כדאי לראות בגן, פברואר 2022

07 פבר

כתב: נוגן צברי

סופת אלפיס הגיעה גם לגן הבוטני ואיתה השלג שכל-כך ציפינו לו. עם זאת, הסופה גרמה נזקים לכמה חלקות בגן ובמיוחד לחלקת אוסטרליה שצמחיה אינם מותאמים לשלג. לעומת זאת, חלקת אירופה, אסיה וצפון אמריקה נראו יפה יותר כאשר שמיכת שלג כיסתה את אדמת הגן ואת העצים.

בתחילת פברואר צפוי להיות גשום וישנם צמחים שלמרות הקור והשלג פורחים בעוז או בעלי פירות יפים.

בכניסה לגן, נוכל לפגוש את הננדינה התרבותית. הננדינה הוא שיח ממשפחת הערטניתיים שמוצאו בסין ויפן. בימים אלה הוא מתהדר בעלים אדומים ויפים שמתוכם בולטים הפירות האדומים הגדלים באשכולות ומושכים ציפורים הבאות לאכול את הפירות וכך להפיץ את הזרעים למרחקים. פרחי הננדינה לבנים וקטנים ויפרחו רק בקיץ כשהצמח מלבלב.

בחלקת אוסטרליה, פורחים בימים אלו מספר צמחים מעניינים. הראשון הוא שיטה סכינית, צמח חסכן מים שבימים אלו מגיעה לשיא פריחה. שיטה סכינית גדלה כשיח בינוני והיא פורחת בצהוב ישר מענפיה. מין זה של שיטה מותאם לתנאי יובש בכך שהוא ויתר על עליו ונשאר רק עם גבעולים ירוקים מהם מתפתחים כנפיים משולשות (דמויות סכין) המשמשות כעלים.

 

 

מין שיטה נוסף הגדל בחלקה העליון של חלקת אוסטרליה, ליד החממה הטרופית, הוא שיטה רכה. גם היא פורחת בצהוב אך לעומת השיטה סכינית, מדובר בעץ של ממש היכול להגיע אף לגובה של 15 מטרים.

שיטה סכינית

צמח אחד בחלקת אוסטרליה יפה בעלוותו ובפירותיו ולא בפריחה הוא דודנאה 'דנה'. דודנאה 'דנה' היא מכלוא גנני בין שני מינים בסוג דודנאה. מין אחר בסוג דודנאה דביקה, הוגדר כמין פולש בארץ, לעומתו המכלוא דודנאה 'דנה' אינו מייצר זרעים ולכן הוא אינו מהווה סכנה לטבע. זהו שיח או עץ קטן חסכן מים שעלוותו ארגמנית כל השנה ובמיוחד בחורף, את הצמח פיתחה האגרונומית סימה קגן ממכון וולקני שקראה לו על שם ביתה דנה. בחלקת אוסטרליה עוד מינים רבים שמתעוררים בימים אלו, סיירו בחלקה ומצאו אותם.

בחלקת הים התיכון, פורח בימים אלו היקינתון מזרחי. צמח בצל הגדל בר בגליל ובחרמון, ומוגן בארץ. בגן הדורבנים אוהבים לזלול את בצליו ולכן הוא נשתל בתוך מסלעה (עליה כתבנו בחודש שעבר). היקינתון מיוחד בפרח שבסיסו כדורי בתוכו יושבת השחלה והאבקנים. בפינת צמחי החודש שבכניסה לגן, ניתן לראות יקינתונים מזנים גננים שפותחו בהולנד מיקינתון הבר. ליקינתון ריח מתקתק המושך מאביקים והפרח שלו מחזיק מעמד מספר ימים. אם נבחן את הפרחים, נראה שהם מוטים מטה כהגנה על איברי הרבייה של הצמח מגשמי החורף.

פרח נוסף הפורח בחלקת הים התיכון, אולי אחד המוכרים ביותר, הוא הרקפת המצויה. רוב הרקפות בגן, הן מקומיות. זאת אומרת, שהן גדלו בשטחי הגן עוד לפני שהגן הוקם, ולכן נמצא אותן בכל חלקות הגן מציצות בין הסלעים החל מחלקת דרום אפריקה ועד חלקת הים התיכון. במספר מקומות בחלקת הים התיכון נטמנו רקפות שהוצלו מאתרי בניה והגן קיבל אותם למשמורת.

צמחי בר רבים הגדלים בגן באופן טבעי גם פורחים בימים אלו, עירית גדולה, כלנית מצויה, ציפורנית מצרית ואחרים, הם חלק חשוב ממה שהגן מציע. חפשו אותם בחלקות השונות.

ואם כבר ביקרנו בחלקת הים התיכון, אי אפשר להתעלם מחלבלוב צפוף-עלווה הפורח בתפרחות צפופות וגדולות. מדובר על מין של חלבלוב המגיע אלינו בעיקר מצפון אגן הים התיכון, זהו בן-שיח נשיר קיץ, הפורח בשיא החורף. מדובר על צמח חסכן מים לחלוטין, שלאחר התבססות באזור ההר אינו צריך תוספת השקיה כלל.

בגן ישנו אוסף של עצים מחטניים, מעצים הגבוהים בעולם דוגמת הסקויה נאה ועצים המאריכים חיים ביותר בעולם דוגמת אורן מאריך-חיים, השתולים בחלקת אמריקה ועד לעצים הנדירים ביותר בעולם דוגמת וולמיית נובל מחלקת אוסטרליה. אך שלושה מינים בגן מיוחדים במופע בכותי מיוחד.

הראשון הוא ערער קנרי הגדל בחלקת הים התיכון בשביל העולה לארזים האטלנטים. הערער הקנרי מגיע אלינו מהאיים הקנרים ומכאן שמו. בבית גידולו הוא בסכנת הכחדה בשל כריתה ורעיית עיזים וכיום הוא מוגן.

השני טקסודיון דו-טורי מאופיין מעבר למראהו הבכותי גם בשלכת כתומה, הוא בין עצי המחט היחידים שנכנסים לשלכת בחורפים קרים. שם עממי שניתן לו הוא 'ברוש הביצות' וזאת משום שהוא גדל בביצות ועמיד להצפות. בגן ניתן לראות עץ אחד בודד באי שבאגם שבכניסה לגן ועוד מספר עצים בחלקת אמריקה.

המין השלישי, ואולי המרשים ביותר, הוא הברוש הקשמירי שגדל בחלקת אסיה וגובל עם האזור התפעולי של הגן בחלק הגבוה ביותר שבגן. הברוש הקשמירי הוא עץ גדול ירוק-עד המגיע מההימלאיה ויכול להגיע לגובה של 30 מטרים. כדאי לטפס לחלק הזה של הגן, מי שיעמוד לצד שדרת הברושים הקשמירים שלנו יוכל להרגיש את הקסם של העצים הללו בעלי מראה מסוקס ומיוחד ולדמיין שהוא בהרי ההימלאיה.

אם הגעתם לגן ביום סגרירי וקריר, נמליץ לכם להתחמם בחממה עם צמחים טרופיים ומדבריים. בחלקה המדברי של החממה פורח אצבוע ים-המלח, צמח נדיר הגדל במדבר יהודה ובנגב ומעט גם במזרח סיני ובסעודיה. מדובר בצמח סוקולנטי (בשרני) ממשפחת ההרדופיים (לשעבר אסקלפיים), בעל גבעולים בשרניים חסר עלים הפורח בחורף בפרחים כוכביים קטנים בגווני צהוב-אדמדם. אל תפספסו את פריחת התכלת של צמרורת בואסיה, עליה כתבנו כמה פעמים בעבר.

בחלק הטרופי של החממה, ישנם גזעים מתים מלאכותיים עליהם נשתלו צמחים רבים כמו בג'ונגל. צמחים אלו נקראים אפיפיטים. צמחים הגדלים על צמחים אחרים אך אינם טפילים. בג'ונגל המוצל והחשוך הצמחים חייבים לגדול כמה שיותר גבוה כדי להגיע לאור השמש כדי להטמיע ולהתקיים. אחד המינים שפורח על אותם עצים מלאכותיים וגם בקיר הירוק של החממה, הוא בגוניה אדומת-עלים. מדובר על מכלוא ותיק בין שני מיני בגוניה הפורח בגווני ורוד עדינים.

עוד תופעה מעניינת ששווה לשים לב אליה בחממה הטרופית היא הפצת הנבגים של השרכים. השרכים הם קבוצה של צמחים קדומים חסרי פרחים. את הנבגים נמצא בתחתית העלים. ניתן להפוך את העלים בזהירות ולהסתכל על צורות הנבגים השונות – לא, אלה לא כתמי חלודה אלא צברי נבגים.

בפינת צמחי החודש בכניסה לגן, בנוסף ליקינתונים שכבר הזכרנו, פורחים שני מיני גביעונית מיוחדים ונדירים, האחת בעלת פרחים בצבע קרם, נקראת גביעונית רדה ומגיעה אלינו מהרי איראן, והשניה גביעונית סוורצ'וב בעלת פרחים בגוון חום-סגלגל המגיעה אלינו מההרים הגבוהים של אסיה. שני המינים הללו כמו עוד מיני גביעונית הגדלים באוסף הגיאופיטים בגן, הן עברו טיפול קור של שלושה חודשים במקרר בשביל לדמות את החורף המושלג בבתי גידול הטבעיים שלהם. בזכות טיפול זה הן פורחות אצלנו שנה אחרי שנה. ואם כבר גביעוניות, אל תשכחו לחפש את גביעונית הלבנון, צמח הגדל בר בארץ ובגן גדלה בעיקר בחלקת אסיה.

מוזמנים לגן לשוטט בין הצמחים השונים, להריח את הנרקיסים הרבים הפורחים ברחבי הגן ולהנות עמנו משיא החורף שיתחלף באביב כבר לקראת סוף החודש.

Top דילוג לתוכן