גאורה קיפחת – Gaura lindheimeri

01 יול

Gaura lindheimeri

צמח החודש שלנו הפעם מגיע מדרום ארצות הברית – אזור לואיזיאנה וטקסס. זהו צמח בעל שרביטי פריחה גבוהים, עטורים בפרחים יפים בצבעי ורוד ולבן: הגאורה הקיפחת. שרביטי הפריחה הללו נתנו לו את שמו העממי באנגלית: פרח השרביט – Wandflower. הפרחים היפים מושכים את העין והלב ומשכו גם את עיניהם של הבוטנאים הראשונים שפגשו את הפרח. הם קראו לו בשם "גאורה", המגיע מיוונית ומשמעותו "נפלא" או "נהדר". שם המין הלטיני, לינדהיימרי, הוא על שם פרדיננד יעקב לינדהיימר, מלקט צמחים מטקסס בן המאה ה-19.

הגאורה הקיפחת, ממשפחת נר-הלילה, היא צמח עשבוני רב-שנתי המייצר גושי פריחה צפופים שקוטרם עד מטר. העלים אזמלניים, בעלי שעירות עדינה, אורכם עד 9 ס"מ ורוחבם כסנטימטר.  הגבעולים גבוהים, גובהם עד מטר (ובטבע אף עד מטר וחצי), ועליהם מתפתחים ניצני הפרחים הורודים. בטיפוס הבר, הפרחים פורחים בלבן אשר משתנה לורוד לאיטו. לפרח ארבעה עלי כותרת וציר סימטריה יחיד. האבקנים ארוכים ובולטים.

Gaura lindheimeri

הגאורה היא צמח קל לגידול, שאינו דורש תחזוקה רבה. הוא מתרבה בקלות מזרעים, אוהב קרקעות מנוקזות ושמש מלאה. הוא עמיד בתנאי שרב, אך גם בתנאי קרה. הוא זקוק לכמויות מים נמוכות עד בינוניות – אך מסוגל לשרוד גם בתנאי בצורת. לגאורה תקופת פריחה ארוכה – מראשית הקיץ ועד לסתיו.

יופיים של הפרחים ועובדת היות הצמח בעל תחזוקה נמוכה הפכו אותו לחביב על הגננים, וכיום ניתן למצוא טיפוסים ומכלואים גנניים רבים. נמליץ עליו לערוגות פורחות, עציצים גדולים ואף לאדניות.

Gaura lindheimeri

אצלנו בגן אפשר לפגוש שלושה טיפוסים גנניים:

וגאורה קיפחת 'פינק' (Gaura lindheimeri 'Pink') פורחת בגווני ורוד:

גאורה קיפחת 'פינק ליידי'  (Gaura lindheimeri 'Pink Lady') פורחת בלבן-ורדרד:

Gaura lindheimeri

גאורה קיפחת 'דה ברייד' (Gaura lindheimeri 'The Bride') פורחת בלבן:

הגאורות יקבלו את פניכם כבר בערוגות הכניסה לגן – אך מומלץ גם להכנס ולחפש אותן בחלקת צפון אמריקה.

כתבה: יעל אורגד, יולי 2019

Top דילוג לתוכן