כדאי לראות בגן, ינואר 2019

08 ינו

החורף כאן, הגשמים יורדים בעוז, הטמפרטורות בירושלים יורדות משמעותית, ויש תקווה שיגיע גם שלג. גם בתנאי הקור, הגן מתחיל לפרוח. בואו ליהנות משלל פרחים וללמוד על צמחים חסכניים במים.

קוטילדון אדום cotyledon

נתחיל את הסיור בחלקת דרום אפריקה – חפשו את הקוטילדון העגול – צמח סוקולנטי בעל פריחה אדומה מיוחדת. הקוטילדון הוא צמח נוי קל לגידול בעציצים, והוא מושך צופיות שנהנות מהצוף שלו ומאביקות אותו. נמליץ עליו כצמח חסכן במים לגינה לחצי צל או שמש מלאה.

מין נוסף הפורח בימים אלו בחלקת דרום אפריקה הוא האלווי האיום. זהו סוקולנט מעוצה בעל שושנת עלים בשרניים הצומח לגובה על גבעול אחד, ויכול להגיע לגובה של 3-2 מ’! יש לו שיבולי פרחים מרשימות מאד. הוא נקרא “איום” בגלל עליו הגדולים והקוצניים. האלווי האיום היה צמח החודש בגן בפברואר לפני שנתיים, אתם מוזמנים לקרוא עוד אודותיו בקישור.

אלוי איום
פלרגון אלוני

ערוגה פורחת תמיד משובבת את הנפש ומשמחת את הלב. נפנה את תשומת לבכם לערוגה בתת חלקת חבל הכף שבחלקת דרום אפריקה – כאן פורחים בורוד נציץ ורוד, סוקולנט ממשפחת החיעדיים ובצהוב עם עלים אפרפרים – גזניה מאפירה. מעט מעבר להם אפשר לראות גם פלרגון אלוני עם עלים המזכירים עלי אלון.

כל הצמחים הללו מוצאם בחבל הכף של דרום אפריקה והערוגה היא חסכנית במים.

שני פרחי בר חביבים מאד פורחים בעונה זו ברחבי הגן: ציפורני-חתול מצויות, שהן גם צמח החודש שלנו, וסביון אביבי המוכר לכולנו. שניהם פרחים צהובים חד-שנתיים בני משפחת המורכבים, ובמבט שטחי הם דומים זה לזה.

כיצד נבדיל ביניהם? נסתכל על העלים. לציפורני החתול עלים שלמים ובעלי ריח ייחודי ולסביונים עלים גזורים, בלי ריח מיוחד.

הסביונים וציפורני החתול פורחים בעיקר בשולי ערוגות ובמדשאות בכל הגן, חפשו אותם ונסו להבחין ביניהם!

צפורני חתול מצויות
טגטס למון

נמשיך לחלקת צפון אמריקה. החלקה מעוטרת בימים אלו בפרח אחר ממשפחת המורכבים הפורח גם הוא בצהוב. זהו טגטס לֶמון. למרות הצבע הצהוב, הטגטס לא נקרא על שם פרי הלימון, אלא על שם זוג בוטנאים אמריקאים מהמאה ה-19 – שרה פלומר למון (Sara Plummer Lemmon) ובעלה, ג’ון גיל למון (John Gill Lemmon). הם חקרו את צמחית מערב ארצות הברית במחצית השניה של המאה ה-19, ועל שמם נקראו מספר צמחים וכן הר למון הסמוך לטוסון באריזונה. שרה פלומר-למון היתה האחראית להפיכת האשולציה הקליפורנית לפרח הלאומי של מדינת קליפורניה בשנת 1903.

. טגטס למון הוא צמח חסכן מים ועמיד לקור המתאים מאד לגינון מקיים באזור ההר.

אשולציה קליפורנית
וושינגטוניה חוטית

נעלה בין שיחי הטגטס לאזור שביל התגליות, נמצא שם עצי דקל מרשימים. זוהי הוושינגטוניה החוטית.

בסוג וושינגטוניה, שנקרא כך לכבוד ג’ורג’ וושינגטון נשיא ארצות-הברית הראשון, ישנם שני מינים.
חפשו את הוושינגטוניה החוטית (בתמונה הגדולה) – דקל מסיבי ומרשים, מין בלעדי למעיינות בדרום קליפורניה המאופיין בגזע עבה.

על שמו של דקל זה נקראים מספר מקומות בקליפורניה, ביניהם פאלמס ספרינגס, פאלמס דזרט וטוונטי-ניין פאלמס. (Palms Springs, Palms Desert, Twenty-Nine Palms).

בארץ הוא מופיע כעץ נוי, יחד עם המין השני מאותו סוג – הוושינגטוניה החסונה (בתמונה הקטנה). וושינגטוניה חסונה הוא דקל גבוה בעל גזע דק, מוצאו בחצי האי באחה קליפורניה במקסיקו, ובניגוד לוושינגטוניה החוטית הוא מין פולש בארץ. ניתן לראות את הוושינגטוניה החסונה בשולי מגרש חניית השבת בגן.

וושינגטוניה חסונה
פטריות

החורף הוא העונה הגשומה, וזהו גם זמן הפטריות. פטריות הן חלק חשוב במערכת האקולוגית – הן מפרקות חומר אורגני ובעלות חשיבות מרכזית בהעשרת הקרקע בנוטריינטים, במחזור חומרים וספיגתם בסביבה. חלקן חיות בסימביוזה עם הצמחים סביבן – כמו האורניות, שחיות על שורשי האורנים, ומעשירות את הקרקע בדשן עבור האורנים.

בגן ניתן למצוא מגוון עשיר של מיני פטריות, בעלות צורות, צבעים ומרקמים שונים. מימין אפשר לראות חלק קטן מהפטריות שפגשנו החורף בגן.

שימו לב: עולם הפטריות הוא עשיר ומגוון. פעמים רבות קשה לזהות פטריות רק על סמך תמונה. מאד לא מומלץ ללקט פטריות ללא הכרות מעמיקה עם עולם זה. בנוסף, בגן נערכים מפעם לפעם ריסוסים נגד מזיקים. פטריות סופחות רעלים כאלו, ולכן לא מומלץ ללקט בתחומי הגן.

מצילת הגבעול

ואם כבר מסתכלים מטה, פטריה אחת מיוחדת שמצאנו בגן היא מצילת הגבעול: באנגלית שמה פטרית קן-הציפור, בגלל צורתה, כקן ובו ביצים עגולות וקטנות. הביצים הקטנות הן המנבגים, בכל אחת נמצאים אלפי נבגים מיקרוסקופיים. הן מחוברות לבסיס הפטריה (ה”קן”) באמצעות קפיץ זעיר. כאשר יורד גשם, הקפיץ משתחרר ומעיף את ה”ביצה” למרחק על מנת לפזר את הנבגים. למרות גודלה הקטן של הפטריה (הקן כולו בקוטר סנטימטר), היא מסוגלת להעיף את הנבגים למרחק של מטר ואף יותר!

מצילת הגבעול אוהבת לגדול על גזם עץ – חפשו אותה באזורים בהם פיזרנו חיפוי גזם עץ על הקרקע!

בחלקת אוסטרליה מתחיל לפרוח בימים אלו שיח יפהפה ממשפחת הקטניתיים, טמפלטוניה קהה. זהו שיח בעל פרחים אדומים וגדולים. מוצאו בדרום מערב אוסטרליה, באזור המאלי המאופיין בשיחיה. פרחים אלו מואבקים על ידי ציפורים, אך גם על ידי פרפרים אוסטרליים מקומיים. הטמפלטוניה מומלצת כצמח נוי חסכן מים הפורח בחורף.

Tempeltonia_retusa
כדן גדול-פירות

בפינת צמחי החודש זהו זמנם של צמחי הבצל והפקעת. בימים אלו פורח כאן כדן גדול-פירות. זהו כדן בעל ניצנים סגלגלים ופרחים צהובים מרשימים. מוצאו באיי יוון ודרום-מערב טורקיה, שם הוא גדל באזורים סלעיים. אל תתבישו, התכופפו אל הכדן והריחו אותו – יש לו ריח נעים, המזכיר ריח בננות טריות.

החורף הישראלי מלא בימים שמשיים בהם נעים לטייל הרבה יותר מאשר בקיץ החם. אנחנו ממליצים לכם ללבוש מעיל, ולבוא לראות את הפריחה החורפית בגן!

Top