כדאי לראות בגן 15.6.18-30.6.18

18 יונ

אנחנו בראשית הקיץ. אמנם שיא הפריחה מאחורינו – אך ישנם פרחים רבים ומיוחדים שמעדיפים להמתין ופורחים כעת. הימים עדיין נעימים לטייל בהם, ויש הרבה מה לראות בגן. האזורים המומלצים במיוחד לסיור הם ערוגות הפרחים מימין לכניסה וחלקת הים התיכון, שבקצה הצפוני של הגן.

ליחצו על המפה להגדלה ולמבט על מסלול מומלץ.
חטמיות תרבותיות לאורך השביל

לאורך שבילים רבים בגן נפגוש חטמיות תרבותיות – הן בשיאן כעת, ומוסיפות כתמי צבע נפלאים לשבילים הרבים.

כבר בכניסה, בערוגות התצוגה, נפגוש פריחה מרהיבה של מינים צבעוניים. דם המכבים המחודד ובוצין נאה פורחים בצהוב, פעמונית הדורה בסגול, אשבל ביזנטי בורוד-אפרפר, גאורה בלבן, פעמונית בינונית בוורוד והמרוקאליס בשלל צבעים. שימו לב לפרח המיוחד של הקצח הדמשקאי, בתכול. וגם אם הוא סיים לפרוח – הפרי שלו בעל צורה מיוחדת אף היא.

פעמונית בינונית
הרדוף הנחלים ופרע קנרי
תת-חלקת האיים הקנריים לאורך השביל הראשי גם היא מרשימה כעת, עם צורת הבר של הרדוף הנחלים בורוד משגע, וסביבו גולנית יובשנית בתכול, פרע קנרי בצהוב ומרווה קנרית בסגול ולבן.
פעמונית הדורה
אם נמשיך מימין לכניסה לגן, למעלה בשביל המוצל, נפגוש ערוגות פורחות נוספות – פעמונית הדורה וקוציץ רך, וביניהם מקבצים צהובים של קוראופסיס ותולברגיה, אקווילגיה זהובה וגייארדיה.

נמשיך משם אל שביל הנכים בחלקת אמריקה, בו נוכל להתענג על פריחתו המרהיבה של האלמוגן העשבוני, מוקף בדגן עדין ששמו מלעניאל דקיק. לאחר שנשבע מהאדום המרהיב של האלמוגן, נמשיך בשביל ונוכל להנות מפריחתם הלבנה של היוקה והמגנוליה גדולת הפרחים.

Erythrina herbacea‏
אבהר פטרסון

בחלקת אפריקה הדרומית, בקצה הדרומי של הגן נוכל לראות שעל שיחי האלוי המניפני הונחו שקיות נייר. מדוע עשינו זאת? כדי למנוע את פיזור הזרעים שלהם באופן חופשי, ולאפשר לגננים לאסוף את הזרעים בצורה קלה.

זהו סוף הפריחה של אבהר פטרסון צהוב הפרחים, אך עדיין מרשים לפגוש אותו. בחלקה זו תפגשו גם מספר מינים של פלרגון, פורחים בגווני ורוד וירוק, ואת הפירות האדומים של הנילדנטיה הקוצנית.

נמשיך לחלקת אירופה, שם אכילאת אלף-העלה פורחת בשלל גווני צהוב, כתום ואדום, ולצידה מרגרטות ותגיות קולומברית מעטרות את הערוגות. המרווה המרושתת מסיימת לפרוח, אולי נפגוש את הפרחים האחרונים.

אכילאת אלף העלה
סם-כלב מזרחי
ארטישוק תרבותי

בחלקת הים התיכון, בקצה הצפוני של הגן
בכיכר ביאטריס נפגוש ערוגה חסכנית במים, הפורחת בצורה מרהיבה: שם נראה קחוון ימי, אכילאה קיפחת, געדת קוסון וזנים גנניים של אזוביון דגול. בצד תפתיע אותנו אוזן גדי כחולה.

לא נפספס גם את ערוגת המעוג הימי המרהיבה בצד השביל.

אם נמשיך לקצה הצפוני של חלקת הים התיכון נגיע אל ערוגת הנדירים, שם המישויה הפעמונית, בוצין הגליל הגדול והמרשים ובוצין קיסריון גומרים לפרוח, ובבריכת הנדירים מתחילים לפרוח פרחי הקיץ – הקוצן הקיפח וסם הכלב המזרחי.

מעל כל החלקה חולש בימים אלה הקנרס התרבותי – הוא הארטישוק, הפורח בסגול מרשים.

 

 

כמובן, לא נשכח לבדוק את פינת צמחי החודש בין החממה הטרופית למשרדי הגן. בפינה זו מוצגים כמה מהמינים הנדירים ביותר בארץ ובעולם, למשל בולנתוס דק גבעול, בעל פרחים לבנים זעירים – צמח המוכר בטבע מאתר בודד במזרח השומרון; אשבל נמרוד – צמח כסוף בעל פרחים ורודים, המוכר רק ממצוק אחד מנחל גובתא, בחרמון הנמוך. בנוסף להם נמצאים בתצוגה  מינים יפים ומיוחדים כמו שיכרון סיני, אזובית הלבנון ועדעדית סוברוב הפורחים בגווני ורוד, איקומיס מצוייץ פורח בלבן, בעל ציצת עלים בראש התפרחת שמסבירה לנו גם את שמו העממי – Pineapple Lily, שושן ארוך-עוקצים מלכותי ומרשים, ומעליו מרווה ביצתית בכחול עדין.

פינת צמחי החודש

לא שכחנו את צמחי המים, ונבטיח לכם שבגן מעניין בכל עונה – הנה "טיזר" לכתבה הבאה:

צמחי מים בגן
Top דילוג לתוכן