כדאי לראות בגן, נובמבר 2021

01 נוב

ריח הסתיו כבר כאן, ואיתו גם השלכת, תופעה שתמיד מרגשת. הגן מקבל מופע מיוחד, צבעוני ומעניין רגע לפני החורף האפור והקודר.

את צבעי השלכת ניתן לפגוש בחלקות השונות של הגן, אך שלוש חלקות מצטיינות במיוחד. הראשונה היא חלקת אירופה, שבימים אלו עשרות עצים ושיחים לובשים מראה אדום, צהוב, חום ושילוב של שלושתם.

המיוחדים שבהם, קוטינוס 'גרייס' השתול ליד האגם ואי אפשר לפספס אותו. מדובר על שיח נשיר, תוצר הכלאה בין שני מינים של קוטינוס, האחד אירופאי והשני אמריקאי. צבע העלים שלו אדום נפלא. מין נוסף הוא קוטינוס מזרחי שנצבע בשלכת צהובה. שמו העממי, smokebush – שיח העשן – מגיע מתפרחות הפירות המסועפות שלו שנראות כמו עשן או ענן.

בחלקת דרום אפריקה מתחילים ראשוני האלווי לפרוח, הראשון שבהם הם אלווי מניפתי. אלווי מניפתי הוא סוקולנט, שברבות השנים הופך ממש לעץ קטן. הוא מתייחד בעלים המסודרים בסידור דמויי מניפה, שממרכזה עולה עמוד פריחה הנושא פרחים בצבע כתום עז. מין נוסף של אלווי שמתחילים ממש בימים אלו את פריחתו המרשימה, הוא אלווי עצי. אלווי עצי הוא שיח מסועף ומלא שושנות עלים קוצניות, ממרכזם עולים עמודי פריחה בצבע כתום יפהפה. פרחי האלווי מושכים ציפורים המשמשות כמאביקות יחד עם דבורים וחרקים אחרים.

אם תסכלו לצידי השבילים בחלקה תראו צמח מוזר שמצמיח כמו סוכריות ורודות ומבריקות, אלו הזרעים של האמריליס יפהפה שפרח בגן בספטמבר במופע פריחה ורוד. האמריליס הוא בעצם צמח גלגל, כל עמוד פריחה כזה מורכב מכמה הלקטים, עמוד הפריחה מתנתק מהבצל ומתגלגל ברוח וכך מפיץ את הזרעים. במקומו עולים העלים שהמתינו לירידת הגשמים בשביל לצאת.

בחלקת אסיה, מתחת לאלונים פורחות החלמוניות. כולנו מכירים את החלמונית גדולה, צמח בצל ממשפחת הנרקיסיים, הגדלה בישראל מהר הנגב ועד החרמון. היא פורחת בסתיו לפני הופעת העלים עם פרחים צהובים גדולים. נזכיר שאוכלוסיית החלמוניות בגן, היא פרי מבצע הצלה מיוחד מתוואי כביש בגין בירושלים, ממנו הועתקו מאות בצלים לשטח הגן. האוכלוסיה בגן מתרבה לאט ובכל שנה אנו מגלים צמחים נוספים שגדלים רחוק יותר מהאוכלוסיה שנשתלה בגן. החלמונית מתאפיינת בגופיף מפיץ ריח הגדל בקצה כל עלה כותרת חיצוני ונועד למשוך את מאביקי החלמונית. בגן ככל הנראה אין לנו מספיק מאביקים ולכן אנחנו עוזרים לחלמונית בעזרת מתנדבת בשם רוני. רוני עוברת כמעט בכל יום עם מכחול ומעבירה בעזרתו אבקה מפרח לפרח בשביל להגדיל את סיכויי ההאבקה ויצירת הזרעים. שווה לחפש בעיקר בבקרים את רוני ולעקוב אחר העבודה החשובה שלה.

 

 

בחלקת הים התיכון גדלים מספר מיני קטלב, המוכר ביותר הוא הקטלב מצוי הגדל בר בחורשים בחבל הים-תיכוני בישראל. מינים נוספים הגדלים בגן הם הקטלב משונן המגיע אלינו מדרום אירופה, בעל גזע מסוקס ופירות גדולים וטעימים, קטלב קנרי בחלקת צמחי האיים הקנרים וקטלב 'מרינה' שהוא מכלוא בין קטלב מצוי לקטלב משונן ונחשב לבעל תכונות איכות של שני המינים. מין נוסף וייחודי שגדל בחלקת מרכז אמריקה הוא קטלב בלוטי שמגיע אלינו הרחק ממקסיקו. רוב מיני הקטלב מתאפיינים בגזע בעל גוון חום אדמדם המתקלף בעונת הקיץ. יש המשערים שמדובר על שריד קדום שמעיד על מוצא המשפחה באזור הטרופי ומציינים שמיני הקטלב הם ההוכחה שפעם היבשות היו מחוברות ביניהן.

 

אחד הצמחים המיוחדים והנדירים בגן הוא וולמיית נובל, עץ מחטני ממשפחת האראוקריים. מוצאו באוסטרליה והוא היה מוכר למדענים רק ממאובנים עד שהתגלה ב-1994 וגרם לתדהמה בעולם המדעי. מרוב שהצמח נדיר, מקום חיותו באוסטרליה סודי ושמור רק לאנשי שמירת הטבע במדינה בשביל למנוע פגיעה באוכלוסיה. בגן גדלים שלושה צמחים שגודלו מזרעים והם גדלים בחלקת צמחי הנוי של אוסטרליה. אחד מהצמחים מצמיח בימים אלו אצטרובלים זכריים לראשונה.

בחלקת אוסטרליה רוב העצים כבר סיימו לפרוח. סוג אחד ששני מינים שלו פורחים עכשיו הוא הבנקסיה. המינים בנקסיה תמימת-העלה ובנקסיה משורית פורחים בתפרחות דמויות מברשת בצבע צהוב בהיר, הם דומים מאוד וגדלים זה לצד זה. הסוג בנקסיה משתייך למשפחת הפרוטאיים שמרכזי התפוצה שלה הם אוסטרליה ודרום אפריקה.

ונחזור לשלכת, שני מינים נוספים המעטרים את הגן בצבעי שלכת אדומים בוהקים, הם אוג הקופל, הגדל בגן בחלקת צפון אמריקה ובולט בצבעו האדום זועק בתוך השלכת הצהובה חומה שמסביבו. אוג הקופל קרוב לאוג הבורסקאים המוכר לנו בשמו 'סומאק' ומשמש כתבלין, את אוג הבורסקאים ניתן לפגוש גם בשלכת אדומה בעיקר באזורים הגבוהים בארץ ובמיוחד בצפון הגולן ובחרמון.

מין נוסף הבולט בשלכת האדומה עזה שלו הוא גפנית מחומשת. הגפנית ממשפחת הגפניים נכנסת לשלכת מלאה בכל הארץ ונצבעת באדום כמעט בכל האזורים. היא מתאימה לשמש כצמח כיסוי לחומות וקירות. פירותיה ענבות שחורות המבשילות בקיץ ומשמשות מזון לציפורים. ענבות אלו מכירים לנו שהגפנית היא 'בת-דודה' קרובה של הגפן.

אחד הפרחים היפים ביותר בגן מתחיל לפרוח ממש בימים אלו וילווה אותנו בחודש הקרוב, שמו ספרקליה מפוארת. צמח בצל ממשפחת הנרקיסיים עם פרח אדום בעל מראה סחלבי. שווה לחפשו בחלקת צפון אמריקה, על השביל של הסקויות.

מי שכוחו במותניו ויעלה במעלה השביל המוביל למשרדים, יגלה עץ שאינו מתארגן לשלכת בניגוד לרוב העצים שסביבו. העץ הזה שייך לסוג אלון ממנו גדלים בארץ חמישה מינים בטבע. שמו אלון זהוב, ושמו ניתן לו על שם הצבע של החלק התחתון של העלים שלו שהוא בצבע צהוב-זהב ומיוחד. צמח זה הגדל רק בקפריסין הוא הצמח הלאומי של המדינה. תלמידים שבדקו את החלק התחתון של העלה גילו שהשכבה הזהובה היא מעין לבד שעיר ומתחתיו חבויות פיוניות – פתחי הצמח בהם הוא מחליף גזים עם האוויר, דרך פתחים אלו הצמח מאבד מים רבים. אלון זהוב הפיוניות חבויות בצל החלק התחתון של העלה ובתוך שכבת לבד מבודד, כך קטנה כמות המים המתאדים באופן ניכר.

בשביל המוביל לאלון זהוב החל לפרוח הנרקיס סתווי. הנרקיס הסתווי הוא מין בסכנת הכחדה בארץ. הוא נדיר כל כך בארץ כי בית גידול – חוף סלעי – נדיר ובאזור חדרה-בנימינה בנו על רוב האוכלוסיות. בגן הנרקיסים הסתווים פורחים ללא עלים, פרחיהם קטנים משל הנרקיס המצוי המוכר ובדרך כלל יש פרח אחד או שנים על כל עמוד פריחה. במידה ויורד גשם מוקדם, הצמחים מפותחים ובעלי פרחים גדולים יותר. מכיוון שהגשם התאחר, הצמחים יחסית נמוכים, אבל הם עדין פורחים וריחם נעים.

אנו מחכים לעוד גשמים שיעירו את הגן, בינתיים גם בצמחי החודש ישנם מספר מינים מעניינים שהגיעו לתצוגה, נרקיס ירוק-פרחים, כרכומים ואירוסים.

בואו לגן להרגיש אווירת סתיו קסומה.

Top דילוג לתוכן