כדאי לראות בגן, מאי 2022

09 מאי

כתב: נוגן צברי

אנחנו נמצאים בחודש האחרון לאביב ועוד רגע מגיע הקיץ, אך הגן נמצא עדיין בשיא הפריחה האביבית. בעוד רוב הגיאופיטים והחד-שנתיים סיימו את פריחתם וחלק אפילו החלו לפזר זרעים, עכשיו זאת שעתם היפה של הצמחים הרב-שנתיים בגן.

בעוד רוב הגיאופיטים והחד-שנתיים סיימו את פריחתם וחלק אפילו החלו לפזר זרעים, עכשיו זאת שעתם היפה של הצמחים הרב-שנתיים בגן.

בחלקת דרום-אפריקה, ניתן לפגוש שני מינים הפורחים בימים אלו בפריחה שופעת ורודה. הראשון, טלמון רב-פרחים והשני רושיה צרה. שני מינים אלו המשתייכים למשפחת החיעדיים, הם סוקולנטים (צמחים עם עלים בשרניים), העמידים ליובש ופורחים בסוף העונה הרטובה במרבד פרחים ורוד משגע.

בניגוד למרוות הים-תיכוניות שאנו מכירים וחלקן הגדול כבר סיים לפרוח, בדרום אפריקה ישנה קבוצת מרוות הפורחות באביב המאוחר אל תוך הקיץ והם מרוות שיחיות. בחלקת דרום-אפריקה פורחות שתיים מהן, הראשונה מרווה דולומיטית, נקראת על שם סלע הדולומיט עליו היא גדלה בטבע, מה שאומר שהיא עמידה לקרקעות גירניות ומאוד מתאימה לקרקע בשדרת ההר בארץ. היא בעלת עלווה מכסיפה ופריחה שופעת בצבע לבן-ורדרד. השניה, מרווה זהובה, בעלת עלווה ירוקה ופריחה בצבע ברונזה. שני המינים הללו שופעים צוף ולכן אהובים על דבורים. בנוסף, שני המינים הללו חסכני מים, ולאחר התבססות בגינה, לא יצטרכו כמעט השקיית עזר בקיץ.

צמחים נוספים שפורחים בימים אלו ושווה לחפשם, הם פרריה גלונית, צמח ממשפחת האיריסיים, בעל פרחים כוכביים בגווני צהוב-חום עם ריח שאינו נעים ומטרתו למשוך את המאביקים העיקריים שלו – הזבובים. חפשו את הזבובים המגיעים לשתות צוף מבסיס הפרחים ומתמלאים באבקה.

מהסוג הגדול פלרגון (גרניום) נזכיר את הפלרגון הלבוב הנמצא בשיא פריחה עכשיו ופורח בשלל פרחים ורודים יפיפיים. הפלרגון לבוב הוא מין המתאים למרכז וצפון הארץ ופורח גם בחצי צל.

חלקת אירופה חגיגית במיוחד באביב עם שלל שיחים הפורחים בפרחים לבנים צחורים. הראשון והמרשים ביותר הוא מורן שסוע 'ורוד', שמו ניתן לו על שם עליו השסועים. שמו העממי הוא מורן כדור השלג, שם זה ניתן לו בזכות תפרחותיו הכדוריות-לבנות.

מין נוסף שגם הוא פורח בלבן, והוא מעט מוכר יותר, הוא הסמבוק שחור. הסמבוק השחור נקרא כך בזכות פירותיו המשחירים בהבשלה. הוא נחשב לצמח רעיל וצמח רפואי חשוב.

המין השלישי הפורח עכשיו בפריחה לבנה מעניינת, הוא קרינת מאדימה. מפירות הקרנית מפיקים צבע כחול-אפור המשמש לצביעת עורות, בנוסף שמן המופק מהזרעים של הקרנית, משמש ליצור סבונים וחומר בערה. שלושת המינים הללו הם שיחים נשירים הפורחים באביב המאוחר לאחר לבלוב העלים. המורן והקרנית מתאימים בעיקר לאזור ההר, והסמבוק משגשג בכל רחבי הארץ מקו באר-שבע צפונה.

מינים נוספים של קרנית שמוצאם מאסיה ניתן למצוא בחלקת אסיה. גם הם פורחים בימים אלו.

עץ מיוחד הפורח עכשיו בחלקת אירופה הוא ערמונית סמוקה, שמה ניתן לה על שם הפרחים המסמיקים שלה ומחליפים את צבעם מצהבהב לורדרד. בגן סידרה של ערמוניות הפורחות ממש כעת : בחלקת אירופה והים התיכון – ערמונית הסוסים, בחלקת הים התיכון ערמונית צהבהבה בעלת הפרחים הצהובים ובסוף הגן לאחר חלקת הים התיכון פורח עץ מרשים של ערמונית הודית. הערמוניות משמשות כעצי שדרה חשובים באירופה ואמריקה.

בחלקת אמריקה פורח בימים אלו המימול הזהוב. צמח  רב שנתי זה המגיע מצפון אמריקה, מתהדר בפרחים צהובים בעלי צלקת בולטת. הצלקת נסגרת במגע, במטרה לתפוס אבקה שהגיעה יחד עם מאביקים ובכך להגדיל את סיכויי ההאבקה.

בחלקת הים-התיכון שיחים רבים שחלקם מוכרים פורחים. הסוג לוטם הוא סוג ים-תיכוני ובגן ישנו אוסף של כ-20 מינים הפורחים בימים אלו בפרחים בשלל צבעים מלבן ועד ארגמן. כל פרח של הלוטם פורח יום אחד בלבד. הפרח נפתח בשעות הבוקר ולעת ערב נושרים כל עלי הכותרת שלו. מינים מיוחדים הגדלים בגן הם, לוטם השרף בעל הפרחים הגדולים והריח הנעים, ממנו הפיקו בעבר שרף ששימש להפקת בושם; לוטם קטן-פרחים הפורח בפרחים רבים בצבע ורוד בהיר ולוטם ארגמני שהוא מין מכלוא בעל פרחי ארגמן גדולים. וכמובן גם המינים המקומיים : הלוטם שעיר והלוטם המרווני.

מין מוכר נוסף הפורח בימים אלו הוא האזוביון דגול, בגן ישנם מספר זנים בעלי פרחים סגולים או ורודים. העלים הסגולים בראש תפרחות האזוביון משמשים כפרסומת למשיכת מאביקים. האזוביון המוכר בשם העממי לוונדר, בעל ריח נהדר ומינים רבים שלו משמשים בגינון כצמחים חסכני מים, הם מאריכי חיים ופורחים חודשים ארוכים.

מי שיגיע לגן אחר-הצהרים, אולי יצליח לתפוס את העיריוני קצר הפורח לעת ערב בחלקת אסיה. בניגוד לקרובו העיריוני הצהוב, שפורח במשך היום וכבר סיים לפרוח, העיריוני קצר פורח בשעות אחר-הצהרים אל תוך הלילה והוא פורח בשיא האביב המאוחר. העיריוני קצר הוא צמח נדיר בישראל ובסכנת הכחדה באזור ירושלים. הצמחים בגן הגיעו מאוכלוסיות באזור ירושלים והגן מהווה עבורם גן מקלט.

ולמי שכוחו במותניו יכול לעלות לכיוון המשתלה של הגן ולחפש את יפוארת ציפורן-החתול המטפס על קירות המשרדים ופורחת בימים אלו בפרחים צהובים משגעים. היפוארה משתייכת למשפחת הביגנוניים והיא ירוקת עד. שמה ניתן לה על שם אברי הטיפוס שלו הדומים לציפורני חתול.

האביב כאן, ואצלנו בגן אפשר בכמה צעדים לעבור בין הפריחה האביבית של היבשות השונות: בואו לבקר בגן ולראות כמה נפלא האביב סביבנו!

Top דילוג לתוכן