כדאי לראות בגן, דצמבר 2018

05 דצמ

חודש דצמבר הגיע ואנחנו מקווים לגשמי ברכה. בגן מרגישים את המעבר מהסתיו לחורף – גם בשלכת, גם בפריחה וגם בציפורים המבקרות אותנו.

Drimia maritima

החצבים אמנם גמרו כבר לפרוח – הם פרחו בסוף הקיץ, אך נוכחותם מורגשת מאד בגן – חפשו את העלים המרשימים ואת עמודי הפריחה היבשים בעיקר בחלקת הים התיכון וגם פזורים ברחבי הגן. הזרעים המופצים מפירות החצב נובטים ממש כעת לאחר הגשמים החזקים הראשונים.

למי שטרם הספיק לראות את השלכת בגן – וגם למי שכן – אפשר עדיין להתפעל מהליקווידמבר הליבני במדשאה בחלקת אמריקה ובמקומות נוספים בחלקה. הליקווידמבר, שמשמעות שמו ענבר נוזלי, נקרא כך בגלל השרף הנוזלי המתוק שלו. הוא גם צמח החודש שלנו.

Liquidambar styraciflua
Quercus shumardii

עץ נוסף עם שלכת יפהפיה בחלקת אמריקה הוא אלון שומארד, אלון שמוצאו במזרח ארצות הברית. זהו אלון לא גבוה מקבוצת האלונים האדומים – Quercus sect. Erythrobalanus, הכוללת כמאה מיני אלון מיבשות אמריקה הצפונית והדרומית. למיטב ידיעתנו הגן שלנו הוא המקום היחיד בארץ בו ניתן לראות אלון זה.

ברלריה קהה ממשפחת הקוציצים פורחת בסגול בחלקת דרום אפריקה ליד מערות הקבורה העתיקות. זהו צמח חסכן במים, הפורח בסתיו ובראשית החורף. שמו העממי – Bush Violet – "שיח הסיגליות".

Barleria obtusa
Aloe arborescens

אלוי עצי פורח באדום-כתום בחלקת דרום אפריקה. עם הרבה סבלנות וקצת מזל תוכלו לראות צופיות נהנות מהצוף שלו.

Aloe arborescens+sunbird

לאלוי פרחים אדומים ומאורכים, עתירי צוף. פרחים כאלה מושכים במיוחד צופיות וציפורים הנהינות מהצוף ומאביקות את הפרחים.

אלווי זה הוא הראשון מבין כמה מינים הפורחים בחורף בחלקת דרום אפריקה ומהווים אטרקציה בוטנית חשובה שלנו.

בגן ניתן למצוא את שלושת מיני הארזים הקיימים בעולם – ארז הלבנון וארז הימלאי בחלק העליון של חלקת הים התיכון, וארז אטלנטי בתת חלקת האיים הקנריים על השביל הראשי בחלקת הים התיכון. אם תעמדו ליד הארז ההימלאי וארז הלבנון הנמצאים ליד המשרדים מעלה, תוכלו לראות את שלושת המינים בו זמנית.עצי הארז הם עצים מחטניים ממשפחת האורנים, הגדלים בהרים.

Cedrus libani_Cedrus deodara

ארז אטלנטי (בתמונה מימין) גדל בהרי האטלס, ממרוקו ועד אלג'יר.
ארז הלבנון (הגבוה בתמונה משמאל) גדל במזרח התיכון, מלבנון ועד טורקיה ובקפריסין (שם יש לו תת-מין מיוחד בעל מחטים קצרות).
ארז הימלאי (הנמוך בתמונה משמאל) גדל במערב רכס ההימלאיה.

Cedrus atlantica

ואם כבר הגענו אל חלקת האיים הקנריים, שימו לב לסלעים ליד הערוץ הצמוד לשביל – איריס אלג'ירי פורח למרגלות עצי הארז. איריס ים-תיכוני זה גדל בר לאורך אגן הים התיכון.

הסוג "איריס" הוא סוג גדול של חצי כדור הארץ הצפוני וכולל בתוכו כ-380 מינים ועוד אלפי תתי מינים, מכלואים וזנים תרבותיים. מחלקים את הסוג איריס לסקציות, הכוללות חלק מהמינים להם יש תכונות משותפות. האיריס האלג'ירי משתייך לסקצית Limniris, אליה משתייך גם איריס הביצות שלנו.

איריס אלג'ירי הוא צמח מעניין גם מבחינה גננית, זהו צמח ירוק עד המשגשג הן בתנאי צל והן בתנאי שמש, הן בהשקיה מועטה והן בהשקיה מרובה, ולכן הוא מתאים להרבה סיטואציות גנניות.

Iris unguicularis
Arbutus andrachne

בחלקת הים התיכון הקטלבים עמוסי פירות אדומים. פירות אלו מושכים ציפורים רבות שאוכלות אותם ומפיצות את הזרעים. במרכז החלקה אפשר לראות את הקטלב המצוי (בתמונה) הנפוץ בארץ, ובצפון החלקה, ליד כיכר ביאטריס, אפשר לראות את הקטלב המשונן האירופאי. לאורך שביל אלון השעם חדי העין יבחינו בקטלב קטלבי שהוא הכלאה טבעית בין שני המינים הנ"ל ובמגרש החניה ליד רחוב בורלא גדל הקטלב הקנרי.

אחד האורחים הנחמדים יותר בגן בעונה הזו הוא אדום החזה, הנודד מאירופה על מנת לבלות את החורף אצלנו. בגן יש כמה וכמה אדומי חזה המחבבים סבכי עצים ושיחים, הקשיבו לשירתם הנעימה ונסו למצוא אותם, חפשו את ההבזק הכתום-אדום של החזה בין העצים.

European Robin
Crithmum maritimum

ועוד בחלקת הים התיכון – קריתמון ימי הפורח יפה מול חלקת האיים הקנריים וגם בכיכר ביאטריס, ליד עצי הקטלב המשונן.
זהו צמח חסכן במים ומומלץ לגינון כצמח כיסוי, הוא נפוץ בארץ כצמח בר לאורך החוף. מותר לקטום עלה צעיר, להריח ואף לטעום – טעמו מזכיר סלרי.

הימים מתקצרים, ובזכות זה האור רך – זהו זמן מצוין לטייל בגן, לצלם ולהתרשם מהצמיחה והרעננות הייחודיים לעונה.

Top דילוג לתוכן