כדאי לראות בגן, נובמבר 2018

02 נוב

הסתיו בעיצומו. אחת התופעות היפות יותר בטבע בעונה זו היא צבעי השלכת הנפלאים – והגן הבוטני הוא מקום נהדר לצפות בהם. הפעם אנחנו מחפשים בעיקר – אם כי לא רק – צבעי שלכת בגן.

חלמונית גדולה

אנחנו מתחילים בכל זאת עם פרח, ולא סתם פרח: המלכה הסתווית של הגן, החלמונית הגדולה. בעונה הזו מתמלא היער בחלקת אסיה בחלמוניות גדולות, פשוט חגיגה לעיניים.

החלמוניות בגן הועתקו מהאזור בו נמצאים היום בית ספר אורט וכביש בגין. כיום הן משגשגות ופורחות בין האלונים, וכדאי מאד לבוא לראותן!

אגס מצוי

אחרי שהתפעלנו מהחלמוניות, נעבור לסיור השלכת: בחלקת אירופה ישנם מספר מיני מילה בגווני צהוב-כתום ובנוסף להם – האגס המצוי (בתמונה) מחליף בימים אלו את הכסות הירוקה בכתומה. אגס זה הוא אחד מאבות הבר של האגס התרבותי, אותו אנו אוכלים.

עדיין בחלקת אירופה, ניתן למצוא את השיח קוטינוס מזרחי, הצומח בטבע מדרום אירופה דרך מרכז אסיה ועד לצפון סין. גם הוא נצבע בצבעי שלכת כתומים-אדמדמים. שמו העממי, Smokebush – שיח העשן – מגיע מהפירות שמכסים את השיח במשך הקיץ, ונראים כשערות צפופות בצבע ורוד מעושן.

smokebush
מולנברגיה נימית

מחלקת אירופה נמשיך אל חלקת אמריקה, שם, בשביל מעל הנחל פורח כעת דגן יפהפה – מולנברגיה נימית. על מנת לעבור בשביל צריך ללכת דרך צמחי מולנברגיה – ממש כמו לעבור בתוך ענן ורדרד.

במדשאה בחלקת אמריקה צומחים כמה עצים יפהפיים וגבוהים, בעלי עלים דומים לעלי גפן, הנצבעים בימים אלו בגוון ורוד-אפרסק יפהפה. זהו ליקווידמבר ליבני – עץ מצפון-מזרח צפון אמריקה. כדאי להתקרב ולראות את צבעי העלים הנפלאים.

ליקווידמבר ליבני
אוג הקופל

המשיכו להסתובב בחלקת אמריקה, חפשו מינים נוספים בשלכת, כמו עצי מילה ואדר. שיח מעניין נוסף בעל צבעים יפים הוא אוג הקופל. זהו שיח יפה, עמיד בתנאי יובש. מהפירות היו מכינים משקאות חמצמצים. העלים והענפים עשירים בטאנינים, והשתמשו בהם להפקת צבעים חומים ושחורים.

אוג הקופל

בין חלקת אמריקה לחלקת אוסטרליה שוכן גן הורדים שלנו. הורדים התרבותיים יפים למראה ומאד מגוונים, אבל גם בפינה זו ניתן למצוא צבעי שלכת – חלק משיחי הורדים משנים את צבעיהם.

גן הורדים
פריחה בחלקת אוסטרליה

בחלקת אוסטרליה צבעי השלכת פחות בולטים, אך יש מספר שיחים יפים הפורחים כעת. ביניהם – הקוראה היפהפיה (מימין) ממשפחת הפיגמיים, שמוצאה בדרום אוסטרליה, והבנקסיה המישורית (משמאל) ממשפחת הפרוטאיים, שמוצאה מהחוף המזרחי של אוסטרליה.

נמשיך לחלקת הים התיכון – בחלק העליון שתולים מספר עצים של בן-חוזרר הררי, עץ ממשפחת הורדיים הצומח בארץ בחרמון. הפרטים בגן עודם צעירים – אך גם הם משנים את צבעי העלים לשלכת יפהפיה. את זרעיהם אספנו במרומי החרמון, הם עברו טיפול קירור של שלושה חודשים המדמה את החורף הקר בחרמון ורק אז הם "הסכימו" לנבוט.

בן חוזרר הררי
אלה אי

לא נשכח, כמובן, את האלות – האלה הארץ-ישראלית, צמח החודש שלנו, העומדת בשלכת בימים אלו, יחד עם קרובתה – אלת הטרבינת – שתיהן בחלקת הים התיכון. גם האלה האטלנטית בחלקת אסיה עומדת בשלכת כעת.

התחלנו עם אחד מפרחי הסתיו המקומיים ועם פרח נוסף נסיים: סתוונית היורה פורחת בפינת צמחי החודש ליד המשרדים, יחד עם מינים נוספים, מיוחדים ויפים של סתווניות, רקפות וכרכומים. בפינה זו מוחלפים צמחים פורחים לעיתים קרובות, כדאי לבקר בה כמה שיותר.

סתוונית היורה

אנחנו מקווים שעוררנו בכם את החשק לראות צבעים, צורות ומרקמים של סתו – הגן מלא בהם, וכדאי מאד לבוא ולראות!

Top דילוג לתוכן