אמריליס יפהפה – Amaryllis belladonna‏

02 ספט

Amaryllis belladonna

סוף הקיץ הוא עונה קשה לפרחים של אזורים ים-תיכוניים. רוב המים התייבשו במשך הקיץ, מקורות המים העונתיים יבשו גם הם, ויש עוד זמן עד לגשם הראשון שירווה את הקרקע. למרות זאת ישנם פרחים הפורחים דווקא בעונה הזו. המוכר ביותר בארץ הוא החצב המצוי, אך אם תבקרו בחלקת דרום-אפריקה בגן, תוכלו לראות פרח אחר בעל התנהגות דומה: צמח החודש שלנו, האמריליס היפהפה.

מדוע בחרו האמריליס והחצב לפרוח דווקא בעונה הזו, עונת סוף הקיץ הקשה, וכיצד הם מצליחים להוציא פרחים מרהיבים שכאלה? הסיבה היא הבצל הגדול שלהם שבו מאגרי מים ומזון גדולים. ולמה לעשות זאת ? הסיבה היא המאביקים. באביב, בשיא הפריחה, יש תחרות קשה בין הפרחים על תשומת לבם של החרקים – כל פרח "רוצה" שהחרקים יבואו אליו ויאביקו אותו – יעבירו אבקה מפרח לפרח על מנת שתתרחש הפריה ויתפתחו פירות וזרעים חדשים. בסתו, עת הפריחה דלה, החרקים שמחים לכל פרח שהם מוצאים.

Amaryllis belladonna
Amaryllis belladonna

האמריליס, וגם החצב, מצליחים לתזמן את הפריחה לעונה הזו באמצעות בצל גדול, האוגר מים ומזון בעת החורף – ומאפשר להם לפתח עמוד פריחה מרשים בקיץ על חשבון המים שנאגרו בבצל מהגשמים של החורף שעבר. כך הם נמנעים מתחרות האביב הגדולה, ומקבלים שירותי האבקה כמעט בלעדיים. העלים ילבלבו מאוחר יותר, יחד עם הגשמים.

במשתלות אנו מוצאים פעמים רבות פרח אחר הנקרא "אמריליס" – אך זהו אינו אמריליס, אלא בן משפחתו העונה לשם הִיפֵּאָסְטְרון. לאמריליס יש פרחים ורודים. להיפאסטרון פרח גדול, דמוי כוכב ובתרבות יש לו גוונים רבים – לבנים, צהובים, ורודים, אדומים וגם שילובים ביניהם. ההיפאסטרון הוא צמח סוב-טרופי דרום אמריקאי שתואר לראשונה כאמריליס, אך כבר במאה ה-19 הופרד ממנו לסוג אחר. השם, כנראה, חזק יותר מהזמן שחלף מאז.

Hippeastrum papilio‏ - היפאסטרון פפיליו
Hippeastrum papilio‏ - היפאסטרון פפיליו
Amaryllis belladonna

שמו של האמריליס מגיע מהמיתולוגיה היוונית. אמריליס היתה עלמה שהתאהבה ברועה אלתיאו. הוא היה חזק, נאה ואוהב פרחים (ממש כמו הגננים שלנו), אך הוא לא שם לב אליה. אמריליס הלכה לאורקל בדלפי לקבל עצה, איך לגרום לאלתיאו להתאהב בה.

בעקבות העצה, היא נעמדה במשך 30 לילות מול ביתו של אלתיאו, ודקרה את עצמה בלב בחץ זהב. (לא עד המוות, רק עד זוב דם). בלילה ה-30 צץ ועלה פרח יפהפה במקום בו נשפך דמה של אמריליס, ובעזרת הפרח היא הצליחה לזכות באהבתו של אלתיאו.

משמעות שם המין הלטיני, בלדונה, הוא גבירה נאה. אחד משמותיו העממיים של האמריליס הוא "שושן הגברת הערומה", בגלל העובדה שהוא פורח ללא עלים.

Amaryllis belladonna
Amaryllis belladonna

את האמריליס תוכלו למצוא ברחבי חלקת דרום אפריקה, עטור זר פרחים ורודים ואם תחפשו היטב, תמצאו גם כמה לבני פרחים. בחורף תוכלו לחזור ולראות את העלים שלו. אתם מוזמנים לגן ליהנות מפרחי האמריליס ומשלל צמחים נוספים!

 

כתבה: יעל אורגד

Top דילוג לתוכן