עוד על הים התיכון

25 מרץ

האקלים באזור הים התיכון הוא דו עונתי, הוא מאופיין בחורף גשום, אך לא קר במיוחד ובקיץ ארוך ויבש עם כמות משקעים בינונית. נופי הצומח בים התיכון מתאפיינים בחורשים ויערות של עצים נמוכים ושיחיות ובתות. בולטים הצמחים הארומטיים הריחניים – צמחי תבלין וצמחי מרפא.

1. צומח מערב הים התיכון:

אזור מערב הים התיכון נתון להשפעה אקלימית אירופית ומצטיין בעושר מינים (כ-5,000 במספר), שביניהם אחוז גבוה של מינים אנדמיים (כלומר, בלעדיים לאזור זה).

מתוך המגוון הרב מציגה תת-החלקה את טיפוסי הצומח הבאים:

  • צמחים מחטניים וצמחים רחבי-עלים נשירים וירוקי-עד המאפיינים את חצי האי האיברי.
  • צמחיית גריגה (חברות צומח בעלות אופי שיחני, הכוללת לעיתים גם עצים נמוכים בגובה של 2-1 מטר), המתאפיינת ביכולתה להתחדש היטב לאחר שריפה או מרעה מואץ. מייצגים אותה, למשל, אברש עצי (Erica arborea) וקטלב משונן (Arbutus unedo).
  • צמחיית בתה (טיפוס צומח מרווח המורכב מבני-שיח ומשיחים נמוכים, שגובהם 60-40 ס"מ). בין העצים הנשירים בולטים מינים אירופיים, כמו העוזרר החד-גלעיני (Crataegus monogyna) קצר הקוצים, המתכסה בפריחה לבנה באביב ונושא פירות אדומים בחורף. עם ירוקי-העד נמנה אלון השעם (Quercus suber), שמקליפתו מפיקים עד היום את השעם. מבין השיחים אופייניים לאזור הרותם עגול-פרי (Retama sphaerocarpa) ומיני לוטם רבים (Cistus), ומבין העשבוניים – הקנרס השיכני (Cynara cardunculus), מיני נרקיס (Narcissus) ועוד ועוד.

2. צומח הרי האטלס:

בהרי האטלס שבצפון אפריקה אקלים ממוזג-קריר, עם משקעים רבים, לחות גבוהה ואף שלגים. טיפוס הצומח השולט הוא יער של עצי ארז אטלנטי (Cedrus atlantica). בתת-החלקה חורשת ארזים שנתרמה באמצעות הקרן לירושלים על ידי משפחת אלבו, ובה גם מצפור.

בסמוך – תצוגה של צומח מרגלות ההרים של צפון אפריקה, על האשמר הקוצני (Paliurus spina-christi), דקל כמרופס ננסי (Chamaerops  humilis), עץ הארגניה הקוצנית (Argania spinosa) והעשבונים הרב-שנתיים המלווים מינים אלה.

3. צומח האיים הקנריים:

אזור האיים הקנריים עשיר במינים בלעדיים הנחשבים כמאפייני הצמחייה הים-תיכונית הקדומה. קיימים בו מינים רבים של רב-שנתיים בעלי חשיבות גננית – לדוגמה, מרווה קנרית (Salvia canariensis) או מיני עכנאי (Echium). אזור זה מיוצג בגן על ידי שלושה טיפוסי צומח:

  • צומח שיחני יובשני באופיו ובו צמחים סוקולנטיים העמידים ליובש כמו דרקונית (Dracaena), ומיני ניצחה (Aeonium) שבקצות ענפיהם שושנת צפופה של עלים בשרניים.
  • צומח ירוק-עד שבו שולטים בני משפחת העריים (Lauraceae), וביניהם אבוקדו הודי (Persea indica), ער קנרי (Laurus canariensis), ער אזורי (L. azorica), ושיחים ירוקי-עד.
  • יער ההרים עם האורן הקנרי (Pinus canariensis), מין האורן היחיד שביכולתו לפתח צימוח חדש מגזעו לאחר שריפה.

4. צומח מזרח הים התיכון:

במזרח הים התיכון אקלים יובשני יותר והגשמים מאחרים לרדת. גם בו טיפוסי צומח אחדים, המיוצגים בתת-החלקה:

  • יערות מחטניים הרריים של עצי ארז הלבנון (Cedrus libani), ארז קפריסאי (C. brevifolia), טקסוס מעונב (Taxus baccata), ואלון זהוב (Quercus alnifolia). כולם ירוקי-עד.
  • צומח יער נשיר רחב עלים עם אלון שסוע (Quercus cerris), לבנה רפואי (Styrax officinalis), מילה מלבינה (Fraxinus ornus) ומלוויהם העשבוניים.
  • צומח חורש, גריגה ובתה (צמחים ירוקי-עד וצמחים נשירים). כמו כן משובץ בתת-החלקה מגוון גדול של צמחי בצל ופקעת, כגון מיני נרקיס (Narcissus) ורקפת (Cyclamen),שום (Allium), אדמונית החורש (Paeonia mascula) ושושן צחור (Lilium candidum).

5. צמחי מים:

בתחום החלקה מצויות גם שתי בריכות ובהן צמחיית מים ובעלי חיים בדו- קיום היוצר שיווי משקל אקולוגי. בין הצמחים מיני נימפיאה (Nymphaea), סוף (Typha), גומא (Cyperus), נופר צהוב (Nuphar luteum) ועוד. תכונה מיוחדת לחברות צמחי המים היא מקצב פריחתם, המאוחר יחסית לזה של צמחי היבשה: הפריחה חלה בעונת הקיץ – עם התחממות המים.

Top דילוג לתוכן