5 טעויות נפוצות באחזקת עצים בוגרים

13 יול

לרבים מאתנו יש עצים בוגרים בגינה אותם שתלנו בעבר או ירשנו. רבות נאמר על תרומתם של עצים בוגרים ביירוק הסביבה הבנויה, הורדת הטמפרטורות בקיץ ושימור הקרקע. חשיבותם של עצים אלו, שהתבססו בשנים עברו, עולה עם התמעטות הגשמים ועליית הטמפרטורות בשנים האחרונות באזורנו.

עצים בוגרים הם גם אלמנט אדריכלי והנדסי משמעותי בנוף העירוני, אם כי בשונה מאלמנטים בנויים כל אחד מהם הוא אורגניזם חי ודינמי בעל צרכים ייחודיים. הטיפול בעצים בוגרים חייב להתבצע בעזרת גוזמים מומחים, אך לבעל הגינה אחריות ויכולת לתרום לבריאותם. אמנה פה כמה טעויות נפוצות מהן יש להימנע:

1 .השקיה קרובה מידי לגזע השקיית עצים בארץ מתבצעת לרוב בעזרת לולאת קו טפטוף סביב העץ. לאחר השתילה ההשקיה צריכה להיות סמוך לגוש השתילה כיוון שהעץ טרם פיתח שורשים, אך עם התבססות העץ יש להרחיב את הלולאה באופן יחסי לקוטר בית השורשים. כלל האצבע הוא שההשקיה תהיה בגבול 'קו הטפטוף' של העץ – כלומר, שולי אזור ההיטל של העץ. באזור זה נמצאת מערכת השורשים המסועפת המשמשת לקליטת מים והזנה. כך גם נעודד פריסה רחבה ואחידה של מערכת השורשים ונתרום אף לייצוב העץ. כאשר משאירים את הטפטוף סמוך לגזע אנו מעודדים סלסול שורשים – מצב בו השורשים המרכזיים מסתלסלים זה בזה ועם התעבותם מונעים מעבר מים ומינרלים דרכם.

2 .השקיות תכופות וקצרות ללא השקיות עומק לעיתים קרובות עצים נטועים בערוגות של צמחי כיסוי. בצמחים עשבוניים מערכת השורשים אינה עמוקה ולכן נשקה אותם בהשקיות קצרות יחסית ובמרווחי זמן קטנים. כאשר מתבססים על מערכת ההשקיה של צמחי הכיסוי גם עבור עץ, מערכת השורשים העמוקה שלו אינה מקבלת מים ואין הדחה של המלחים המצטברים מהמים. דבר זה עלול לגרום להתייבשויות ולקשיים בקליטת חומרי הזנה מהקרקע. לכן יש לקיים השקיות עמוקות לפחות אחת לחודש.

3 .עיבוד קרקע בתחום מערכת השורשים צמחים עשבוניים דורשים החלפה לעיתים קרובות – בממוצע כל חמש שנים לצמחים רב-שנתיים, ופעמיים-שלוש בשנה בצמחים חד-שנתיים. בכל החלפה כזו יש לבצע הכנת קרקע הכוללת עיבוד לעומק 30-40 ס"מ. שורשי עץ הנטוע בערוגת עשבוניים ייפגעו בכל עיבוד קרקע כזה. מומלץ אם כך לתכנן שתילה של עצים יחד עם צמחי כיסוי מאריכי חיים על-מנת למזער פגיעה בשורשים.

4 .גיזום ענפים גדולים- גיזום עצים לעיצוב שלד יבוצע בעצים צעירים, שלהם חיוניות נעורים ויכולת להתגבר על גיזום חזק. בעצים בוגרים הגיזום מינימלי ומטרתו בעיקר ניקוי מחומר יבש, החדרת אור, ומניעת חיכוך והצטלבות ענפים הגורמת לפגיעה מכנית. יש להשתדל להימנע מגיזום ענפים שקוטר החיבור שלהם גדול מ-15 ס"מ. לעץ קשה מאוד להתאושש ולסגור פצע בגודל זה ולעתים קרובות זהו מקור לחדירה של מזיקים ומחלות, כמו גם נקודת חולשה מכנית.

5 .הרמות נוף בעצים בוגרים– לעיתים קרובות רואים עצים בוגרים שבוצע בהם גיזום להרמת נוף, שהותיר בהם רק חצי או שליש מנופו של העץ בחלק העליון. גיזום זה מותיר את מבנה העץ חלש ללא מקורות הטמעה לאורכו, ומגדיל את הסיכוי לשבר או התהפכות העץ במיוחד ברוחות החורפיות. במידה והמטרה היא לאפשר יותר מעבר אור יש לבצע דילול ענפים משניים בעץ, המאפשר כניסת אור אך משאיר ענפי שלד מטמיעים לאורך הגזע המרכזי.

אלה הן נקודות ראשונות למחשבה. אנו ממליצים לכם להתייעץ עם מומחים בנוגע לבעיות בעצים וכמובן לבקר אותנו בגן הבוטני, בו ניתן ליהנות מנופם של עצים רבים וגם ללמוד עליהם בקורסים ובסיורים המתקיימים באופן קבוע.

בהצלחה!

Top דילוג לתוכן