היפאסטרון פפיליו – Hippeastrum papilio

05 אפר

האביב בשיאו והגן יפהפה. הפעם נזמין אתכם לראות צמח שאינו שתול בערוגות אלא מוצב בתצוגת "צמחי החודש" שליד משתלת הגידול של הגן. בעוד כמה חודשים, לכשתיפתח החממה הטרופית שנמצאת בתהליכי בניה, הוא יישתל בה בינות לעצים.

צילום: גל ישראלי

היפאסטרון פפיליו הוא צמח עשבוני רב שנתי ממשפחת הנרקיסיים בעל פרחים ענקיים מרשימים בגווני קרם, ירוק וארגמן. שם המין פפיליו, שפירושו 'פרפר' בלטינית, ניתן לו מסיבות מובנות.

הסוג היפאסטרון כולל כ-90 מינים הגדלים בבתי גידול שונים ביבשת אמריקה ממרכזה ועד דרומה. כולם גיאופיטים, צמחים בעלי איבר אגירה ותשמורת, בָּצָל במקרה זה. בסוג גם מאות מכלואים, הנמכרים במשתלות ובחנויות הפרחים בזכות פרחיהם המרשימים ויכולתם לפרוח בתוך הבית. הם נמכרים בשם הלא מעודכן "אמריליס" (השייך לצמחים קרובים מאפריקה הדרומית).

היפאסטרון בטבע, גדל על עץ

היפאסטרון פפיליו גדל בטבע באזור היער האטלנטי שבמזרח ברזיל, באקלים סוב-טרופי לח (בעל קיץ חם ולח, חורף קריר וממטרים לא סדירים על פני כל השנה). פפיליו הוא אחד מארבעה מיני היפאסטרון הגדלים כאפיפיטים, כלומר צמחים הגדלים על גבי צמחים אחרים. הוא גדל על עצי היער, המאפשרים לו לצמוח הרחק מהקרקע האפלה וקרוב יותר לאור השמש. אופן צימוח זה אמנם מקנה יתרון מבחינת התאורה אך מייצר קשיים אחרים.

לאפיפיטים אין קרקע כמקור למים ולחומרי הזנה ולכן פיתחו שיטות שונות לשם ספיגה מהירה של מים וחומרי הזנה ולשם שימורם לאורך זמן, כדי להתמודד עם תקופות יובש ומחסור. להיפאסטרון פפיליו יש, כאמור, בצל כאיבר אגירה ותשמורת, הוא בעל עלים עבים וגלדניים שההתאדות מהם איטית, ומבנה העלה הקשתי מכוון את מי הגשם לכיוון הבצל והשורשים הנתונים בתוך חומר אורגני, הנאסף בגומחות על פני הגזע והענפים של העץ ה"מארח".

אזור היער האטלנטי של ברזיל, בו הצמח גדל, הולך ומבורא עבור שטחי חקלאות ועיור, ולפי ההערכות כיום נותרו כ-15-10% בלבד משטחו לפני התערבות האדם. היפאסטרון פפיליו נחשב בעבר כצמח שנכחד מהבר, אך הוא שב ונתגלה ב-1990 בדרום ברזיל וכיום ידועים בטבע כ-50 פרטים בלבד. הצמח ניצל והופץ בזכות גנים בוטנים המתמחים בצמחיה מטיפוס אקולוגי זה וכיום הצמח מגודל רבות כצמח נוי.

בגינה ירושלמית. צילום: גל ישראלי

גם בארץ ניתן להשיג אותו במשתלות טובות. בשונה מהמכלואים הנפוצים, היפאסטרון פפיליו ירוק-עד והוא צמח חסון ועמיד בפני וירוסים. ניתן לגדלו בישראל במישור החוף וגם באזור ההר במקום מוגן בחורף, בתנאי צל מואר ועד חצי יום שמש. אין לנו מידע לגבי גידולו באזורי הארץ החמים. ניתן לגדל אותו הן כאפיפיט והן כגיאופיט. כאפיפיט ניתן לקשור אותו על גזעי עצים באמצעות סיבי קוקוס הנמכרים במשתלות, ויש להקפיד מאוד על השקיה סדירה ועל אווירה לחה. כגיאופיט ניתן לגדלו בעציץ או בקרקע מועשרת בחומר אורגני ומנוקזת היטב, וכדאי לאפשר לכשליש מהבצל לבלוט מעל פני הקרקע.

אתם מוזמנים לטייל בגננו האביבי ולבוא לבקר במשתלת הגידול, בטרסת הגיאופיטים ובתצוגת צמחי החודש.

הכוונה לתצוגת "צמחי החודש" מהשביל הראשי של הגן. לחצו להגדלה

אפריל 2017

Top דילוג לתוכן