03 אוק

זרעי צמחי בר נדירים המצויים בסכנת הכחדה נשתלו בגינת בית הנשיא במסגרת קמפיין מיוחד שהכריז הגן הבוטני להצלת פרחי הבר הנכחדים המוקדש לזכרה של נחמה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ומשפחתו ערכו לפני החג, ביום חמישי, כ"ו באלול, 26 בספטמבר, מפגש משפחתי לכבוד השנה החדשה, בו זרעו בגינת בית הנשיא זרעי צמחי בר נדירים המצויים בסכנת הכחדה, במסגרת קמפיין להצלת פרחי הבר הנכחדים המוקדש לזכרה של נחמה ריבלין ז"ל, שהיתה ידידת הגן הבוטני כל חייה. האירוע המיוחד התקיים בהשתתפות אנשי הסגל המטפל של בית החולים בילינסון, אחים ואחיות, רופאים ורופאות ובני משפחותיהם אשר ליוו באופן רציף את משפחת ריבלין בכל תקופת אשפוזה של נחמה.

הנשיא הודה לאנשי הגן הבוטני על היוזמה החשובה ועל המחווה המקסימה לזכרה של נחמה ז״ל. ״הזרעים האלה הם זרעים של תקווה ושל הרבה אהבה,״ אמר הנשיא. ״אהבה שנטעה בנו נחמה לטבע, למגוון האקולוגי בעולמנו, לסביבה שלנו. הקמפיין החשוב של הגן הבוטני מאפשר לנו להחזיר לטבע מעט ממה שהוא נותן לנו ולשמר את המגוון הרחב המצוי בעולמנו בכל רחבי הארץ, בכל גינה ביתית, בכל פארק עירוני.״

המיזם המיוחד הושק כדי לשמור על המגוון הביולוגי במדינה, ובמסגרת הקמפיין, הגן הבוטני קורא לציבור לשתול בגינות הפרטיות ובאדניות זרעים של פרחי בר מקומיים. ״הקמפיין מוקדש לנחמה ריבלין ז"ל, אוהבת טבע אמיתית שתרמה רבות לאורך השנים לחברה בישראל ולשמירת הטבע״.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

אודות מיזם זרעי פרחי הבר

מטרת המיזם היא לאפשר לכל אחת ואחד לשלב את פרחי הבר בגינות הביתיות ובכך להנגיש ולעודד לאהבת הטבע הארץ ישראלי. כל זריעה לוקחת חלק בשימור הסביבה האקולוגית, המאפשר המשך הנאה לדורות הבאים. כל הזרעים הללו נובטים בקלות, בעלי פריחה בולטת ויפה והינם חסכני מים המתאימים לכל גינה.

הזרעים נאספו, נוקו ונארזו על ידי אנשים מהקהילות הירושלמיות המגוונות, אשר המשותף לכולם היא אהבת הטבע והאדם. השותפים בפרויקט הינם ידידי הגן הבוטני, מתנדבי קהילת הגן, אנשים בעלי צרכים מיוחדים (אלו"ט ורעות), צעירים בשירות לאומי, צה"ל וצוות הגן הבוטני. המיזם מעניק למתנדבים אלו, פלטפורמה לשותפות במשימה חברתית, ערכית ומשמעותית העוסקת בשימור הטבע.

צמח בסכנת הכחדה ונדיר, למשל, קמפאנולה פרגרינה ל 'או פרח פעמון, המאופיין בצורת פעמון עם שתילים זעירים רבים, היה יליד האזור הצפוני של הגליל. זרעים שנותרו נאספו, הובלו וגודלו בגן הבוטני. מתנדבים זרעו, השקו ואספו את הפרחים שנשלחו לאחר מכן לרשות הטבע והגנים. בנוסף לתמיכה בשמורות טבע, המתנדבים אורזים גם זרעי פרחי בר הנמכרים בחממות וכן תורמים לשיעורי הגנים בירושלים, כך שילדי הגנים יוכלו לחוות את פלא הגינון ולהיות שותפים לתהליך הגידול.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

מתנדבי הגן הבוטני

פרויקט זרעי פרחי הבר, המיזם הקולקטיבי בין ידידי הגן ומחלקת ההאב לקיימות עירונית בגן הבוטני, מורכב מקבוצות מתנדבות המייצגות מיקרוקוסמוס של קהילות רבות בירושלים הדואגות שפרחי הבר ימשיכו לשגשג. ידידי הגן הבוטני מתנדבים בגן כבר למעלה משלושים שנה כל יום. לצד ידידי הגן מתנדבים גם אנשים בעלי צרכים מיוחדים (אלו״ט ורעות) כשותפים פעילים במסע לשימור והפצת פרחי הבר בישראל. מועדון הגינון הפופולרי של ה- HUB כולל מתנדבים דוברי אנגלית, עברית וערבית.

Top דילוג לתוכן