ציפורני-חתול מצויות – Calendula arvensis

03 ינו

צמח החודש שלנו לפתיחת שנת 2019 הוא פרח בר צנוע, שלרוב נוטים להתעלם ממנו. הוא קטן ולא בולט, ויחד עם זאת – זהו פרח מקסים: ציפורני-חתול מצויות. הוא מהראשונים לפרוח בחורף, צובע שטחים שטופי שמש בצבעי צהוב-כתום.

ציפורני-החתול המצויות הן צמח חד-שנתי, שגבהו עד 20 ס"מ. זהו צמח ממשפחת המורכבים שנקראת כך כי מה שנראה לנו כפרח בצמחי המשפחה הוא בעצם תפרחת של פרחים זעירים וצפופים. במרכז ציפורני-החתול ישנם פרחים צינוריים – פרחים קטנים דמויי צינור ובהיקף אלו פרחים לשוניים, שצורתם כמו לשון. ממש כמו חמנית או חרצית בזעיר אנפין.

בציפורני-החתול, הפרחים הצינוריים במרכז הם דו-מיניים, אך אינם מייצרים פירות. הפרחים ההיקפיים הם פרחים נקביים ורק מהם נוצרים זרעים.

הפרי של ציפורני החתול מעניין גם הוא: הזרעים יכולים להיות דמויי טבעת או קשת, בצורת כדור נפוח או מאורכים כמו ציפורן של חתול. שילוב הצורות השונות נותן לפרי מראה של כפת חתול, עם ציפורן (או כמה) שלופות – וזה מקורו של השם העברי.

הזרעים בעלי הצורות השונות מופצים למרחקים שונים ובדרכים שונות, וכך משפרים את שרידות הצאצאים ("לא שמים את כל הביצים בסל אחד").

צפורני חתול מצויות

לציפורני החתול יש תקופת פריחה ארוכה: הן מתחילות לפרוח בדצמבר, וממשיכות לפרוח עד אפריל. העלים של ציפורני-החתול המצויות פשוטים, מאורכים ומכוסים שערות בלוטיות, יש להם ריח אופייני שלא תשכחו.

באירופה נפוץ מין קרוב לציפורני-החתול המצויות, שמו ציפורני-חתול תרבותיות (Calendula officinalis). הוא ידוע כצמח מרפא עממי חשוב, וציפורני-החתול המצויות חולקות עמו תכונות רבות. שני המינים משמשים רבות ברפואה העממית. משתמשים בהם באופן חיצוני – כטיפול לבעיות עור, כמו נשיכות, פצעים וורידים בולטים וגם לנקעים. משתמשים בהם גם באופן פנימי – העלים (מיובשים או טריים) והפרחים משמשים כמנקי רעלים, נוגדי זיהומים וחום, כתרופה אנטי דלקתית, מחטאת וכן נגד עצירות ועוויתות.

ציפורני-החתול המצויות נפוצות מאד בארץ מהאזור הים-תיכוני ועד לנגב, בעיקר בבתי גידול מופרים. צבע הפרח צהוב-כתום, אך לעתים הפרחים הצינוריים במרכז הפרח חומים. המופע החום נפוץ יותר בדרום, ובעבר נחשב למין נפרד – ציפורני-חתול מצריות.

ציפורני החתול המצויות פורחות בימים אלו ברחבי הגן, חפשו אותם במדשאות בחלקת אמריקה ובסוף חלקת דרום אפריקה. בדרך תיהנו משלל צמחים אחרים מכל העולם.

כתבה: יעל אורגד, ינואר 2019

Top דילוג לתוכן