כדאי לראות בגן, אוקטובר 2021

11 אוק

נגמרו החגים, חוזרים לשגרה, מזג האוויר כבר מבשר שהסתיו כבר כאן וגם הצמחים מראים זאת

בערוגות הכניסה לגן, שתולים בצוותא זה לצד זה שני צמחי נוי מוכרים האחד מללנית ריחנית הנקרא בפי העם 'סלסלי כסף' ומוכרת בעיקר בזכות המופע הלבן שלה והשני אנג'לוניה צרת-עלים. שניהם מקשטים את ערוגות הכניסה וצובעים אותן בצבע ורוד-סגול בחודשי הקיץ והסתיו.

שניהם צמחים רב-שנתיים שבארץ משמשים כעונתיים קיציים. מקור האנג'לוניה באמריקה הטרופית, בפרח שלה מופרש שמן ולא צוף כגמול לדבורים המבקרות, הדבורים המקומיות שלנו לא אוכלות את השמן הזה ולכן לא מגיעות לבקר בפרחים. המללנית לעומת זאת היא צמח ים-תיכוני ומינים מהסוג אף גדלים בר בישראל. אם נעמוד ונתבונן קצת על הערוגות נוכל לראות המוני חרקים מאביקים שמפרפרים ומעופפים סביב הצמחים.

 

בשביל העולה מימין למסעדת קפית פורחים ממש בימים אלו המוני צמחי רודופילאה אדומה, צמח בצל ממשפחת הנרקיסיים מדרום אמריקה הפורח בסתיו בפרחים אדומים ויפים. מהבצלים הטמונים בקרקע יופיעו בהמשך גם העלים. המיוחד ברודופילאה הוא שהיא מצמחי הבצל הבודדים שהשקיית קיץ לא מפריעה להם, ולכן ניתן לשלב אותה גם בערוגות המושקות באופן סדיר בקיץ. מהרו לראות את היופי הזה לפני שהוא נגמר. הפריחה תמשך עד אמצע אוקטובר.

 

 

בפינת צמחי החודש, הצטרפה החודש חברה ותיקה ויפה, סתוונית התשבץ הפורחת בצבע ורוד-סגלגל מדהים. צמח פקעת זה ממשפחת הסתווניתיים (לשעבר השושניים), גדלה בארץ ברמת הגולן ובמורדות החרמון, ולפי הספרות אף נמצאת בדרום לבנון. היא מבין מיני הסתוונית הפורחים ללא תלות בגשם. שמה המדעי Colchicum feinbruniae מנציח את פרופ' נעמי פיינבורן שהיתה מומחית עולמית לסתווניות.

 

מסימני הסתיו הבולטים הוא הבשלת פירות של עצים ושיחים רבים. חלקם בגוון אדום בולט המושך את עין הציפורים הנודדות והיציבות, אלה אוכלות את הפירות ומפיצות את הזרעים. אחד הבולטים בגן הוא העוזרר אדום שמבשיל אלפי פירות בימים אלו בחלקת ים-תיכון. אל תפספסו את מראה "האגדות" של אלפי פירות אדומים המכסים את העץ. בחלקת אסיה והים התיכון תוכלו לראות גם עצי אגס רבים, הפירות שלהם גדולים וירקרקים, אלה נושרים על הקרקע ומבשילים על הקרקע, בטבע מפיצים אותם יונקים גדולים כמו דובים וחזירים

 

 

 

כולנו מכירים את הרקפת המצויה הגדלה בר בישראל ופורחת בעיקר בחורף ובאביב, זן סתווי ייחודי שלה גדל בעיקר במזרח הארץ ופורח בימים אלה – בסתיו. בדומה לזן הסתווי של רקפת מצויה, רוב המינים האחרים של רקפות העולם הם פורחי סתיו. בגן יש אוסף של עשרה מינים של רקפות בר מאגן הים התיכון ומעבר לו. שני מינים המגיעים מאירופה וטורקיה שתולים בחלקות הגן ופורחים ממש בימים אלו, האחת רקפת קיסוסית, פורחת מתחת לארזים האטלנטים ובשביל העליון של חלקת הים התיכון, והמין השני הוא רקפת קיליקית, מין קטן של דרום טורקיה וגדל בגן בנקודה אחת על השביל המוביל למשרדי הגן ליד ארזי הלבנון. הרקפות יפרחו עד סוף אוקטובר ואולי ימשכו מעט לראשית נובמבר. פקחו עיניים, הן קטנות, ורודות ונחבאות.

 

 

 

 

 

 

 

בחלקת אוסטרליה שתולים מספר מכלואים בסוג קוראה, צמחים חסכני מים. מדובר בשיחים ירוקי-עד בעלי פרחים נטויים מטה, בגוונים שונים. חפשו את השיחים ותיהנו ממראה יפה של עשרות פרחים על השיחים. המכלואים נקראים קוראה יפהפייה 'פינק איר' עם פרחים ורודים וקוראה 'מריאנס מארוול' עם פרחים צהבהבים ורודים.

 

מי לא אוהב תה צמחים? הידעתם שללואיזה יש פרחים? צמח הלואיזה לימונית שכולנו מכירים מהתיונים הנמכרים בחנויות וחלקנו אף מגדלים בחצר או במרפסת, הוא שיח גדול היכול להגיע ממש לממדי עץ קטן ולפתח גזע מרשים ביחס לגודלו הצנוע. ברוב המקרים הצמח לא מגיע לפריחה בשל קטיף קבוע המונע מניצני הפריחה להתפתח. בגן בחלקת צמחי התבלין ישנו שיח לואיזה בגובה מטר וחצי לערך והוא פורח ממש עכשיו. הצמח ממשפחת הוורבניים וחליטת העלים שלו משמשת ברפואה עממית, כבעל תכונות מחטאות.

בגן ישנו שימוש נרחב בדגניים, לאורך שבילי הגן נשתלו מינים שונים לפי החלקות לעיתים קרובות כגובל. אחד הדגנים המרשימים הפורח עכשיו הוא מולנברגיה נימית. צמח זה רדום בחורף ובקיץ גדל וצומח. כאשר מזג האוויר מתקרר, הצמח מצמיח תפרחות מסועפות ארגמניות הנראות כעננים ורודים קסומים. כדאי לנסות לראות את התפרחות הללו נגד השמש כשקרני השמש חודרות דרך השיבוליות ויוצרות אווירה קסומה.

עד כאן לחודש אוקטובר, ניפגש בנובמבר עם פריחת החלמוניות

Top דילוג לתוכן