סתוונית ירושלים – Colchicum hierosolymitanum

11 אוק

סתוונית ירושלים

צמח החודש שלנו לחודש אוקטובר הוא סתוונית ירושלים. סתוונית ירושלים היא צמח בעל פקעת, הפורח צמוד לקרקע. גובהה 10-5 ס"מ. היא פורחת בראשית הסתיו, לרוב עוד בטרם יורדים הגשמים החזקים הראשונים, ואילו העלים שלה – צצים מאוחר יותר, לאחר הגשמים עם הבשלת הפרי. לצורת הפריחה הזו קוראים פריחה היסטרנטית, ובארץ ישנם מספר צמחי סתיו המתנהגים בצורה זו, כמו למשל החצב והחלמונית.

לסתוונית יש פקעת בקוטר 3.5-2 ס"מ, הטמונה עמוק בקרקע בעומק 30-10 ס"מ. שחלת הפרח צמודה לפקעת, ובעצם הפרח כולל חלק תת-קרקעי שאורכו כ-30 ס"מ, בנוסף לחלק מעל לפני הקרקע שגובהו כ- 10 ס"מ. כלומר, גודלו של הפרח המלא הוא 40-35 ס"מ, ואפשר, אם כן, להתייחס אל סתוונית ירושלים כאל אחד מהפרחים הגדולים ביותר בארץ!

לגודל זה עוד שני היבטים מופלאים: הפרח בוקע מהקרקע עוד לפני הגשם הראשון, והרי ניצן של פרח עדין כזה מבקיע את מסלול-גדילתו דרך 30 ס"מ של אדמה קשה; וגרגר-אבקה המגיע על ידי חרק מפרח אחר, נובט על הצלקת, משרה הצמחת נחשון לאורך עמוד העלי באורך של קרוב לחצי מטר כדי להגיע לביצית שבשחלה הממוקמת בבסיס הפרח, מעל הפקעת!

סתוונית ירושלים - פרי

העטיף של הסתוונית הוא בצבע ורוד חלק ואונות העטיף צרות בדרך כלל. צינור הפרח מתארך עמוק בקרקע. האבקנים והאבקה צהובים. עמוד העלי מחולק לשלוש אונות חוטיות. הפרי הוא הלקט אליפטי באורך 3-1.3 ס"מ, מנוקד בנקודות זהובות-חומות. הזרעים עגולים, קוטרם עד 5 מ"מ.

סתוונית ירושלים - עלים ופרי

הפקעת מכילה רעל מיוחד הנקרא קולכיצין (על שם הסתוונית, ששמה המדעי הוא קולכיצום) על מנת להגן עליה מפני בעלי חיים אוכלי פקעות. רעל זה משמש ברפואה נגד מחלות ראומטיות ומחלות-עורקים. זהו חומר המפריע לחלוקה תקינה של תאים, מונע יצירת קרום המבדיל בין שני תאי-הבת וכך גורם ליצירת תאים כפולים בגודלם, תא אחד הכולל חומר גרעיני של שני תאים (טטרה-פלואיד). על כן הקולכיצין, הפוגע בחלוקת התאים, משמש גם בתרופה בגידולים סרטניים, בהם הוא פוגע בחלוקת תאי הגידול.

סתוונית ירושלים
סתוונית ירושלים

סתוונית ירושלים גדלה בקרקעות כבדות, בעיקר בשטחים פתוחים שטופי שמש – שטחים עשבוניים או בתת סירה קוצנית. היא גדלה באופן פזור עד נדיר ביהודה, שומרון, גליל תחתון ועמק החולה – אך היא מצויה בגולן, בגליל העליון ובחרמון הנמוך.

בימים אלו מתחילה סתוונית ירושלים לפרוח בגן, בחלקת הים התיכון – וגם בטבע בעמק המצלבה הקרוב לגן. בואו לראות אותה ולהנות מיופיה!

מאת: אורי פרגמן-ספיר ויעל אורגד, אוקטובר 2018

Top דילוג לתוכן