הקרדמון – תבלין ההל – Elettaria cardamomum

06 פבר

Elettaria cardamomum

החודש אנחנו חוגגים את התבלינים בחממה ומתרכזים בצמחי תבלין טרופיים. צמח החודש שלנו הוא אלטריית הקרדמון, המוכרת לנו בתור תבלין ההל.

זהו צמח עשבוני רב-שנתי בעל גבעולים ארוכים שיכולים להגיע לגובה 4 מ' ויותר. לצמח עלים ארוכים צפופים וביניהם תפרחות עם פרחים בצבעי לבן-סגול. הפירות הם תרמילים קטנים ובהם זרעים.

מוצאה של אלטריית הקרדמון בדרום הודו. כבר בימי קדם התגלו סגולותיו הרבות של הקרדמון: זרעיו משמשים כתבלין, הוא ההל המוכר. כמו כן זהו צמח מרפא חשוב ברפואה העממית של רוב עמי אסיה. בספרי הרפואה ההודיים העתיקים הוא מופיע כטיפול נגד עוויתות, לטיפול בבעיות של מערכת העיכול, מטהר נשימה ואף בתור סם אהבה. גם הרופאים היווניים היפוקרטס ודיוסקורידס כתבו על סגולותיו הרפואיות כעוזר למערכת העיכול. מהזרעים מפיקים גם שמנים המשמשים בתעשיית הבשמים. העלים המיובשים משמשים גם לעתים כתבלין וכן משתמשים בהם לעטיפת מזון בעת בישול, בדומה לעלי בננה.

Elettaria-cardamomum

זרעי ההל הם תבלין חשוב לאורך ההיסטוריה – הנבטים סחרו בהל והובילו אותו בדרך הבשמים מהודו למצרים ומאוחר יותר ליוון ולרומא, שם היה מבוקש מאד. הרומאים רצו להשתלט על דרך הבשמים, אך בתחילה הנבטים היו חזקים ועשירים מדי והרומאים נכשלו. לכן הם השתלטו על נתיבי הסחר הימיים בים סוף, על מנת לעקוף את ממלכת הנבטים ודרך הבשמים. במהלך המאה השניה לספירה הצליחו הרומאים להוריד את הנבטים מגדולתם ולספח את ממלכתם כמחוז רומאי. כך הצליחו הרומאים לשלוט בכל נתיבי הסחר ולהוריד את מחירי הסחורות, כולל ההל.

בימי הביניים ונציה הפכה לנמל העיקרי ליבוא תבלינים מהמזרח לאירופה בזכות קשרי המסחר עם סוחרים ערביים. שם ניתן היה למצוא זרעי הל יחד עם פלפל שחור, קינמון, ציפורן וסחורות נוספות.

ההל הוא אחד התבלינים היקרים ביותר – רק זעפרן ושנף (וניל) יקרים ממנו.

תבלין ההל הופץ באירופה, והפך אהוב מאד בעיקר על מדינות צפון אירופה. בפינלנד ישנם מאפים מסורתיים רבים המבוססים על תיבול בהל.

כיום מגדלים הל במדינות רבות באזור הטרופי. יצואנית ההל הגדולה ביותר כיום היא גוואטמאלה, ואחריה הודו וסרי-לנקה.

השם, אלטריית הקרדמון, הוא שילוב של שני שמות עממיים של התבלין: אלטרי הוא שמו של התבלין בדרום הודו, וקרדמון הוא שמו היווני.

Elettaria-cardamomum

צמחי אלטריית הקרדמון בחממה שלנו הם צעירים, ועדיין לא מרשימים מאד. עדיין מעניין לראותם. אנו מקווים שהם ימשיכו לגדול ולהפוך לצמחים המרשימים שהם אמורים להיות. אתם מוזמנים לחממה לראות את צמחי ההל, הקינמון וצמחי תבלין נוספים!

כתבה: יעל אורגד, פברואר 2020

Top דילוג לתוכן