אלווי איום – Aloe ferox

01 פבר

בחורף הירושלמי הקר נעים לראות את התפרחות הבוהקות של צמחי האלווי בחלקת אפריקה הדרומית שבגן הבוטני. באוסף שלנו מספר מינים הפורחים בתקופה זו בצבעי אדום-כתום-צהוב חמים. אחד המרשימים שבהם הוא האלווי האיום.

מראה כללי אלווי איום

צילום: נעם אסיאו

האלווי האיום הוא סוקולנט מעוצה בעל שושנת עלים בשרניים. הוא צומח לגובה על גבעול אחד, אשר אינו מתפצל, ויכול להגיע לגובה של 3-2 מ', כשעל הגבעול המרכזי מצטברים עלים ישנים שקמלו לכדי חצאית יבשה. העלים עטורי קוצים בשוליהם ועל פניהם, והם אשר הקנו לצמח את שמו המרתיע. חובבי קקטוסים וסוקולנטים יעידו שיש קוצים אימתניים מאלה… עמודי התפרחת מפוצלים ונושאים 8-5 תפרחות, היוצרות מופע מרשים דמוי נברשת, שעשוי להגיע לאורך של מטר. הפרחים צינוריים, אדומים עד כתומים ומכילים צוף רב. צופיות חוגגות וחגות סביב הפרחים, נהנות מהצוף ואגב כך מאביקות את הפרחים. בטבע גם קופים שותים מצוף הפרחים המתוק. 

האלווי האיום הוא האלווי הנפוץ ביותר בעולם. הוא גדל במדרונות סלעיים ובמישורי עשב יובשניים למחצה ושולט בנופי קארו ופיינבוס בחבל הכף בדרום אפריקה, מגובה פני הים ועד רום של 1500 מ'.

מיני אלווי רבים הם בעלי תכונות רפואיות. המוכר ביותר והשמיש מזה כ-2000 שנה הוא האלווי האמיתי (Aloe vera), אולם לאלווי האיום ריכוז חומרים פעילים רב ממנו. מחקר של גרייס וחובריו בכתב העת BMC Evolutionary Biology מ-2015 בדק את הסיבות לפופולריות של האלווי האמיתי. במחקר נמצאה התאמה בין ריבוי השימוש בצמחים בשרניים למטרות מרפא לבין עובי העלים שלהם, וכן נמצאו הוכחות למוצאו של האלווי האמיתי מחצי האי ערב (דבר שלא היה ידוע בוודאות קודם בגלל גידולו הנרחב בתרבות עוד מימי קדם). כצמח עבה עלים שגדל קרוב לדרכי מסחר ראשיות בימי האימפריה הרומית, הפך האלווי האמיתי לצמח מרפא מוכר ברבים. האלווי האיום בעל המראה העצי ובעל התפוצה הדרום אפריקאית היה מוכר פחות ושימש באופן מקומי בלבד.

כיום משמש ונחקר האלווי האיום בתעשיית הרפואה והקוסמטיקה בתחומי הגנת העור, מניעת סרטן, דלקות פרקים, חיזוק המערכת החיסונית, כאנטי פטרייתי, אנטי זיהומי ועוד. תוצרי הצמח השמישים הם מוהל העלים הצהבהב והמר, המגן על הצמח מפני אכילה בטבע, וג'ל העלים הפנימי יותר שהוא שקוף וצמיג. את המוהל ממצים בטפטוף ואת הג'ל פורסים. שימושו הנפוץ והקדום של המוהל הוא כשרף מרוכז ויבש המשמש כחומר משלשל, המוכר בשם Aloe Lump, ואילו הג'ל הפנימי מסייע להקלה על עור צרוב ומגורה ובריפוי פצעים.

צמחי אלווי איום בחלקת אפריקה הדרומית

צילום: יהודית מרקוס

האלווי האיום הוא צמח גדול ופיסולי המתאים לעיטור גינות כצמח מוקד בודד או בגב ערוגה. הוא חסכן במים, עמיד ליובש, עמיד לחום רב וגם לקור הירושלמי. הוא יחיה את הגינה החורפית דלת הצבע ויזמן צופיות וציפורים נוספות לגינה. גידולו האיטי ידרוש מאתנו להתאזר בסבלנות וליהנות מתהליך הצימוח.

צמחי האלווי האיום בגן הבוטני בני כשלושים שנה. אתם מוזמנים לחלקת אפריקה הדרומית לצפות בהם במלוא תפארתם.

Top דילוג לתוכן