דובדבן קטן-פרי – Prunus microcarpa

28 פבר

prunus microcarpa

האביב כאן, הכל פורח סביבנו – והפעם אנחנו מסיירים בחלקת אסיה בגן. אחת המשפחות שבהחלט יודעות למשוך את העין והלב בחלקה זו היא משפחת הוורדיים, והפעם נפנה את מבטנו אל הדובדבן קטן-הפרי.

בפברואר פרחו בגן עצי השקד המצוי (בלבן-ורדרד) והדובדבן הפעמוני (בורוד עז), וכעת פורח הדובדבן קטן-הפרי – בגווני ורוד חיוור עד לבן. הדובדבן הזה הוא שיח נשיר בעל ענפים רבים, גובהו 2-1 מטרים. הפרחים (ומאוחר יותר, הפירות) נישאים על עוקצים שאורכם כאורך הפרח. בסוף האביב יבשילו הפירות – דובדבנים קטנים שגודלם כסנטימטר. השיח גדל בעיקר במדרונות הרים יובשניים, סלעיים ומכוסי חצץ. תפוצתו של דובדבן קטן-פרי במרכז-מערב אסיה – מאפגניסטן ועד טורקיה, כולל הקווקז. אזור זה נקרא האזור האירנו-טורני, אליו מוקדשת חלקת אסיה שלנו.

prunus microcarpa
prunus microcarpa

השיח שימושי מאד: הפירות – הדובדבנים נאכלים, אם כי יש להיזהר מבליעת הזרעים: כמו קרוביהם, השקד והמשמש, גם גרעיני הדובדבן מכילים כמויות מזעריות של ציאניד ולכן טעמם מריר. בכמויות קטנות הציאניד מאיץ את הנשימה ומשפר את העיכול. בכמויות גדולות יותר – הוא עלול לגרום לשלל תסמינים בעייתיים ובראשם כשל נשימתי ומוות.

הצמח משמש גם בתעשיית הבגדים: מהעלים מפיקים צבע ירוק, ומהפירות – צבע אפור כהה-ירקרק.

שזיף קטן-הפרחים נתון גם מהרי אדום בירדן אבל לדעתנו בירדן הוא רק צורה ארוכת עוקץ של דובדבן שרוע המוכר לכולנו מהחרמון.

הסוג הדובדבן משוייך כיום בוטנית לסוג שזיף Prunus, בעבר הוא נחשב לסוג אחר – Cerasus.

prunus microcarpa
prunus microcarpa

בעולם ישנם מינים רבים של דובדבן, ובמדינות במזרח אסיה חוגגים את פריחתו בפסטיבלים מיוחדים. הפסטיבל הידוע ביותר הוא ביפן, אך גם במדינות אחרות כמו סין, קוריאה, תאילנד, וייטנאם ואחרות ישנם פסטיבלים וחגיגות לכבוד פריחת הדובדבן. הפריחה מסמלת את מחזוריות החיים, את התחדשות הטבע המגיעה עם תום החורף.

Prunus microcarpa

מרץ הוא חודש נהדר לטייל בגן – זמן טוב לראות את הפריחה של של הוורדיים בחלקת אסיה, כמו גם שלל פרחי בר מקומיים נוספים. אתם מוזמנים לגן, לסייר ולהנות!

כתבו וצילמו: יעל אורגד ואורי פרגמן ספיר, מרץ 2019

Top דילוג לתוכן