עוד על אמריקה הצפונית

25 מרץ

גודל החלקה 20 דונם והיא מחולקת ל-8 תת חלקות:

1. יער מחטני של צפון אמריקה:

בקנדה ובצפון-מערב ארצות-הברית שטחים נרחבים של יערות מחטניים; מגוון המינים גדול. רבים ממיני העצים הם מקור לתעשיית העץ – לבניין ולרהיטים –  ולהפקת שרפים תעשייתיים.

תת-החלקה ע"ש מרים ומקס שלזינגר מציגה צומח זה, שעימו נמנים גם עצי הסקוויה הנאה (Sequoia Sempervirens)  המפורסמים של קליפורניה; על אף פער גדול בכמות המשקעים, הם גדלים גם בתנאי ירושלים.

2. יער נשיר של צפון אמריקה:

תת-חלקה זו מייצגת את טיפוס היער של רחבי העלים הנשירים במזרח קנדה ובצפון-מזרח ארצות-הברית, כולל אזור האגמים הגדולים. מגוון סוגי העצים באזורים אלה רב – מילה (Fraxinus), אלון (Quercus), צפצפה (Populus), דולב (Platanus), ליקווידמבר (Liquidambar), קריה (Carya) ואחרים – והוא הולך וקטן ככל שמתרחקים מהחוף האטלנטי. סוג חשוב הוא עץ האדר (Acer); ממנו מפיקים את סירופ המייפל.

המצפור ע"ש משפחת פיין מאפשר תצפית על תת-חלקה זו ועל חלקו העליון של גן המים האמריקני, שהינו מערכת בתי גידול לאורכו של ערוץ מלאכותי אשר בו מוזרמים המים הנשאבים מהאגם. הרכב המינים משתנה לאורך הערוץ במקביל להשתנות הצמחייה מצפון היבשת לדרומה.

3. יער מעורב (רחבי עלים ומחטניים) של דרום-מזרח ארצות-הברית:

בתת-חלקה זו ייצוג לצומח של אזורי דרום-מזרח ארצות-הברית, שבהם שלושה טיפוסי יערות: יערות עשירים במינים רבים של אלונים (נשירים וירוקי-עד), יערות  סוב-טרופיים ויערות מעורבים עם מחטניים. המחטניים הבולטים הם אורן הביצות (Pinus palustris), אורן אשון (Pinus rigida) וטקסודיון דו-טורי  (Taxodium distichum). יחד עימם מופיעים גם מינים טרופיים כמו הדקל סבל פלמטו (Sabal palmetto) וצמחים החיים על צמחים אחרים (אפיפיטים) כמו שרכים, סחלבים, או צמחי הטילנדסיה (Tillandsia) בני משפחת הברומליים (Bromeliaceae). שדרה של מגנוליה גדולת-פרחים (Magnolia grandiflora), עץ שהינו סמל אזורי מובהק, וגן המים על המפל ע"ש ד' טחורש שבמרכזו מהווים כאן מוקדי עניין.

4. יער ירוק-עד יובשני של הרי הרוקי:

תת-חלקה קטנה יחסית, שבה מוצגים בפני המבקר עצים שפיתחו מנגנונים שונים כדי לשרוד בתנאי הקור והיובש: קלוצדרוס מפושק (Calocedrus (Decurrens, ברוש אריזוני (Cupressus arizonica), ערער קליפורני (Juniperus californica) וסקוויון ענק (Sequoiadendron giganteum) לידם מגוון יפה של שיחים, בני-שיח וצמחי בצל ופקעת. מינים וזנים של ערער שמוצאם מאזור זה נטועים כיום במקומות רבים בארץ.

5. חורש ויער פארק של קליפורניה:

אקלימה של קליפורניה, היבש בחלקו, גרם להתפתחות צומח עמיד יובש הנתון לשריפות בתכיפות והמצטיין בהרכב מינים בעל קווי דמיון לצומח אגן הים התיכון.  סוגים כאורן (Pinus), ברוש (Cupressus), אלון (Quercus) וקטלב (Arbutus) משותפים לשני אזורים אלה (אם כי המינים אינם זהים). עם זאת קיים  מגוון של סוגים בלעדיים לקליפורניה, כגון קאנותוס (Ceanothus). מופיעים גם צמחי בצל כמו שושן (Lilium) או קלוכורטוס (Calochortus). קו אופי נוסף  הוא נוכחותם של סוגים כגון ברוש או ערער בצורות אנדמיות שלכל אחת מהן תחום מחיה ייחודי. קליפורניה עשירה במגוון של מינים חד-שנתיים ושל עשבוניים רב-שנתיים, שרבים מהם גדלים בגנים בארץ; מינים אלה תורמים ליופייה של תת- החלקה ע"ש יצחק קפלן בסוף החורף ובאביב.

6. צומח מדברי בשרני של צפון אמריקה:

דרום-מערב ארצות-הברית וצפון מקסיקו הינם אחד מאזורי המדבר החשובים בעולם. על פי מועד הגשמים וכמותם ניתן לחלק את המדבר לשלושה אזורים:

  • האגן הגדול, הכולל בעיקר רב-שנתיים קטני עלים כגון מיני לענה (Artemisia) וצמחי מלחות כגון מלוח (Atriplex) וקוכיה (Kochia).
  • מדבריות הסוקולנטים והעצים הקטניתיים קטני העלים כגון שיטה (Acacia) וינבוט (Prosopis), שבהם גם מגוון מינים יובשניים ממשפחות הצבריים  (Cactaceae) והאגביים (Agavaceae).
  • המדבר החם המאופיין על ידי גשמי קיץ, ובו מגוון צבריים ועצים קטנים. ההתאמות ליובש ולגורמים אחרים המאפיינים את המדבר גרמו להתהוותן של צורות צימוח ייחודיות באזור זה. כאן גם מולדתם של צמחי התרבות והתועלת שתורבתו על ידי האינדיאנים.

7. ערבות דגניים של צפון אמריקה:

תת-חלקה קטנה זו ממחישה מקצת מצומח האזור המשתרע בין נהר המיסיסיפי במערב לבין הרי הרוקי במזרח. בגלל תנאי האקלים ובגלל משכה הקצר של עונת  הצמיחה התפתחה באזור זה כסות צומח עשבונית (בעיקר דגניים). כיום מעובד רובו של האזור והוא משמש "אסם הלחם" של העולם – אך תרומתו גם בדגניים  קישוטיים וגם בצמחי נוי נאים אחרים כגון רודבקיה (Rudbeckia), גיירדיה (Gaillardia), ליאטריס (Liatris), אסתר (Aster), מטה-זהב (Solidago) ועוד.

8. צומח הררי של אמריקה התיכונה:

תת-חלקה זו מייצגת את היערות הממוזגים של ההרים במקסיקו ובמדינות אמריקה המרכזית. אלה הם יערות מחטניים של מיני אורן (Pinus) כגון אורן לבן (Pinus strobus) ומיני ערער (Juniperus); מופיעים גם יערות עשירים בעשרות מינים נשירים או ירוקי-עד של אלון (Qurecus), המלווים בעצים נאים  נוספים כגון ליקווידמבר לבני (Liquidambar styraciflua). קומת היער הנמוכה יותר היא מרובת מיני שיחים ועשבוניים, וביניהם כאלה המצטיינים בפריחה יפה ושופעת כגון מיני דליה (Dahlia) או מרווה (Salvia). זהו אזור המפגש בין הצמחייה הממוזגת של אמריקה הצפונית לבין הצמחייה הטרופית של אמריקה  הדרומית.

Top דילוג לתוכן