צמרורת בואסיה – Trichodesma boissieri

01 ינו

כמה פרחים בצבע תכלת אתם מכירים? ואנחנו לא מתכוונים לסגלגל או כחול, אלא ממש תכלת! צמח החודש שלנו מתהדר בפרח תכלת נהדר ומיוחד: בואו לבקר בחלקת המדבר בחממה ותוכלו לראות שם את צמרורת בואסיה עמוסת פרחים תכולים נפלאים.

Trichodesma boissieri
Trichodesma boissieri

צמרורת בואסיה הוא צמח נדיר הגדל רק בבקעת הירדן ובקעת ים המלח. הצמרורה היא צמח עשבוני רב-שנתי, בעל עלים מכוסים שערות עדינות מכסיפות. זו הדרך שלה להתמודד עם השמש: כיסוי השערות הבהירות עוזר להחזיר את קרני השמש ומאפשר לצמרורה להתחמם פחות ולאבד פחות מים.

לצמרורה יש פרח מאד מיוחד: חמישה עלי כותרת המסודרים בדוגמת כוכב, בעלי מרקם עדין של מטפחת. צבעם, כאמור, תכלת יפהפה ובבסיסם יש משולשים חומים-צהובים כך שנראה שבמרכז הפרח ישנה מחרוזת של חרוזים משולשים המקיפה את העלי והאבקנים.

Trichodesma boissieri
Trichodesma boissieri

הפרח פורח הפוך כמו הרקפת: עלי הכותרת מפושקים או מופשלים אחורה, האבקנים ועמוד העלי בולטים מהפרח מטה. האבקה הארוזה באבקנים, לא מתפזרת ולא זמינה לכל חרק המגיע אל הפרח. אם כך, כיצד הפרח מואבק? כיצד הוא מייצר פירות עם זרעים ? הדבורים שמתקרבות אל הפרח אוחזות בו באמצעות פיהן ומרעידות במהירות את הכנפיים תוך זמזום חזק. זמזום הדבורה מייצר תהודה המנערת את האבקן וגורמת לאבקה להישפך (ממש כמו מלח מחור מלחיה). חלק מהאבקה נושר על הדבורה. בביקור של אותה דבורה בפרח חדש, תיגע הדבורה בצלקת של עמוד העלי וכך תתבצע האבקה. לצורת האבקה זו קוראים "האבקת זמזום". הדבורים המתמחות בשיטה זו הן בעיקר דבורים גדולות וחזקות כמו דבורי בומבוס. ישנם פרחים נוספים המשתמשים באסטרטגיית האבקה שכזו, הידועים הם העגבניות, החצילים ותפוחי האדמה.

שימו לב גם לפרי של הצמרורה, הוא מרשים, בשלב הפרי הגביע הפעמוני גדל מאד ובתוכו הפרי המורכב מארבע פרודות שכל אחת דמוית צלחת ביצתית.

Trichodesma boissieri
Trichodesma boissieri

צמרורת בואסיה נקראת על שם פייר אדמונד בואסיה (Pierre Edmond Boissier), בוטנאי שוויצרי שחקר את צמחית המזרח התיכון במאה ה-19. בואסיה היה בוטנאי חשוב שפרסם את "Flora Orientalis" – הפלורה של המזרח, 5 כרכים ובהם מידע אודות כ-12,000 צמחים מאזורינו, כמחציתם תוארו בפלורה זו כחדשים למדע.

שתלנו את הצמרורה בחלק המדברי של החממה הטרופית וטוב לה אצלנו: היא פורחת ברצף כל השנה! אתם מוזמנים לבקר: החממה פתוחה מדי יום בין השעות 15:00-9:30, והיא מלאה הפתעות ופלאות!

כתבה: יעל אורגד, ינואר 2020

Top דילוג לתוכן