31 אוג

טיול טבע ותרבות מקיף למונטנגרו (וגם לדוברובניק שבקרואטיה)

14-20.10.21 , בשיתוף הגן הבוטני האוניברסיטאי – ירושלים

הכנסות הטיול קודש לשימור צמחים בסכנה בגן ובארץ

 

שילוב דגש בוטני עם נופים עוצרי נשימה, תרבות וארכיטקטורה עתיקה מרהיבה

הדרכה: הבוטנאי ד"ר אוֹרי פרגמן ספיר ושמואל שמש

מונטנגרו, מדינה בלקנית קומפקטית ויפיפייה שבורכה באלפים הדינריים, ביערות עבותים, בקניונים, באגמים, בנהרות, בחופי תכלת אדריאטיים מרהיבים, במפרץ קוטור הפיורדי והמדהים שאין שני לו, ובעיירות עתיקות וקסומות עם נופך ארכיטקטוני מימי הביניים והתקופה הוונציאנית והעותומנית. הכוונה לעיירות צ'טיניה, בּוּדווה, קוֹטוֹר, דוברובניק (בקרואטיה) ובָּאר. נתענג על כל אלה ועל אתרי טבע וחופים משגעים. שילוב מנצח. שנים ארוכות האזור לא היה פתוח ונגיש. הוא היה חלק מיוגוסלביה ואח"כ חלק ממלחמות הבלקן האכזריות האחרונות.

בתכנון המסלול שמרנו על שילוב ואיזון, בין פנינות הטבע לנופים אורבניים, כמו גם ניצול אופטימלי של הזמן. במלון הראשון נשהה 3 לילות רצופים ובשני 2 לילות. לקראת הטיסה בסוף נלון בבירת מונטנגרו, פודגוריצה ליד נמל התעופה. בכל המלונות כללנו ארוחת ערב. עלות ארוחת צהריים במסעדה

10-15אירו. הטיסות לא ארוכות, באוסטריאן או בטורקיש, דרך וינה או איסטנבול.

היציאה ביום ה' 14.10 והחזרה ביום ד' 20.10 .

הטיסות הבינלאומיות והגבייה באמצעות "מונה טורס". ושירותי הקרקע ע"י Montenegro adventure.

המחיר 1680 אירו* ל-16 מטיילים. הפחתה של 15 אירו לכל מטייל יותר. תוספת של 20 אירו לכל מטייל פחות. מינימום 13 משתתפים מכסימום 26. תוספת ליחיד בחדר 180 אירו.

המחיר כולל:– טיסות אוסטריאן או טורקיש למונטנגרו וחזרה, דרך וינה או איסטנבול. נכון להיום;

– 6 לילות בשלושה מלונות מצוינים 4*, כל ארוחות הבוקר והערב על בסיס חצי פנסיון;

– דמי כניסות;

– אוטובוס או מיניבוס צמוד;

– מדריכים מקומיים בנוסף לאוֹרי ולשמואל;

– טיפים לנותני השירותים המקומיים;

* מושתת על מחיר טיסות של 513$ שתורגם רק לצורך נוחות לאירו (לפי השער הצולב ב-5.7 1.186).

שינוי במחיר הנ"ל ישנה את מחיר הטיול בהתאם.

הרשמה: אצל שמואל 054-8070362 urofra@bezeqint.net (כל יום ובשעות גמישות, לרבות בסופ"ש) או אצל אורי 052-4472401 fragman@botanic.co.il . לצורך הרשמה יש לשלוח צילום דף הפרטים בדרכון, את תעודת החיסון ולמסור את פרטי כרטיס אשראי.

תנאי תשלום: 1450 אירו ב-3 תשלומים בכרטיס אשראי. היתרה תושלם סמוך לנסיעה בכרטיס אשראי או לסוכן במונטנגרו במזומן, לפי בחירת כל נוסע.

תנאי ביטול: אין לנו עניין בדמי ביטול. אנו משתדלים תמיד שלא לחייב בהם, או להמעיט ככל הניתן.

עם זאת, תנאי חב' התעופה ומצבי ביטול שמורידים אותנו אל מתחת לסף מינימום או לירידת מדרגת מס' מטיילים, מבחינת מחיר, עלולים לגרום כורח חיוב מסוים. בד"כ נמצאים מחליפים ונפתרת הבעיה או רובה. אך אם וכאשר בכ"ז מוטלת עלינו הוצ' בפועל, בגין ביטול, ע"י חב' תעופה או ע"י מי מהמספקים, אין מנוס מלחייב בהתאם.

הערות:– כשבועיים טרם היציאה, יופץ לנרשמים דף הנחיות טכניות, המלצות , רשימת מלונות ומידע;

– ההשתתפות בטיול מחייבת תעודת התחסנות;

– ייתכנו שינויים בתכנית, בביצוע ובסדר, בהתאם לנסיבות ולשיקולי המדריך;

– מניסיון, חשוב להירשם במהירות,  בכדי שנוכל להזמין כרטיסים בהקדם בתנאים הכי טובים;

– מומלץ לכל נרשם לעשות ביטוח בריאות חו"ל, כולל קורונה, מיד עם ההרשמה.

צריך לוודא שהביטוח כולל ביטול, מסיבות בריאות;

– להוספת חברים לרשימת התפוצה או להסרה, אנא מייל קצר.

תכנית הטיול המקיף למונטנגרו 14-20.10.21

 

יום 1 ה' 14.10 ת"א – איסטנבול – מונטנגרו

טיסה למונטנגרו דרך תחנת ביניים. לינה במיקום נהדר בבּוּדווה הסמוכה לחוף האדריאטי.

יום 2  – בודווה, צֶ'טִיניֶה, קוֹטוֹר והסביבה

נעלה להרים ממול ונשקיף על בודווה ממעל ונתחיל להתפעל מהחוף האדריאטי. נמשיך לצֶ'טיניֶה הבירה ההררית, המלכותית והקדומה של מונטנגרו. נסייר רגלית בכיכרותיה ורחובותיה ונתבונן במבניה העתיקים. נמשיך ונטפס עוד יותר גבוה לפארק הלאומי לוֹבְצֵ'ן שם בפסגה מוזלאום חשוב של הגיבור הלאומי ונוף על מרחבי ההרים. בדרך נראה את הצמחיה משתנה עד לרום של 1700 מ'. נמשיך לכפר נייֶגוּשי המתמחה בשיטות ייצור עתיקות של גבינות, נקניק ויין דבש. נתחיל לרדת בפיתולי הרים אל מפרץ קוֹטוֹר שמשתייך למועדון המצומצם של המפרצים היפים ביותר בעולם. טוב מראה עיניים מאלף מלים. בלי ספק הוא היפה והמושלם במפרצי הים האדריאטי, דמוי אצבעות כמו הפיורדים היפיפיים בנורבגיה. נשוט במפרץ אל אי המדונה שהוא אי מיוחד עם סיפור ועל כולו מבנה אחד של כנסיית המדונה. משם ניסע לעיירה קוטור שבה עיר עתיקה ימי בניימית מוקפת חומה. ופּיס אוף בּיוּטי אמיתי. נסייר בה וגם נתרווח. לינה בבודווה.

יום 3 – דוּבּרוֹבניק (קרואטיה)

נסיעה לאורך מפרץ קוטור אל מעבר הגבול לקרואטיה והמשך קצר לדוברובניק פנינת האדריאטי. איזה

סופרלטיבים לא נאמרו ונכתבו על עיר עתיקה והיסטורית זו. נבקר ונבלה בה. בדרך חזרה נסטה מעט ונעלה לתצפית נפלאה מזוית אחרת על מפרץ קוטור ואצבעותיו. לינה בבודווה.

יום 4 – מוֹרַצַ'ה, בְּיוֹגארסקה – קוֹלאשִין

נבקר בחוף היפה ובסמטאות העיר העתיקה הבונבוניירית של בודווה. נראה כמה החוף האדריאטי שונה מחופי הארץ וניהנה מצמחי כתלים וחוף. ניפרד ממלוננו בבודווה וניסע צפונה בדרך יפיפיה לאורך קניון מורצ'ה הירוק, העמוק והמרשים. נעצור לתצפיות ולביקור במנזר החשוב מורצ'ה מהמאה ה-13. נמשיך לשמורת בּיוֹגארסקה-גורה על עציה העתיקים ואגמה הציורי בתוככי יער עתיק מאד. נצעד בשביל היער ונקיף האגם ("שביל הנשמה"…). בדרך נחפש את הרקפת הקיסוסית הפורחת בעונה זו, כמו גם נלמד את עצי היער הנושאים פירות בעונה זו. נסיים את היום בעיירה הנופש והסקי קולאשין, השוכנת בגובה של כ-1000 מ'. לינה בקולאשין.

יום  5– טארָה, זַאבּלִיאַק, האגם השחור

ניסע צפון מערבה במעלה עמק נהר טארה בנוף נפלא ומעט כפרים. נהלך למנזר בודד בחיק הטבע דוֹבּרִילוֹבִינָה. נמשיך לגשר מעל לקניון העמוק של הנהר. גשר שעד לרבע הראשון של המאה העשרים היה מהגבוהים בעולם. מבט מרהיב. הנהר הוא גם אתר ראפטינג פופולרי. מכאן נמשיך בהרים ונעלה עד לשמורת ההרים המרכזית דורמיטור ולעיירת הסקי המרכזית של מונטנגרו – זַאבְּלִיאַק כ-1500מ' גובהה. בשמורה כולה 20 אגמים. נצעד באוויר פסגות מיוער בעצי אשוח מסביב לאגם השחור (צ'רנוֹ),  הגדול שבאגמי השמורה. נבצע מסלול טבע  בו נחפש כרכומים, סתווניות ואפילו חלמוניות. לינה בקולאשין.

יום 6 – אגם סקאדַר, העיירה בָּר, פּוֹדגוֹרִיצָה

בדרך רבת פיתולים נעלה לביקור ב"מנזר תלוי" מהמאה ה-18 שחצוב בסלע. מנזר אוֹסטרוֹג מעניין ועל תכולת יצירות האמנות "חתיכת סיפור". משם דרומה דרך אגם סקאדר הגדול, שחלקו באלבניה. נבקר בעיירה הררית עתיקה, על החוף האדריאטי שלא רחוקה מהאגם, בַּר שמה. לעיירה נמל והיא מאד ציורית ומיוחדת. מאפיינת במידה רבה את ההיסטוריה של מונטנגרו. היסטוריה של פולשים זרים כמו הוונציאנים והטורקים, שנתקלו בהתנגדות עזה ובלתי נכנעת מצד המונטונגרים. העיירה מתגאה בעץ הזית העתיק בעולם שהפך לסמלה. ניסע לבירה פודגוריצה שבימי יוגוסלביה נקראה טיטוגראד. לינה בפודגוריצה.

יום 7 ד' 20.10 – פודגוריצה– ת"א

חזרה לת"א דרך תחנת ביניים

ייתכנו שינויים בתכנית, בביצוע ובסדר, בהתאם לנסיבות ולשיקולי המדריך

Top דילוג לתוכן