כדאי לראות, מאי 2019

06 מאי

שיא האביב מאחורינו, הימים מתארכים, והגן מתכונן לקראת הקיץ. מרבדי הפריחה האביביים סיימו לפרוח, וכעת הפריחה אחרת, בעיקר של עצים ושיחים. הימים עדיין לא חמים מאד ואתם מוזמנים לטייל בגן וליהנות בו!

Tabebuia avellanedae

כבר בכניסה לגן ממתינים לכם שלושה עצים שהחלו לעטות שמלת פרחים ורודים: אלו עצי טבבויה ורודה (Handroanthus impetiginosus‏). מוצאה של הטבבויה בדרום אמריקה ומרכזה. קליפת העץ שימשה לרפואות עממיות רבות ולחליטות תה. בארץ זהו עץ נוי די חדש המופיע ברחובות הערים. אנו יבאנו אותו לראשונה.

Tabebuia avellanedae

בחלקת דרום אפריקה, אי אפשר שלא להתפעל מפריחתם המדהימה של שיחי האבהר – Leucospermum. אלו צמחים ממשפחת הפרוטאיים, בעלי ראשי פריחה מרשימים וגדולים, הדומים לכרית סיכות. בגן ישנם שני מינים. בתמונה אבהר פטרסון ממערב חבל הכף בדרום אפריקה. בנוסף אליו פורח בגן אבהר ‘סקרלט ריבון’ מכלוא שפרחיו בגווני אדום.

Leucospermum
Crepis rubra

חלקת אירופה מפליאה בפריחה בעונה הזו – כבר בשביל העולה מהאגם אנו פוגשים את הניסנית הורודה (משמאל). אל האגם משקיף המורן שסוע-העלים (למטה מימין) בעל הפריחה הירקרקה-לבנה. בשביל העליון אפשר למצוא את שיחי הקרנית המאדימה (למטה משמאל) פורחים.

Viburnum opulus
Cornus sanguinea
Viburnum opulus
red horse chestnut
red horse chestnut

שני מיני ערמונית כבר פורחים: ערמונית הסוסים (מימין) וערמונית סמוקה שהיא מכלוא (משמאל).

ערמונית הסוסים היא עץ המתחבר להיסטוריה שלנו בשתי נקודות חשובות: האחת במלחמת העולם הראשונה, שאז פירות הערמונית היו מקור חשוב לעמילנים מהם הפיק ד”ר חיים וייצמן אצטון. בשנת 1915, בהיותו מרצה באוניברסיטת מנצ’סטר באנגליה, פיתח ד”ר חיים וייצמן תהליך של התססת עמילנים והפקת האצטון מהם. האצטון היה אחד החומרים בייצור תחליף אבק-שריפה והיה חשוב למאמץ המלחמתי. לרוב השתמשו בתפוחי אדמה להפקת העמילן, אך בשל המחסור במזון בזמן המלחמה, חיפשו מקור עמילנים שאינו מאכל. פירות הערמונית היו מקור זה. צ’רצ’יל, שהיה שר הימייה במלחמת העולם הראשונה, הורה להשתמש בתהליך התסיסה של ויצמן לצורך ייצור המוני של אצטון באנגליה. כאשר נשאל וייצמן מה הוא רוצה בתמורה להמצאתו הוא ביקש בית לאומי לעם היהודי. לורד בלפור, שהתרשם מאוד, אכן יצא ב-2/11/1917 בהצהרת בלפור המפורסמת, שחייבה את הממשלה הבריטית להקים בית לאומי לעם היהודי בפלשתינה-א”י.

הפעם השניה בה מתקשר העץ להיסטוריה שלנו היתה במלחמת העולם השניה – עץ ערמונית-סוסים מצוי היה העץ של אנה פרנק, אותו תיארה ממחבואה ביומנה.

common horse chestnut
horse chestnut

עדיין בחלקת אירופה, אל תפספסו את פריחתו של הלילך המצוי: שיחים נפלאים עמוסי פרחים בגווני סגול לילכי. אנחנו ממליצים בחום להתקרב ולהריח את הפרחים – ניחוח הלילך מבשם את כל החלקה ומזכיר לעולי אירופה ורוסיה את ארצות מוצאם.

lilac
Callistemon pallidus‏

נמשיך אל חלקת אוסטרליה, ושם נפגוש פריחה של מינים שונים של מללויקה וקליסטמון. בתמונות קליסטמון חיוור בעל פרחים חיוורים דמויי מברשות ומללויקה מצליבה בעלת פרחים קטנים. למללויקה המצליבה יש ריח מתקתק ועדין המושך דבורים רבות.

הקליסטמון והמללויקה הם סוגים קרובים במשפחת ההדסיים, אליה משתייך גם הנציג הידוע ביותר מאוסטרליה – האקליפטוס. אלה הם צמחים חסכני מים מומלצים.

Melaleuca-decussata
Lonicera

בחלקת אסיה פורחים החודש כמה וכמה שיחים מהסוג יערה. היערה נקראת באנגלית Honeysuckle – בגלל אשכולות הפרחים של מיני היערה השונים, שהם עתירי צוף סמיך כדבש.

בגן ישנם 17 מינים ומכלואים של יערה, בתמונה רואים יערה נאה – מכלוא של שני מיני יערה ממרכז אסיה.

להבות אש צהובות בחלקות אסיה והים התיכון? לא טעיתם, מיני השלהבית פורחים כעת. רוב השלהביות הן בני-שיח בעלי פרחים גדולים הגדלים בדורים, כמעגלי פריחה סביב הגבעול. בעולם ישנם כמאה מינים שונים של שלהבית הנפוצים מהים התיכון ועד לסין.

מקורו של השם המדעי וגם העברי של השלהבית הוא במילה שלהבת, הפריחה הצהובה אומנם מזכירה להבות אש אך מקור השם הוא כנראה בשימוש בעלים שלה כפתיליות למנורות שמן.

בתמונות אפשר לראות מימין את השלהבית הדביקה הנפוצה באזור הים תיכוני בארץ, ומשמאל את השלהבית הזהובה מסיני הפורחת בחלקת אסיה.

Phlomis aurea
Phlomis
Asphodeline-brevicaulis‏

בערוגת המינים הנדירים ובחלקת החולות אשר בחלקת אסיה פורח החודש העיריוני הקצר. אם תבואו בשעות הבוקר, סביר להניח שלא תשימו לב אליו כלל: הפרחים סגורים, ורואים בעיקר את הגבעול הירוק. אך אם תגיעו בשעות אחר הצהרים, אחרי השעה ארבע – תגלו אותו במלוא הדרו. הפרחים נפתחים בסביבות השעה ארבע, ופורחים בערך עד עשר בערב. אז הם נסגרים. העיריוני הקצר מואבק על ידי חרקים פעילי ערב, והוא מגביל את הפריחה לזמן בו הם פעילים.

ואילו בערוגת המינים הנדירים שבחלקת הים התיכון החלה לפרוח הציפורנית הגדולה, מין נדיר בעל פרחים גדולים ולבנים. הציפורנית פורחת בלילה. במשך היום היא לא סוגרת את פריחה כמו העיריוני הקצר, אך היא כן גוללת את עלי הכותרת ונראית פחות מרשימה. הזמן הטוב לראות אותה הוא לפנות ערב.

silene
Silene
Salvia_canariensis

בתת-חלקת האיים הקנריים שבחלקת הים התיכון אפשר לפגוש החודש שני צמחים בעלי פריחה מרהיבה: שימו לב לעכנאי יפה-התפרחת, ראו כמה שמו הולם אותו: התפרחות הסגולות פשוט נהדרות. מוצאו מהאיים הקנריים, שם הוא גדל במצוקים מעל האוקיאנוס. לצד השביל פורחת המרווה הקנרית בגווני סגול ולבן. גם העכנאי וגם המרווה הם צמחים חסכניים במים מומלצים לגינון.

Echium-callithyrsum‏

הזכרנו את הלילך בחלקת אירופה, ובחלקת הים התיכון יפרח במהלך החודש קרובו המקומי – הזית האירופי. לזית יש פרחים קטנים בצבע קרם וריח עדין מאד. הזית הוא עץ חשוב מאד בתרבות ובמטבח הים תיכוני והמזרח תיכוני. אנחנו רגילים לראות אותו עמוס פירות, והפעם נמליץ לכם לשים לב לפרחיו הקטנים והרבים.

בחלק הצפוני של חלקת הים התיכון פורחים כעת שני מינים יפים במיוחד של מעוג: מימין המעוג השיחני ומשמאל המעוג הימי, שהוא צמח החודש שלנו. מוצאם באזורים המערביים של אגן הים התיכון. שניהם צמחים חסכניים במים, נמליץ על המעוג הימי כצמח גינה, המעוג השיחני עלול להתרבות יתר על המידה ולפלוש לטבע.

Lavatera maritima
-Lavatera arborea

בקרו בערוגת המינים הנדירים ליד בריכת סנלייט בחלקת הים התיכון. שם מתחילה פריחה נפלאה של המישויה הפעמונית (במרכז), צמח מצוקים יפהפה מהגליל. לידה פורחים שני מיני בוצין – בוצין הגליל (מימין) ובוצין קיסריון (משמאל), שניהם מינים נדירים בסכנת הכחדה.

בטיול בנחל כזיב והמונפורט ניתן לפגוש את שלושתם פורחים יחד עם גיבור הפיסקה הבאה…

Verbascum caesareum
Michauxia-campanuloides
Verbascum_galilaeum

ולסיום הסיור היום אנחנו מפנים את תשומת הלב אל מי שאי אפשר להתעלם ממנו החודש: לוע-ארי גדול. לוע הארי פורח בימים אלו ברחבי הגן, ומפאר את הכל בפרחיו שצבעם ורוד עז. לוע הארי הוא צמח עמיד וחסכן במים, יש לו פריחה מרהיבה ותקופת פריחה ארוכה. משום כך משתמשים בו בשנים האחרונות בגינון בצידי דרכים. הוא בולט בעיקר לאורך הכבישים העולים לירושלים. שימו לב שטיפוס הבר של לוע הארי, עליו אנו מדברים, הוא רב-שנתי לעומת זני התרבות החד-שנתיים. זרעים שלו נמכרים בחנות הגן ובמשתלות נבחרות.

Antirrhinum-majus

החום הגדול של הקיץ עוד לא הגיע, וזהו זמן מצוין לבקר בגן הבוטני ולהתרשם מהפריחה המגוונת.

Top