כדאי לראות בגן, אוקטובר 2019

10 אוק

הימים מתקצרים והטמפרטורות נעשות נינוחות – זהו זמן נפלא לצאת ולסייר בגן, לראות את חילופי העונות ואת פריחת הסתיו.

בשביל העולה מעל המסעדה יש כעת פריחה מרהיבה של רודופיאלה אדומה – Rhodophiala bifida, צמח בצל ממשפחת הנרקיסיים שמוצאו בדרום אמריקה. זהו צמח חסכן במים, הפורח גם בצל, עמיד בתנאי מזג אוויר רבים ופורח בעונה בה הפריחה יחסית מועטה – לכן הוא צמח מצוין לגינון.

סביב למדשאה בחלקת דרום אפריקה תמיד כדאי לעבור ולחפש פריחה. בימים אלו פורחים שם סטרליציית המלכה (היא ציפור גן-עדן), איקומיס סתווי (הוא  Pineapple Lily) וטולבגיה ורודה.

שיח הפורח לאורך השנה בחלקת דרום אפריקה הוא מרבה-חלב הדסי. הפרחים ייחודיים, דמויי פרפר ומאד יפים. הצמח מעניין גננית כי הוא פורח כמעט לאורך כל השנה. בטבע בארץ גדלים בר שני מינים אחרים מאותו סוג: מרבה-חלב מונפלייני, שהוא עשבוני זעיר וכמעט בלתי נראה מהרי המרכז והצפון, ומרבה-חלב נגבי, בן שיח של הרי דרום הנגב.

נמשיך מחלקת דרום אפריקה לכיוון חלקת צפון אמריקה. בשביל העליון נפגוש מקבץ של עצי זית אפריקני. הזית האפריקני הוא עץ ירוק-עד, חזק ועמיד במגוון תנאים. הוא דומה מאד לזית האירופאי ולעתים נחשב בעצם לתת מין של הזית האירופאי. הפירות שלו קטנים יותר, ונאכלים בטבע על ידי קופים, חזירי בר ואף ציפורים.

נמשיך מעט הלאה בשביל, אל תת-חלקת קליפורניה בחלקת צפון אמריקה, שם צומח אלון צהוב-קשקשים. אלון זה מצליח לגדול בין  סלעים במדבריות צפון אמריקה, באזורים בהם מצטבר נגר עילי.

אצלינו בגן הבוטני, ד"ר מיכאל אבישי ז"ל שהיה המנהל המדעי של הגן, ראה שלמרות שיש בגן עץ אלון צהוב-קשקשים יחיד, התפתחו עליו בלוטים! היות ואין האבקה עצמית באלונים, ברור שאבקה מפרחים של אלונים אחרים בגן הגיעה ברוח אל פרחי הנקבה בעץ היחיד של אלון צהוב-קשקשים והאביקה אותם. מיכאל החל לעקוב אחר התופעה, וראה שיש הכלאות בין עצי אלון – בעיקר בין אלונים בני אותה סקציה, אך גם בין אלונים מסקציות שונות.

רקפת קיסוסית

בנקודות שונות בחלקת הים התיכון פורחת כבר רקפת קיסוסית, פרח סתווי הפורח בדרך כלל ללא עלים. העלים המזוותים מלבלבים עם בוא הגשמים ודומים לעלי הקיסוס, מכאן שם המין. סימן זיהוי לרקפת הזו הוא מעין "יבלות" לבנות בטבעת הכהה של הכותרת. בצילום זה ליד הרקפת מרחפת דבורת בר מהסוג אמגילה – Amegilla, שמסתובבת בגן (ובטבע) בעונה זו של השנה.

בחלקת הים התיכון תוכלו לראות כמה עצים עמוסים פירות אדומים קטנים. אלו עצי עוזרר אדום –  עץ ים-תיכוני, הגדל בחורש לח, בדרך כלל בהרים ברום 800 מ' ומעלה. הפירות האדומים שלו מעט קמחיים במרקמם ופחות מתוקים, אם כי גם הם נאכלים על ידי ציפורים.

dianthus

ליד משרדי הגן, בערוגה ליד כיתת הלימוד, החל לפרוח ציפורן משתלשל – בן שיח הגדל במצוקים ופורח בסתיו. זהו צמח נדיר בארץ, אך לא בסכנת הכחדה. אנו חושבים שכאי לשלבו בגינות בשל יופיו ופריחתו הסתווית.

החממה הטרופית נפתחה לאחר סיום השיפוצים, וכעת ניתן להירשם לסיורים ולראות צמחים אוהבי חום שלא שורדים בקור הירושלמי. היום נסתכל על צמח מיוחד הפורח באזור הטרופי שבחממה: פבוניה פורחת-גזע.

זהו שיח שמוצאו בברזיל, שהפרחים שלו פורחים צמודים לגזע. לכל פרח יש עלי גביע גדולים ואדומים, הפרח עצמו קטן ולבן במרכז עלי הגביע.

Pavonia cauliflora

ובפינת צמחי החודש מככבת כעת סתוונית התשבץ – סתוונית מרמת הגולן המאופיינת בדוגמת משבצות עדינה על עלי העטיף של הפרח. שמה הלטיני הוא Colchicum feinbruniae על שם פרופסור נעמי פיינברון, מהבוטנאיות החשובות בארץ ובמזרח התיכון, מומחית עולמית לסוג סתוונית שקיבלה את פרס ישראל בשנת 1995, בהיותה בת 95.

צמחים נוספים שפורחים כעת בפינת צמח החודש ובטרסת הגיאופיטים הם מינים שונים של אחילוף. האחילוף הוא מין קרוב ללוף, אך פורח בסתיו. אחד המינים היפים והמיוחדים הוא צמח החודש שלנו: אחילוף החורן.

סתוונית ירושלים

ובמהלך החודש אמורה להתחיל לפרוח סתוונית ירושלים בגן, בחלקת הים התיכון. חפשו אותה בגן או בעמק המצלבה, ואם תמצאו – ספרו לנו בדף הפייסבוק! סתוונית ירושלים היתה צמח החודש שלנו לפני שנה.

אנחנו מזמינים אתכם לטייל בגן, לראות אותו מתעורר לקראת החורף, ומקווים שיהיה חורף ברוך גשמים ופרחים!

Top דילוג לתוכן