כדאי לראות בגן, אוגוסט 2022

04 יול

בימים אלו מוצגת בגן תערוכת דינוזאורים  –בוטניזאור. הדינוזאורים, יצורים מהעבר הרחוק, חיו לצד צמחים עתיקים לא פחות, שחלקם קיימים אפילו בימינו וחלקם גדלים ברחבי הגן. שלושה מהם מוצגים כחלק מהתערוכה בחלקת אמריקה.

הראשון מבין צמחי עידן הדינוזאורים הוא שבטבט חורפי, השבטבט שייך לקבוצת צמחים קדומה הנקראת שרכים, לקבוצה זו אין פרחים כלל והרבייה שלהם היא בעזרת נבגים, זעירים שמתפזרים כמו אבקה ברוח ובהתפשטות גושי הצמחים עם קנה השורש שלהם. השבטבט החורפי מוכר גם כצמח גדה בבריכות נוי בארץ. פירוש המילה שבט היא ענף, והשבטבט נקרא כך, משום שכל המינים בסוג חסרי עלים והענפים שלהם בולטים לעין. פירוש שמו המדעי (Equisetum hyemale‏) הוא 'זנב הסוס', והוא ניתן לו בגלל המראה של ענפיו הצפופים המזכירים זנב סוס. בגן ניתן לראות מינים רבים נוספים של שרכים, בעיקר בחממה הטרופית. שכן רבים מהם מגיעים אלינו מאזורים לחים וגשומים.

הצמח השני מעידן הדינוזאורים הוא ציקס מופשל, הציקס הוא סוג קדום מאוד שמוצאו באסיה, אוסטרליה ומזרח אפריקה. המין ציקס מופשל מגיע מיפן, ושמו ניתן לו על שם העלים שעונותיהם מופשלות לאחור. הציקס הוא עץ קטן דמוי דקל, בעל אצטרובלים ובעל צימוח איטי מאוד. למרות הדמיון, הציקסים אינם קרובים של הדקלים. הציקס הנו צמח רעיל מאוד, אך בשטיפה יסודית ניתן לשטוף ממנו את הרעל ואף להפיק מליבת הגזע עמילן בשם סאגו המשמש למאכל (לא לנסות בבקשה). הצמח עמיד וחסכן מים ובעבר נשתל בגינות רבות בארץ ואפילו באיי תנועה. מין נוסף של ציקס, ציקס גלול, ניתן לפגוש בחממה הטרופית.

הצמח השלישי מעידן הדינוזאורים הוא עץ ששמו אראוקריית בידוויל. הסוג אראוקריה, הוא סוג של עצים מחטניים הגדלים רק ביבשת אמריקה ובעוד מספר אזורים קטן ביבשת אוסטרליה והאיים בסביבתה.

היביסקוס לבן

ועוד ביבשת אמריקה, החלה פריחת ההיביסקוס המזהיר, צמח נשיר חורף בעל פרחי ענק בצבע אדום זוהר הפורח בשיא הקיץ. בנוסף אליו ניתן לראות בחלקה גם את ההיביסקוס המצוי בעל הפרחים הגדולים בצבעי לבן ואדום. שני מינים אלו, הם צמחי גדה המגיעים אלינו מביצות וגדות נחלים באמריקה.

היביסקוס נוסף שפורח בימים אלו, הוא ההיביסקוס כינורי הגדל בחלקת אוסטרליה, לצד השביל הראשי של הגן. ההיביסקוס משתייך למשפחת החלמיתיים שמאופיינת באבקנים הנראים כמו מברשת סביב עמוד העלי (חשפו אותם במרכז הפרח) ובגביע כפול – גביע בן חמישה עלים צמוד לפרח מלמטה ומתחתיו גביעון בעל אונות רבות וצרות.

חלקת הפריירי, שבחלקת אמריקה, מדמה את הערבות העשבוניות של הרמות הגבוהות במרכז של צפון אמריקה. חלקה זו מפורסמת בפריחה קייצית מגוונת ומרהיבה הבולטים ביותר בין הפרחים כאן הם הרודבקיה ומטה-זהב הדור שפורחים בצהוב ואסתר דרומונד שפורח בוורוד-סגול.

בחלקת המדבריות של צפון אמריקה פורחות הציציניות. הציצנית, היא צמח עשבוני שמוצאו מדרום ארה"ב ומקסיקו והיא עמידה מאוד ליובש וקור ומשגשגת ברוב אזורי הארץ. לציצנית שושנת עלים עם שוליים חדים או משוננים והיא פורחת פעם בשנה עם עמוד פריחה שעליו אלפי פרחים.

בחלקת אירופה, עולים בימים אלו עמודי הפריחה של הבוצין נאה עם עשרות פרחים צהובים ונאים. הבוצין הנאה, בדומה לרבים ממיני הבוצין הגדלים בישראל, הנו צמח מונוקרפי – צמח שפורח פעם אחת בחייו ומת – הבוצין נובט ומצמיח שושנת עלים גדולה שתפקידה לאגור מזון בשורש התת קרקעי שלו, בשנה השניה או השלישית עולה ממנה עמוד פריחה גבוה ומרשים ולאחריו בדרך כלל הצמח מת ומפנה מקום לדור הבא בדמות אלפי זרעים שנוצרים בתפרחת שלו.

עוד צמח מעניין שפורח בימים אלו בחלקת אירופה, הוא הקרד שסוע. הקרד השסוע משתייך למשפחת השלמוניים, זהו צמח עשבוני רב או חד-שנתי, הפורח בחודשי הקיץ. בארץ הוא נחשב כצמח מזדמן ואין לו אוכלוסיות קבועות, אך באירופה הוא צמח נפוץ וגדל בצידי דרכים ובשולי שדות. המיוחד בקרד שסוע הוא הפרי בעל השיניים הארוכות ששימש בעבר לסירוק צמר.

בחלקת דרום אפריקה פורחת בימים אלו אוזן-ארי אפריקאית בצבע כתום עז. זהו צמח עשבוני רב-שנתי ממשפחת השפתניים, חסכן מים ועמיד שפורח משיא הקיץ ועד לסתיו. מומלץ מאוד לגינות שטופות שמש.

ליד דשא הבאפלו, החל את פריחתו האיקומיס סתווי. האיקומיס שייך למשפחת האספרגיים, וסוג זה אנדמי (בלעדי) לדרום אפריקה. שמו העממי של האיקומיס, הוא פרח האננס, והוא ניתן לו על שם ציצת העלים הגדלה מעל עמוד הפריחה שלו. מין נוסף של איקומיס, איקומיס מצויץ, ניתן לראות בתצוגת צמחי החודש שבכניסה לגן לצד צמחים מעניינים נוספים.

אפריקה 1
הוארניה
לפופית לבנה

למי שמגיע לחממה הטרופית, בחלקת המדבר פורחת ההוארניה המחומשת. צמח בשרני ממשפחת ההרדופיים שמוצאו ביבשת אפריקה. הפרחים מדיפים ריח המושך זבובים והם בעלי מראה קעור שמכוונים את הזבובים למרכז הפרח.

בחלק הטרופי בחממה פורחת בימים אלו לפופית לבנה. לפופית זו, משתייכת לסוג ממנו אנו מכירים את לפופית הבטטה שאת הפקעות העבות שלה אנו אוכלים. בנוסף, לפופית זו, פורחת בשעות אחה"צ והלילה ובמשך שעות היום הפרחים סגורים, תופעה זו אופיינית לצמחים רבים בעלי פרחים גדולים ולבנים שמואבקים על ידי חרקים פעילי לילה.

צמח נוסף מעניין ומיוחד הפורח בימים אלו בחממה הוא דיכוריסנדרה מכבדית בעלת הפרחים בצבע כחול עמוק, צבע מאוד נדיר בטבע. הדיכוריסנדרה, משתייכת למשפחת הקומליניים ומוצאה מאמריקה הטרופית, קרובה של צמח הנוי המוכר בשם יהודי נודד.

מחוץ לחממה ניתן לראות בימים אלו את עצי הפנסית מכבדית, מעוטרים במאות פירות דמויי פנס, על שמם ניתן לה שמה. הפנסית היא עץ נשיר מסין וקוריאה, הפורח בפריחה צהובה שמכסה את כל העץ. הפירות דמויי הפנס מאדימים ומשחימים במהלך הקיץ ומופצים על ידי הרוח לקראת הסתיו.

באוסף הצמחים בסכנת הכחדה, פורח בימים אלו אחד הצמחים הכי הנדירים בישראל, שביט אתיופי. צמח זה, הגדל בנקודה אחת בלבד בארץ בהרי אילת, משתייך למשפחת הציפורניים, והוא ייחודי במשפחתו בצורת הפרי שלו העטוף בפונפון של חפים גזורים. ניתן לראות מינים נדירים נוספים הגדלים במיכלים לצד המשתלה.

פנסית

בואו לבקר בגן, ליהנות מהצמחים וגם מהדינוזאורים, מהצל ומהאווירה. מחכים לכם.

Top דילוג לתוכן