דם-המכבים הזהוב – Chrysocephalum apiculatum

01 יונ

הקיץ בפתח והרעננות האביבית מוּשלת לטובת ירוק כהה מאובק או צהבהבות יבשה. פריחה מתמשכת, שמחייכת לשמש ואינה נרתעת, מתמעטת בתקופה זו. אחד הצמחים ש"אינם נרתעים" הוא דם-המכבים הזהוב.

צילום: יהודית מרקוס

מוצאו של הצמח מאזורים נרחבים באוסטרליה, בעיקר בחצי היבשת הדרומי ובצפון טסמניה. הצמח גדל בקרקעות ובתנאי אקלים מגוונים ואופי צימוחו משתנה בין בתי הגידול השונים. בתוך מין זה ניתן למצוא מצמחים עשבוניים משתרעים ועד בני-שיח מעוצים, ויש הסוברים שיש לחלק את המין למספר מינים נפרדים, בגלל השונות הרבה שבו. בארץ קיימת צורה אחת של הצמח, משתרעת, שאיננו יודעים את מקורה באוסטרליה.

שמו המדעי של סוג הצמח 'כריזוצפאלום' (שמשמעו: ראש זהוב) ניתן לו כבר ב1845 (ע"י Joachim Steetz) אך התקבל רשמית שוב רק בתחילת המאה הנוכחית. עד אז זוהה כ'הליכריזום' (=שמש זהובה), ובעברית כ'דם-המכבים' (השם העברי ניתן על שם המין האדום המצוי בארץ). השם העברי לא שונה גם אחרי שינוי שם הסוג המדעי.

דם-המכבים הזהוב הקיים בארץ הוא צמח עשבוני רב-שנתי בעל צורה משתרעת. הוא מכסה שטח של עד 60 ס"מ ומגיע לגובה של עד כ-30 ס"מ. גבעוליו ועליו מכוסי שערות המשוות לו מראה כסוף. השערות הן מנגנון להפחתת התאדות של מים מפני העלה.

צילום: יהודית מרקוס
לחצו להגדלה.

דם-המכבים הזהוב משתייך למשפחת המורכבים, וככזה, כל אחד מה"פרחים" שלו, הערוכים במקבצים בקצה הגבעולים, הוא למעשה תפרחת מורכבת. התפרחת קטנה וקרקפתית ומורכבת מפרחים צינוריים צפופים בעלי מרקם קטיפתי וסביבם חפי מעטפת בעלי מרקם ניירי יבש. גם הפרחים וגם החפים זהובים. החפים נשארים על הצמח אחרי התייבשות הפרחים ומאריכים את המראה הצבעוני של הצמח. אם תגעו בתפרחות תשמעו רשרוש של קש, שמקורו בחפים היבשים. משך הפריחה ממושך מאוד, כמעט כל השנה, מלבד בשיא החורף.

הצמח מומלץ לשימוש בגינון כצמח כיסוי קרקע או שתול במכלים בשמש מלאה וחצי יום שמש. קצב צימוחו בינוני-מהיר. הוא מסתדר עם משטרי השקיה שונים –מהשקיה מועטה ועד השקיה סדירה, כל עוד הניקוז טוב. הצמח אינו דורש אחזקה רבה, מלבד עישוב חלקי, כי אינו מונע לחלוטין הצצת עשביה. בארץ אורך חייו קצר ונע בין 2 ל-4 שנים. דם-המכבים הזהוב מתאים לגידול גם באזור ההר וגם במישור החוף, ואמנם אין לנו מידע לגבי גידולו באזורי הארץ החמים יותר, אבל כדאי לנסות.

אתם מוזמנים לבוא לראות אותו ברחבי חלקת אוסטרליה בגן, בוהק אל מול השמש וצובע את הערוגות בכסף עליו ובזהב פרחיו.

צילום: יהודית מרקוס

יוני 2017

Top דילוג לתוכן