אורן קולטר – Pinus coulteri

07 אוג

האורנים הם עצים מחטניים ירוקי-עד, הגדלים בעיקר בחצי כדור הארץ הצפוני הממוזג. הם יוצרים יערות חשובים המכסים חלקים ניכרים באזור הממוזג. ישנם כ-115 מינים שונים של עצי אורן בעולם, 41 הם צפון-אמריקאים. הפעם נספר על אורן אחד, הגדל בהרים הקרובים לחוף בצפון מקסיקו ודרום קליפורניה – אורן קולטר.

אורן קולטר הוא עץ בינוני, היכול להגיע לגובה 25 מטרים – אך לרוב הוא נמוך יותר. הוא גדל לרוב במדרונות סלעיים ובשולי חורש אלונים-אורנים מעורב ומעדיף מפנים דרומיים ויובשניים יותר.

זהו עץ יפה, העלים הם מחטים ארוכות ודקות, אך המאפיין הבולט של אורן זה הוא האצטרובלים שלו, שהם מהגדולים ביותר הקיימים בעולם. בעץ בוגר אצטרובל יכול להיות באורך 30 ס"מ ויותר, ובמשקל 3-2 ק"ג. קשקשי האצטרובל מחודדים ודומים לטפרים. הזרעים – הצנוברים שלו –טעימים מאד. האצטרובל הזכרי שלו הוא אליפטי וגדול למדי, אורכו עד 2.5 ס"מ.

DSCN1323

בעצים ירוקי-עד העלים חיים לעיתים קרובות כמה שנים. גם אצל אורן קולטר, כל עלה (מחט) חי 4-3 שנים. גם האצטרובלים הגדולים הם השקעה ארוכת טווח – לוקח לעץ בוגר כשנתיים לגדל כל אצטרובל. העץ אינו נפוץ בגינון בגלל החשש מפגיעת האצטרובלים הגדולים בעת נפילתם. יחד עם זאת, בקליפורניה באזור מחייתו משתמשים בו לעתים בשיקום נופי בשל עמידותו לבצורת.

אורן קולטר מוגדר על ידי איגוד השימור הבינלאומי (ה-IUCN) כמין על סף איום (Near Threatened).

האורן נקרא על שם תומס קולטר, שהיה רופא, בוטנאי וחוקר אירי בן ראשית המאה ה-19. הוא פעל באזור מקסיקו ודרום קליפורניה, ומאוחר יותר חזר לאירלנד, שם היה האוצר בעשביה של אוניברסיטת טריניטי בדאבלין.

אחת הנקודות הצפוניות ביותר בהן גדל אורן קולטר הוא הר דיאבלו –Mount Diablo, לא רחוק מסן-פרנסיסקו. הר זה נקרא כך על ידי הספרדים, בראשית המאה ה-19. באותו שלב הם נלחמו בתושבים המקומיים (האינדיאנים), ואלו היו מתחבאים מפניהם בחורש הסבוך על ההר, ויורדים לפעולות גרילה מההר אל המחנות הספרדיים. החיילים הספרדים קראו למקום " Monte del Diablo", כלומר "סבך השטן". מאוחר יותר השם שובש ו-Monte הפך ל-Mount, הר.

את אורן קולטר תוכלו לראות בגן הבוטני, בחלקת צפון אמריקה, תת חלקת קליפורניה.

מאת: יעל אורגד, אוגוסט 2018

Top דילוג לתוכן