בצלצייה ארץ-ישראלית

22 יונ

יש הרבה פרחים מפורסמים ברחבי הארץ, הבצלצייה היא לא אחד מהם. זה קצת מפתיע כי פרחיה הלבנים-מפוספסים יפים במיוחד, ובדצמבר היא אחד מהפרחים הבודדים שניתן למצוא בטבע.

בצלצייה ארץ-ישראלית (Androcymbium palaestinum) היא צמח בעל פקעת ממנה מתפתחת שושנת עלים; הפרחים דחוסים בשושנת העלים כאילו מישהו סידר זר קטן ויפה בין הסלעים.

הפרח מזכיר את הסתוונית, קוטרו כ-3 ס"מ. בפרחי הבצלצייה והסתוונית יש שישה צופנים נפרדים. על סמך תכונה זו ותכונות אחרות, חלקן גנטיות, הופרדו לאחרונה שני סוגים אלו ממשפחת השושניים למשפחה מיוחדת – הסתווניתיים.

צילום: אורי פרגמן-ספיר
צילום: אורי פרגמן-ספיר

הבצלצייה משתייכת לסוג אפריקני, רק מינים בודדים הצליחו לחצות את הסהרה ולהגיע לאזורנו. הבצלצייה הארץ-ישראלית עשתה זאת לאורך בקע הירדן מהערבה וצפונה לאורך הבקעה עד לאזור הכנרת. בערבה היא אחד מצמחי הפקעת היחידים שניתן למצוא, באזור שחון זה היא פורחת רק אחת לכמה שנים, בשנים גשומות כמובן.

איפה נמצא ?
באוסף צמחי הבצל והפקעת בגן הבוטני וגם בטבע: במכתש הגדול בנגב, בגבעות החוואר מול הכניסה לקיבוץ אלמוג בצפון ים המלח, מעל לתחנת הדלק של מישור אדומים, בסלעים לאורך כביש הבקעה, ואפילו בגולן מעל לעין גב. בגן הבוטני גילינו כי כל צמח פורח 6-5 שבועות, עונה ארוכה יחסית לצמחי בצל ופקעת אחרים.

מדוע בין הסלעים ?
הדורבנים ובעלי חיים אחרים אוהבים לאכול את פקעות הבצלצייה, ובין הסלעים הפקעות מוגנות מחפירה לטריפה. כמו כן, בין הסלעים נהנית הבצלצייה ממי גשמים הניגרים מהסלעים.

מאת: ד"ר אורי פרגמן-ספיר, 2009

Top דילוג לתוכן