו צמח חסכן במים, הפורח גם בצל, עמיד בתנאי מזג אוויר רבים ופורח בעונה בה הפריחה יחסית מועטה – לכן הוא צמח מצוין לגינון.

רודופיאלה אדומה

סביב למדשאה בחלקת דרום אפריקה תמיד כדאי לעבור ולחפש פריחה. בימים אלו פורחים שם סטרליציית המלכה (היא ציפור גן-עדן), איקומיס סתווי (הוא ה-Pineapple Lily – שממשיך לפרוח מאז הקיץ!) וטולבגיה ורודה.

בולבין שיחני

ועדיין בחלקת דרום אפריקה – הבולבין השיחני פורח במלוא עוזו. זהו פרח עדין ממשפחת העיריתיים, בעל מופע כתום ומופע צהוב – לאחרונה הוא נעשה נפוץ בגינון העירוני. הוא יוצר גושים גדולים ומרשימים ואף מכסה שטחים.

מרבה חלב הדסי

שיח הפורח בחלקת דרום אפריקה הוא מרבה-חלב הדסי. הפרחים ייחודיים, דמויי פרפר ומאד יפים. הצמח מעניין גננית, כי הוא פורח כמעט לאורך כל השנה. בטבע בארץ גדלים בר שני מינים אחרים מאותו סוג: מרבה-חלב מונפלייני, שהוא עשבוני זעיר וכמעט בלתי נראה מהרי המרכז והצפון, ומרבה-חלב נגבי, בן שיח של הרי דרום הנגב.

כילופסיס סרגלני

בחלקת אמריקה פורח שיח מרשים בעל פריחה ורודה מיוחדת – זהו כילופסיס סרגלני – Chilopsis linearis ממשפחת הביגנוניים. ענפי הצמח הגמישים והחזקים שימשו את האינדיאנים לייצור קשתות ולקליעת סלים.

כבר סיפרנו שבגן ישנם מעל 70 מיני אלונים שונים, האוסף המרשים של ד”ר מיכאל אבישי. היום נפנה את תשומת הלב אל האלון הפרסי, הנמצא במרכז חלקת אסיה, ביער האלונים האנטולי. אלון זה גדל בר באירן, עירק ודר’ טורקיה ויש לנו קושי להשיג צמחים מאזורים אלו. את השתיל קיבל ד”ר מיכאל אבישי באופן אישי, מגני קיו באנגליה, שם ביקר בשנת 1984. אל גני קיו הובא האלון ע”י P.H. Davis שכתב את אחד עשר הכרכים של הפלורה של טורקיה. זהו כנראה האלון הפרסי היחידי בארץ.
האלון מכליא עם קרובו, האלון גדול-הקשקשים, שמוצאו מדרום-מזרח אירופה, ולכן ניתן למצוא את הבלוטים שלו, הגדולים והמרשימים, עליו ולמרגלותיו.

אלון פרסי
רקפת קיסוסית

בנקודות שונות בחלקת הים התיכון פורחת כבר  רקפת קיסוסית, פרח סתווי הפורח בדרך כלל ללא עלים. העלים המזוותים מלבלבים עם בוא הגשמים ודומים לעלי הקיסוס, מכאן שם המין. סימן זיהוי לרקפת הזו הוא מעין “יבלות” לבנות בטבעת הכהה של הכותרת. בצילום זה, ליד הרקפת מרחפת דבורת בר מהסוג אמגילה – Amegilla, שמסתובבת בגן (ובטבע) בעונה זו של השנה.

ליד משרדי הגן, בערוגה ליד כיתת הלימוד, החל לפרוח ציפורן משתלשל – בן שיח הגדל במצוקים ופורח בסתיו. זהו צמח נדיר בארץ, אך לא בסכנת הכחדה. אנו חושבים שכאי לשלבו בגינות בשל יופיו ופריחתו הסתווית.

dianthus

בפינת צמחי החודש מככבת כעת סתוונית התשבץ – סתוונית מרמת הגולן המאופיינת בדוגמת משבצות עדינה על עלי העטיף של הפרח. שמה הלטיני הוא סתוונית פיינברון – Colchicum feinbruniae – על שם פרופסור נעמי פיינברון, מהבוטנאיות החשובות בארץ ובמזרח התיכון, מומחית עולמית לסוג סתוונית שקיבלה את פרס ישראל בשנת 1995, בהיותה בת 95.

ולסיום: במהלך החודש אמורה להתחיל לפרוח סתוונית ירושלים בגן, בחלקת הים התיכון. חפשו אותה בגן או בעמק המצלבה, ואם תמצאו – ספרו לנו בדף הפייסבוק!

סתוונית ירושלים

אנחנו מזמינים אתכם לטייל בגן, לראות אותו מתעורר לקראת החורף, ומקווים שיהיה חורף ברוך גשמים ופרחים!

Top דילוג לתוכן