פונטדריה לבובה – Pontederia cordata

09 יול

פונטדריה לבובה – Pontederia cordata

הקיץ כאן, ולכולם חם. צמחים רבים בגן "נחים" בעונה זו – חד-שנתיים סיימו את מחזור החיים שלהם וזרעיהם מחכים לגשמי הסתו, צמחי הבצל והפקעת ממתינים אף הם מתחת לפני הקרקע.

זוהי שעתם של צמחי המים – הצמחים הגדלים בנחלים ובבריכות. ולכן צמח החודש שלנו הוא צמח מים יפהפה: הפונטדריה הלבובה – Pontederia cordata.

כבר סיפרנו רבות על הנימפיאות והנלומבו המפארים את מרכז האגם בכניסה לגן. אך אם תסתכלו בצידי האגם, תוכלו לראות מקבץ צמחים גבוהים – גובהם בין מטר למטר וחצי –בעלי תפרחת סגולה, צרה ומאורכת. זו הפונטדריה הלבובה.

מוצאה של הפונטדריה ביבשת אמריקה, שם היא גדלה במגוון בתי גידול לחים כמו נחלים, אגמים, בריכות וביצות – מקנדה בצפון ועד ארגנטינה בדרום. גם בטבע הפונטדריה נוטה לגדול במקבצים צפופים.

פונטדריה לבובה – Pontederia cordata
פונטדריה לבובה – Pontederia cordata

על מנת לגדול במים, הצמח צריך להעביר חמצן גם לשורשים. גבעול הפונטדריה בנוי מרקמה ספוגית, דרכה החמצן יורד מטה לשורשים. הפרחים סגולים, בעלי שישה עלי כותרת וציר סימטריה יחיד. בעלה הכותרת העליון ישנו כתם צהוב. גודל כל פרח כסנטימטר וחצי. הם גדלים בתפרחת שיבולת מאורכת וצפופה בראשי הגבעולים. העלים הצעירים דמויי כידון, אך הופכים לבעלי צורת לב מאורך, ומכאן שם המין, לבובה.

בעלי חיים רבים ניזונים מהצמח הזה: הפרחים מושכים דבורים ופרפרים, בטבע הוא מואבק בעיקר על ידי שני מינים נדירים של דבורי בר, המקומיות לתחום התפוצה שלו. איילים ומכרסמים אוכלים את העלים, זחלי עשים וחיפושיות ניזונים מהגבעולים והעלים. ברווזים ממינים שונים נהנים מהזרעים שהצמח מפזר על פני המים. שפיריות ושפריריות מטילות את ביציהן על גבעולי הצמח, קרוב למים. בין שורשי הצמח מוצאים מחסה דגים – בעיקר דגים מהסוג פיקרל–Pickerel, שעל שמם נקרא שמו העממי בארה”ב: Pickerel-Weed, עשב הפיקרל. לסיכום זהו צמח חשוב מאד במערכת האקולוגית בה הוא גדל.

הפונטדריה נקראת על שם ג’וליו פונטדרה, פרופסור לבוטניקה שהיה מנהל הגן הבוטני בפדובה במאה ה-18. הגן הבוטני בפדובה הוא הגן הבוטני העתיק בעולם שעדיין פעיל ומתפקד כגן בוטני. הוא הוקם כבר בשנת 1545. בזכות קשרי המסחר של ונציה השכנה (ששלטה בפדובה רוב השנים), הובאו אל הגן צמחים אקזוטיים רבים מרחבי העולם, והם הפכו להיות מרכז חשוב לחקר צמחיית העולם. פונטדרה היה מנהל הגן במקביל לזמנו של לינאוס השבדי, שהמציא את שיטת מתן השמות לאורגניזמים שמשתמשים בה בימינו. פונטדרה לא הסכים עם שיטתו של לינאוס, אך השניים התכתבו ביניהם והעריכו זה את עבודתו של זה, ולכן לינאוס קרא לפונטדריה על שם ג’וליו פונטדרה.

בגן ניתן למצוא את הפונטדריה פורחת במספר בריכות – ראשית באגם הכניסה, אך גם בבריכות ובנחל בחלקת אמריקה. אתם מוזמנים לטייל ולחפש אותה!

מאת: יעל אורגד, יולי 2018

פונטדריה לבובה – Pontederia cordata

Top דילוג לתוכן