אחילוף החורן – Biarum auraniticum

07 אוק

רבים מכירים את הלוף הפורח באביב ומושך זבובים באמצעות ריחו הלא-נעים. אך בארץ ישנם צמחים נוספים פחות מוכרים ממשפחת הלופיים.

האחילוף הוא קרובו של הלוף – גם אצלו הפרחים הם זעירים וצומחים לאורך שזרה (מעין גבעול) העטופה בעלה גדול הנקרא מתחל. בדומה ללוף, גם תפרחות האחילוף מושכות זבובים באמצעות ריח לא נעים. אך הן פורחות בסתיו, לפני העלים שיצאו מאוחר יותר לאחר גשמי נובמבר.

בארץ ישנם חמישה מיני אחילוף, והיום נספר על הססגוני ביניהם: אחילוף החורן.

אחילוף החורן התגלה בשנות ה-50 של המאה ה-20, עת חוקר צרפתי בשם פאבו (Pabot) מצא אוכלוסיה של אחילוף לא מוכר בדרום מזרח סוריה, באזור הרי החורן. הוא העביר ייבוש לעשביה של פול מוטרד (Mouterde ), בוטנאי וחוקר צרפתי שפעל באוניברסיטה הצרפתית בבירות, וכתב את הפלורה של לבנון וסוריה. מוטרד תאר את המין החדש על פי גליונות העשביה (גיליונות בהם יש צמחים מיובשים) וקרא לו אחילוף החורן. גליונות הטיפוס מהם תואר הצמח נמצאים כיום בעשביית מוטרד בז'נבה.

בשנת 1996 טייל אריה אוהד במרכז הגולן ומצא מין ססגוני ולא מוכר של אחילוף. הוא חלק את המציאה עם חוקר הלופים עפר כהן, שהגיע למסקנה שזהו אחילוף החורן, הזהה לאחילוף מדרום סוריה.

אחילוף החורן הוא מין נדיר ובסכנת הכחדה, המוכר כיום משטח קטן של כעשרה קילומטרים רבועים בגולן. כנראה ניתן למצוא אותו גם בדרום מזרח סוריה, אך מסיבות פוליטיות קשה לנו לאמת זאת…

יחסית לאחילופים האחרים, שלרוב צבעם בורדו עמוק – אחילוף זה מאד צבעוני. השזרה בדרך כלל צהובה בהירה, והמתחל בגווני צהוב, ירוק או בורדו.

מקום טוב לפגוש את אחילוף החורן בטבע הוא רוג'ום אל הירי – גלגל הרפאים – האתר המגליתי העתיק ברמת הגולן.

מאוכלוסיות הגולן הועתקו פקעות בודדות לגן הבוטני שלנו, על מנת להוות אוכלוסיית גיבוי וגרעין ריבוי. אתם מוזמנים לפגוש את אחילוף החורן, יחד עם מיני אחילוף נוספים ופרחי סתיו ייחודיים בטרסת הגיאופיטים בגן הבוטני!

כתבה: יעל אורגד, אוקטובר 2019

Top דילוג לתוכן