כדאי לראות בגן, פברואר 2020

06 פבר

פברואר בגן מסמל את תחילת האביב. אמנם החורף עוד לא מאחורינו – ובהחלט נשמח לימים גשומים נוספים – אך הגן מתעורר והפריחה מרהיבה מסביב. האזור המומלץ לסיור הוא חלקת דרום אפריקה, שם פריחת מיני האלווי יפה במיוחד.

יש הרבה מה לראות – בואו נתחיל!

אלוי מכלוא

נתחיל בחלקת דרום אפריקה.

בסוג אלווי ישנם מעל 500 מינים שונים של צמחים סוקולנטים בעלי פריחה יפה, רובם מאפריקה ומהאיים הקרובים לה, אך חלקם גדלים גם בדרום חצי האי ערב. אצלנו בגן ישנם כארבעים מינים, ובעונה הזו רובם פורחים.

האזורים הסלעיים סביב מערות הקבורה העתיקות בחלקת דרום אפריקה מכוסים בימים אלו גוונים נהדרים של כתום ואדום – זהו מכלוא אלוי עקוד Aloe aff. maculata‏‏.

למיני האלווי השונים פרחים מאורכים, בגווני אדום-כתום ולעתים גם צהוב. הפרחים עתירי הצוף מושכים אליהם ציפורים שנהנות מהצוף תוך כדי האבקת הפרחים. בתמונות אפשר לראות בולבול צהוב-שת ועלווית חורף נהנים מפרחי אלווי איום, המרשים במיני האלווי בגן; ואת זכר הצופית נהנה מאלווי מכלוא.

מיני אלווי רבים פורחים בחורף. בדרום אפריקה הם פורחים בחודשים יולי-אוגוסט, עונת החורף בחצי הכדור הדרומי. אצלנו הם התאימו את עצמם לעונות המקומיות ופורחים בינואר-פברואר.

אלווי וצופית
אלוי איום
אלווי איום
Aloe-maculata
Aloe-maculata
Aloe-parvibracteata
אלווי

פרחי האלווי יפים ומושכים, אך שימו לב גם לעלים שלהם: לאלוי המוכתם יש עלים בעלי כתמים מיוחדים היוצרים דוגמה נפלאה.

אלווי זה הוא צמח שעמיד במגוון קרקעות ותנאים, חסכן במים ומומלץ לגינון.

אלווי קטן-חפים – Aloe parvibracteata‏ – נקרא כך בגלל החפים הקצרים שלו יחסית למיני האלווי האחרים. זהו אחד המינים הקטנים יותר של אלווי בגן.

מיני אלווי רבים משמשים ברפואה עממית – הידוע ביניהם הוא האלווי האמיתי – אלו-ורה, אך גם ממינים נוספים מפיקים משחות להרגעת העור ומשקאות להרגעת הקיבה.

מחלק מהמינים מפיקים גם תמציות טעם ומשקאות.

בשולי השבילים בחלקת דרום אפריקה פורחים שיחים צהובים ממשפחת המורכבים. אלו שלושה מינים בני אותו סוג שנקרא  עינן (Euryops), שלושתם צמחים חסכני מים מומלצים:

עינן מסרקני (מימין) – Euryops pectinatus – בעל תפרחות גדולות, חסכן במים ועמיד בתנאי קרה, קל לגידול – מאפיינים שהופכים אותו לצמח גינון מוצלח וחביב מאד על מגדלים רבים בעולם.

עינן מסורג (במרכז) – Euryops lateriflorus – שיח ירוק עד, אוהב שמש וחסכן במים, בעל עלווה יפה.

עינן שסוע (משמאל) – Euryops multifidus –  שיח מתפשט בעל פרחים יחסית קטנים, אוהב שמש, עמיד וחסכן במים. הוא מופיע ברשימת המינים הפולשים במדינת אריזונה בארצות הברית אך לא מראה התנהגות פולשנית בארץ.

Euryops-multifidus
Euryops-lateriflorus‏-
Euryops-pectinatus
Kniphofia Winter Cheer

ליד מערת הקבורה נתרשם מעמודי פריחה גבוהים ועליהם תפרחת מושכת בגווני אדום-צהוב. קניפהופיה 'וינטר צ'יר' – זן גנני של הקניפהופיה הענבית (Kniphofia uvaria) – צמח עשבוני רב-שנתי אוהב-שמש, עמיד לבצורת, קרה ורוחות.

Euphorbia-mauritanica

נמשיך להסתובב בחלקת דרום אפריקה ונביט אל שיח בעל גבעולים בשרניים דמויי מקלות ופרחים קטנים בגווני צהוב-ירקרק: זהו החלבלוב המאוריטני. חלבלוב זה גדל בקרקעות מנוקזות בתנאי שמש מלאה עד חצי-צל, ועמיד מאד ליובש, למחלות ומזיקים. המוהל הלבן דמוי החלב (שנתן לסוג חלבלוב את שמו) הוא רעיל ועלול לגרום לגירוי בעת מגע.

שיח נוסף בעל פריחה ורודה מושך את העין בפרחיו הקטנים והצפופים, והעלווה העדינה אך הקוצנית. זוהי מורלטיה קוצנית, הפורחת בתת-חלקת הפייבוס של חלקת דרום אפריקה. המורלטיה נקראת גם "דובדבן הצבים" (tortoise berry), שכן פירותיה הטובים למאכל נאכלים על ידי צבים וציפורים – ואלה  מפיצים את הזרעים.

מורלטיה

במרכז חלקת דרום אפריקה ניצב שיח עמוס פרחים ורודים, המזכירים פרחי היביסקוס קטנים. זוהי שנויית חלמיתית, קרובת משפחה של ההיביסקוס והחלמית, בעלת פרחים ורודים עדינים. שמה של השנויית הוא בגלל השינון הלא-אחיד של העלים שלה. גם היא צמח חסכן מים מומלץ הפורח כמעט לאורך כל השנה.

Anisodontea-malvastroides

בחלקת דרום אפריקה ישנם פרחים נוספים, אך גם בשאר הגן יש מה לראות! אם לא התעייפתם, נמשיך לטייל!

ברחבי הגן ישנה כבר פורחת הרקפת המצויה, צמח החודש שלנו משנה שעברה והפרח הלאומי של ישראל. פרח הרקפת מרכין את ראשו ומעלה את עלי הכותרת אחורנית, כך הוא מגן על האבקנים והעלי מגשמי העונה. חפשו אותה במסלעות הגן, בגדרות האבן ולצד השבילים. רוב הרקפות שלנו הן מקומיות, כלומר גדלו בשטח עוד לפני הקמת הגן. אחרות קיבלנו ממיזמי הצלה באתרי בניה.

Cyclamen persicum
silene
עירית
כלנית

פרחי הבר העונתיים מתעוררים גם הם ברחבי הגן – הכלנית המצויה, העירית הגדולה והציפורנית המצרית מציצות במקומות שונים בגן, לרוב בשולי ערוגות ובצידי שבילים. שלושתם מינים ים-תיכוניים נפוצים בארץ.
הכלנית מושכת את העין בצבעיה היפים. בגן שתלנו כלניות בכל הצבעים, אך רק המופע האדום הוא טיפוס הבר המקומי.
העירית מרשימה במקבצי הפריחה הלבנים והגבוהים. שמה הלטיני, אספודלוס, מגיע מיוונית – שדות אספודל הם השדות אליהם מגיעות נשמות המתים, והעירית אכן נשתלה הרבה בבתי קברות.
הציפורנית המצרית היא פרח חד-שנתי קטן המסתדר היטב במטעים, ובעונה זו ניתן לראות מרבדים ורודים שלה במטעי הזיתים ברחבי הארץ. היא משמשת גם כצמח נוי המקדים בפריחתו את שאר פרחי הבר. היא גם חלק מהמיזם שלנו "מחזירים את פרחי הבר לגינות" לזכרה של נחמה ריבלין.

בחלקת אוסטרליה נרשמת התעוררות של מיני הגרווילאה. גרווילאה, הידועה גם בכינוי "פרח-העכביש", היא סוג בעל כ-360 מינים שונים, רובם מאזור אוסטרליה והאיים עד אינדונזיה. בגן ישנם מינים שונים של גרבילאה ובתמונות אפשר לראות צופית הנהנית מהצוף של גרווילאת ג'ונסון – שיח גדול מדרום מזרח אוסטרליה שגובהו עד 4.5 מטרים, גדל בר בדרום מזרח אוסטרליה, וכן גרווילאה קצרת-שיבולים (Grevillea brachystachya), שיח נמוך שגבהו כמטר, והוא אנדמי למערב אוסטרליה.

gravillea
grevillea
rosemary

בחלקת צמחי התבלין והמרפא בקצה חלקת אוסטרליה ובנקודות שונות בחלקת הים התיכון פורח עכשיו שיח מקסים בגווני סגול-כחלחל – זהו הרוזמרין הרפואי. גשו והריחו את העלים, ריחם נעים מאד. השיח מושך דבורים רבות הנהנות מהצוף שלו. הרוזמרין הרפואי הוא אחד הנפוצים ביותר בגינון בארצנו, בין השאר בגלל עמידותו לתנאי יובש וכן לזיהום אוויר.
הרוזמרין משמש גם לתיבול מאכלים ויין. בעבר השתמשו בתכונותיו האנטי-בקטריאליות של הצמח גם לשימור בשר. בימי הביניים האמינו בכוחו של הרוזמרין לגירוש שדים, ולכן היו תולים ענפי רוזמרין בבית ומניחים אותם בין המצעים. הריח דוחה חרקים מזיקים ולכן השתמשו בו גם בספריות ובארונות, כתחליף לנפטלין.

על קירות החממה הטרופית מטפס צמח בעל פרחים כתומים גדולים ויפים. זוהי תונברגית גרגור, מטפס שמוצאו במזרח אפריקה. התונברגיה היא מטפס אוהב-שמש וחסכן מים, מתפשטת בקלות – ופורחת יפה גם בחורף הירושלמי.

-Thunbergia-gregorii‏.
Elettaria-cardamomum

החודש הוא חודש התבלינים בחממה, אנחנו מסתכלים על תבלינים שמוצאם באזור הטרופי. הפעם אנחנו רוצים להסב את תשומת הלב לצמח קטן – שאנחנו מקווים שיגדל בהמשך: זוהי אלטריית הקרדמון, שזרעיה מוכרים לנו בשם הל, אחד התבלינים היקרים במטבח. אלטריית הקרדמון היא צמח החודש שלנו, ואתם מוזמנים לקרוא עוד אודותיה.

חודש פברואר הוא חודש הצבעונים בפינת צמח החודש אשר ליד המשתלה ובטרסת הגיאופיטים. בגן אנחנו מגדלים כ-25 מינים וזני נוי של צבעונים. בתמונה זהו צבעוני אורמייה, צבעוני נמוך צהוב ומלהיב ממרכז אסיה ואירן.  מיני צבעונים רבים מגיעים מאזור זה שהוא מרכז התפוצה של הסוג. מקורם של זני צבעונים תרבותיים רבים הוא באזור זה.

Tulipa-urumiensis

האביב בפתח, והגן כולו רוחש חיים! אתם מוזמנים לבוא וליהנות מהפריחה השופעת!

Top דילוג לתוכן