מופע-מסע בגן הבוטני

02 מאי

מקהלה בוטנית | 24/5, 25/5, 27/5, 30/5, 2/6 @ 18:30 בגן הבוטני ירושלים

כנופיית שחקנים ושחקניות, כהנים וכהנות, מזמינה את הקהל למחזמר-פולחן. דרך הדהוד קונבנצית המקהלה היוונית, תחתור הלהקה לזימון אלוהויות עתיקות של פריון, תאווה, מרפא, מוות, חיות, ותאטרון. הצטרפו אלינו בחיפוש אחר אקו-התעלות והתמזגות סביבתית.

כלום השאיפה לאזן את עוצמת ההתנגשות הגרוטסקית בין טבע לתרבות, תמימה היא? האם המתח המחזורי של האבקה, הנבטה, טיפוח, פריחה, קמילה, ריקבון, והזנה, בין מפעל אנושי לבין אמא אדמה ואבא פרא נידון להכריענו? ואולי גם הדחף להשהות ולשהות בקונפליקט מונע שוב מאותו ליקוי טרגי של הקיום האנושי – ההיבריס?

משך המופע כשעה וחצי, בשפה העברית..

האירוע יתקיים תחת כיפת השמיים ובתזוזה, כולל הליכה בין תחנות שונות.  זכרו כי הערב הירושלמי קריר! כדאי להצטייד בבגד חם.

לפרטים נוספים-  052-5538052

תמונה חלופית לאתר
מחלקת האמנות של הגן הבוטני האוניברסיטאי מחוייבת להעצמת יוזמות ושיתופי פעולה המחזקים את החיבור הבלתי אמצעי של קהל המבקרים אל הטבע בגן הבוטני ואל מסרי הבוטניקה והאקולוגיה ההכרחיים לחיינו.
בתוך כך, יצירה תלוית-מקום הנובטת עם ומתוך הגן היא דרך להעמיק אל תוך חוויית הגן ולאפשר לקהל חלון הצצה אל הנסתר.

תאטרון תלוי-מקום ההצגה מבוססת במלואה על חללי הגן, ביחס ובהשראת פרטים ספציפיים וללא הצבת קונסטרוקציות במה, תאורה והגברה. עבודתנו פועלת להנגשת הטקסט הקלאסי באמצעות תנועה, מוסיקה וגישה בלתי אמצעית לקהל, במקביל לעבודה עם המרחב הספציפי. הקהל והשחקנים/יות יצעדו בצוותא בין המיקומים השונים בגן, במסעם המשותף. מופע-מסע הוא פעולה אינטראקטיבית, המאפשרת לקהל לחוות את המרחב הטבעי כולו באימרסיביות – שטח הגן עובר תיאטרליזציה, העולם כולו נחשף כבמה.

 

תאטרון אקולוגי ואקו-קריטי, עיצוב בר קיימא תהליך עיצוב התלבושות והאביזרים של ההפקה מתחיל לאחר ליהוק. גופי השחקנים הם מקור ההשראה המרכזי לעיצוב. הפרטים מיוצרים ממאגר התלבושות והאביזרים הקיים של התאטרון, שלאורך עשור אסף ומיחזר חומרים שונים, מתוך מטרה להשמיש ולשלב מחדש את החומרים באופנים חדשים. התהליך הזה מהווה חלק מהאידיאולוגיה האקולוגית של המופע ושל הגן גם יחד.

בעם פריט חסר לנו או שיש צורך לייצר פריט מיוחד, אנחנו פונים לחנויות יד שנייה, לחפצים שיש לצוות ולשחקנים/ות בבתיהם/ן, והרבה פעמים לפריטים שנזרקו או נעזבו בסביבתנו. לא פעם מעצבת הבית שלנו, ביילה לואיס, התקשרה בהתרגשות לספר שמצאה צינור מים זרוק בפח, צעצוע בביתה, או ענף עץ בצד השביל שבדיוק מתאים בשביל אחת הדמויות.

 

קונבנציית המקהלה היוונית המקהלה היוונית היא ריבוי של אינדיבידואלים. היא מייצגת זהות קולקטיבית ופועלת כגוף אחד דרך פעולה משותפת. קולה של המקהלה בנוי מקולות מרובים המדברים בקול אחד ובגוף ראשון יחיד. המבנה הקולקטיבי של המקהלה משקף את המבנה הקולקטיבי של הקהל.

דרך שיריה, מניעה המקהלה את נפש הצופה בין ממדי הזמן השונים. היא מייצרת עומס של דימויים הנקשרים זה בזה ופותחת משמעויות מרובות. הממדים האינסופיים שנפתחים באמצעות שירי המקהלה מתאפשרים גם על ידי השפה הפיוטית שלה, וגם על ידי הביצוע שלה, המשלב ריקוד, מוזיקה, ושירה.

המופע שואף, בדומה לטרגדיה, להציב זה לצד זה ערכים אוניברסליים סותרים ואמביוולנטיים, אותם מדגישה המקהלה. היא חושפת את המתח בין הפרטי, לציבורי-קהילתי, לאוניברסלי.

אודות קבוצת תאטרון בתזוזה והיוצרים

אנחנו קבוצה מסורה ומכוונת קהילה של שחקנים ושחקניות, יוצרי ויוצרות תאטרון, חובבנים ומקצועיים, שמטרתה ליצור עבור הקהל הירושלמי חוויה תיאטרלית ואיכותית, המתאימה לכל כיס. זהו תאטרון הנוצר מתוך הקהילה עבור הקהילה. הקבוצה נוסדה ב2010 במטרה להנגיש יצירות קלאסיות לקהל הרחב תוך העלתם במרחב הציבורי הייחודי של ירושלים.

 

פרפומריות.ים איה לופט, איתי לי, יער דרורי, מרים מצינגר, סיון בילי רז, סתיו צוברי, עומר מאירי

ים דרורי (במאית) בעלת תואר ראשון באמנות התאטרון מאוניברסיטת תל אביב וכיום לומדת לתואר שני ומלמדת מחזאות יוונית באוניברסיטה. בוגרת "מרכז שלומי לתאטרון אלטרנטיבי". ים עבדה כמפיקה ראשית של תאטרון תמונע והייתה במאית, דרמטורגית, מדריכת שחקנים, ומעצבת תנועה בהפקות שונות.

 

נתן סקופ (מפיק ומלחין) אחד ממייסדי תאטרון בתזוזה ב2010, ופעם מאז על ומחוץ לבמה. הוא בעל תואר ראשון באמנות התאטרון מאוניברסיטת תל אביב וכיום לומד לתואר שני. הוא עבד כמפיק, מנהל טכני בהפקות, פסטיבלים, כנסים ואירועים שונים, ובין השנים 2017-18 הפיק את מתחם האמנים "פקטורי בת-ים". נתן זמר במקהלת "גיא בן הינום" ועובד באוניברסיטת ת״א כעוזר מחקר וכ-webmaster באי״ב (ארגון יוצרים עצמאיים בתאטרון).

Top דילוג לתוכן