על הגן

14 דצמ

הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם הוא פנינה של טבע בלב ירושלים. הגן פועל כמרכז חינוכי ומחקרי ומכיל אוסף מגוון של צמחים מכל העולם בתצוגה גיאוגרפית. הגן הנו מוקד לבילוי, לתיירות ולאירועי תרבות כמו גם מרכז לחינוך, הדרכה ומחקר. זהו הגן הבוטני הגדול בישראל, שטחו משתרע על פני 150 דונם, ובו אוסף הצמחים החיים הגדול ביותר בישראל ובמזרח התיכון. בגן גדלים יותר מ-6,000 מינים וזנים של צמחים שונים מהעולם, המוצגים בשש חלקות גיאוגרפיות (אפריקה הדרומית, אירופה, אמריקה הצפונית, אוסטרליה, דרום-מערב ומרכז אסיה והים התיכון). חלקות הגן מדמות את נופי הצומח של כל אזור ומציגות פריחות מרהיבות לאורך כל השנה.

מטרת הגן הבוטני לעורר השראה ולהנחיל דרכים של קיום משמורת מושכלת על מגוון הצמחים בהקשרם הסביבתי, כבסיס לקיומנו הפיזי, הערכי והתרבותי. הגן מושך קהלים מגוונים לפעילויות חינוך ומדע, תרבות ופנאי המשולבים בנושאי ליבה בוטניים, גנניים, חקלאיים ואקולוגיים. צוות הגן, בתחושת שליחות מקצועית ובתוקף אחריותו האישית והחברתית, פועל לביסוס מדיניות ציבורית בנושאים אלה.

הגן הבוטני מתמקד בשלושה תחומי פעילות:

שימור טבע:

הגנה על צמחים בסכנת הכחדה ומאמץ להשפיע על מדיניות ציבורית בנושא שימור טבע. בגן חוקרים צמחים אלו, מרבים אותם ומשמרים אותם. כמו כן מנהלים קשרי עבודה ומחקר עם מוסדות מובילים בתחום זה בארץ ובעולם.

הגן משמר צמחים רבים בעלי ערך אסתטי, בוטני וחקלאי. זהו גם גן מקלט ליותר מ-300 מינים של צמחים בסכנת הכחדה בישראל, אותם אנו מגדלים למטרות שימור, תצוגה, הוראה ואף החזרה לטבע. בין מינים אלה, מרוות החפים ופעמונית הדורה, אותם הצלחנו להציל לאחר שנכחדו בטבע בארץ. במקביל לאוסף החי, יש בגן אוסף זרעים גדול, המשמש לריבוי הצמחים שלנו בגן ולהפצה בגנים בוטניים בכל העולם, כמו גם בגני מקלט ובטבע. חלקות הגן מהוות שטחי אקלום מבוקרים של צמחים רבים, אותם אנו מפיצים בארץ לשימוש בחקלאות, בייעור ובגינון.

ידע וחינוך:

בגן אנו מרחיבים את גבולות הידע המדעי בתחום הבוטניקה, מכשירים גננים מקצועיים ומלמדים ילדים ומבוגרים כאחד על צמחיית העולם וזו של אגן הים התיכון בפרט. אנו חושפים את המבקרים לעושרו של עולם הצמחים ולערכם של הצמחים בפיתוח הפיזי והתרבותי של האנושות. כל זה כבסיס לאהבת הצמחים, מצוינות גננית ושימור ערכי טבע.

מבקרים פרטיים, משפחות וקבוצות יכולים ללמוד בגן בטיולים עצמאיים ובסיורים מודרכים, וליהנות מפעילויות הפנאי ומאירועי התרבות הרבים המתקיימים בגן לאורך השנה סביב נושאים בוטניים ואמנותיים. כמו כן, הגן מפעיל את בית הספר לגינון ונוף, בו אנו מלמדים קורסים מגוונים קהל הרחב, לגננים, לסטודנטים ולאנשי מקצוע.

למידע נוסף:

מחקרים בוטניים וריבוי ושימור צמחים בסכנת הכחדה

סיורים ופעילויות לכל הגילאים

קהילה:

בגן משתמשים בצמחים על מנת להעשיר את חייהם של תושבי העיר ולבנות גשרים בין חלקי העיר המגוונים. אנו מזמינים ילדים ומבוגרים מכל גיל ומכל רקע לחלוק, לחוות וליהנות מהיופי והרוגע של הגן והפעילויות המגוונות המתרחשות בו דרך ביקורים עצמאיים, בסיורים מודרכים בקבוצות ובאירועים מיוחדים לאורך השנה.

זהו מקום מפגש בין הטבע לאדם, בו האדם מתקרב לעולם הצמחים, לומד להכירו ולשמור עליו. אנו מאמינים כי צמחים מגדלים אנשים ולכן בגן ישנן תכניות חברתיות וקהילתיות מגוונות – קבוצות גינון טיפולי, שיקום תעסוקתי, מתנדבים, מלגאים מגנים בוטניים בעולם, סיורים מונגשים, פעילויות לגיל השלישי, חווה חקלאית ועוד. פעילויות אלו מאוגדות תחת מטריית ההאב הסביבתי של הגן הבוטני, אשר גם מהווה מרכז יוצר ותומך לקידום איכות הסביבה ואורח חיים מקיים על ידי תכלול רשת מקצועית רב תחומית של עשרות ארגונים ויזמים הפועלים בתחום בעיר.

אנו מזמינים אתכם לחוויה של טבע, תרבות ויופי בלב העיר!

Top דילוג לתוכן