כדאי לראות בגן, מרץ 2019

05 מרץ

חודש מרץ כאן, והאביב מתגלה סביבנו בכל הצבעים והגדלים. הגן פורח וחגיגי במיוחד בעונה הזו – מרבדי פריחה נהדרים של חד-שנתיים ושל צמחי הבצל והפקעת מלווים עצים ושיחים שמתעוררים ומתכסים בכסות פרחים צבעונית.

תקצר היריעה מלמנות את כל הפורח בגן, ובכל זאת ננסה להפנות אתכם לכמה מוקדים יפים במיוחד.

Aloe marlothii

נתחיל בחלקת דרום אפריקה. בחודש שעבר שלחנו אתכם להתפעל מכל מיני האלווי הפורחים ברחבי החלקה ומהציפורים שהם מושכים – צופיות, עלוויות ואחרים. עדיין לא מאוחר לחזור ולהתפעל מפריחת אלווי מרלות הפורח כעת בתפרחות אדומות-כתומות מרשימות, אופקיות ולא זקופות.

ממשיכים בחלקת דרום אפריקה – פרחי אוזן הדב צובעים משטחים בשלל צבעים, צמח זה בעל העלווה המכסיפה נחשב לחסכן במים. ביחד עם פרחי הגזניה, גם הם ממשפחת המורכבים ומוצאם בדרום אפריקה, הם ממלאים ערוגות ומושכים את העין בשלל צבעים.

Eriocephalus africanus
Arctotis_hybrida

עדיין בחלקת דרום אפריקה, אנחנו מפנים את מבטנו אל שיחים בעלי פריחה לבנה עדינה המתחלפת בכסות צמרית לבנה של פירות. אלו הם שיחי הצמרר האפריקאי, צמח חסכן במים שלאחר ההתבססות כבר לא דורש כל השקיה. בשנות ה90-80, בעקבות המלצות הגן הבוטני, נשתלו שיחי צמרר בגינון העירוני בירושלים – אך עם הזמן, הם הוזנחו ונשכחו. אנו רוצים להחזיר את המודעות אליו ולעודד את השימוש בו.

Bulbinella_nutans

צמח רב-שנתי יפהפה נוסף שפורח בחלקת דרום אפריקה וגם בערוגות הכניסה לגן הוא הבולבינלה. זהו גיאופיט בעל עמוד תפרחת גבוה ומרשים, ובגן ניתן למצוא שלושה מינים חשובים: בולבינלה צהובה, בולבינלה רחבת-עלה (בכתום) ובולבינלה לבנה.

Bulbinella_latifolia
Forsythia europaea

נמשיך בחלקת אירופה, שם פורח שיח מרשים בצהוב עז: זוהי הפורסיתיה האירופאית. שיח ממשפחת הזיתיים, לכל פרח ישנם ארבעה עלי כותרת מאורכים. היא נקראת על שם וויליאם פורסית’, בוטנאי וגנן סקוטי בן המאה ה-18 שהיה ממייסדי ה-RHS, אגודת הגננים המלכותית הבריטית.

אם ביקרתם בפראג באביב, ודאי שמתם לב לפריחת הפורסיתיה ברחבי העיר – היא נפוצה שם בגינון, ובאביב העיר זוהרת בצהוב בזכותה.

בארץ, הפורסיתיה מתאימה לגינון באיזור ההר.

רוב הנרקיסים בגן סיימו לפרוח – אך זהו זמנו של הנרקיס העטור. זהו נרקיס בעל פרח גדול ויפה שמוצאו בצרפת וספרד, באזורים בהם יש גשמי קיץ. בזכות זה הוא שורד גם בערוגות המושקות כל השנה (צמחי בצל ים-תיכוניים נרקבים בדרך כלל בהשקייץ קיץ). בימים אלו מחייך אלינו הנרקיס העטור בפינות שונות בחלקת אירופה.

Narcissus_pseudonarcissus

מתחת לשיחי החלבלוב היפים ישנן תיבות בהן נזרעו פרחי בר מקומיים מהם יאספו זרעים למכירה בגן ומחוצה לו. נזכיר את הציפורנית המצרית והציפורנית הארץ-ישראלית שצובעות את התיבות שלהן בגווני ורוד, וגם פרח מיוחד ופחות מוכר: הדונגית הארץ-ישראלית, צמח ישראלי נדיר, שנקרא כך כי הוא מכוסה שכבה שעוותית הדומה לדונג.

Cerinthe palaestina

עוד בחלקת אירופה מעל למסעדה פורח בימים אלו חלבלוב מגובשש בגווני צהובים-ירקרקים. למרות שנראה כאילו הגננים שלנו עמלו קשה על עיצוב השיח, זהו שיח מקומי הגדל בצורה מעוצבת באופן טבעי. בשמו הלטיני Euphorbia hierosolymitana הצמח  קרוי על שם ירושלים.

Ceanothus_arboreus

מתי בפעם האחרונה ראיתם את האביב בקליפורניה? אחד הסוגים הנפוצים במערב ארה”ב הוא הציאנותוס – ישנם כשמונים מיני ציאנותוס, הם מכסים מדרונות ופורחים בשלל גווני סגול-כחול-תכלת-לבן. בגן פורח הציאנותוס המעוצה: זהו שיח ממשפחת האשחריים, בעל פריחה בגוון תכול-לילך עדין וריח נעים. מאפיינים אלו נתנו לו את שמו העממי האמריקאי: California Lilac – הלילך של קליפורניה, למרות שאינו קשור כלל לשיח הלילך.

מחלקת אמריקה נקפוץ לחלקת אוסטרליה: איזה כיף לחוות בבת אחת אביב של חצי הכדור הצפוני והדרומי!
כאן החל לפרוח שיח מאד מיוחד: אם נסתכל על הפרחים, נראה שאלו פרחי שיטה הנראים כפונפונים צהובים. זוהי שיטה כחולת-כנף, שיח חסכן מים. העלים שלה התנוונו והגבעול מכונף והוא זה שמטמיע. התוצאה מרשימה מאד – צמח פיסולי ומיוחד, מרשים גם כשאינו פורח – אבל עם הפריחה אפילו יותר.

Acacia_glaucoptera
prunus microcarpa

בחלקת אסיה פורח כעת צמח החודש שלנו: דובדבן קטן-פרי. זהו שיח בעל ענפים דקים ועדינים – וכשהוא עמוס פריחה, זו חגיגה לעיניים.

אמרנו שהאביב הוא עונת מרבדי הפריחה, ואם עוד לא ראיתם מרבדי פריחה כחולים מרהיבים של תורמוס ההרים – זהו הזמן! גם בטבע כעת התורמוסים מכסים שטחים, ובגן חלקת אסיה מרהיבה בגווני הכחול שלה!

Lupinus pilosus

לצידי התורמוסים בחלקות אסיה והים התיכון אפשר למצוא מרבדי פריחה לבנים-ורדרדים של תלתן תריסני. התלתן הזה ממלא משטחים באזורים מוצלים למחצה בגן וגם ביערות קק”ל בארץ.

Pyrus_syriaca
Trifolium clypeatum

ואם נרים מבטינו מעל מרבדי התורמוסים והתלתנים, נוכל לראות את עצי הפרי הורדניים זוהרים בפריחתם. כך למשל, האגס הסורי שבתמונה. אגס סורי נחשב לאחד מקרובי האגס התרבותי, ומשמש כנה להרכבת זנים תרבותיים.

בגן ניתן למצוא כחמישה עשר מיני אגס, וכן מיני תפוח, שקד, אפרסק, דובדבן ועוזרר, והם מתחילים לפרוח כעת.

נעבור לחלקת הים התיכון, שם פורחת כעת מרוות ירושלים. מרווה זו פורחת בוורוד בהרים באזור הים תיכוני בארץ, אך רק באזור ירושלים והרי יהודה היא פורחת בפרחים בגווני בורדו עזים. חפשו אותה גם בחלקת צפון אמריקה ובשביל העולה מימין למסעדה.

Salvia_hierosolymitana

בסוף החודש יחכו לנו כמה וכמה הפתעות משמחות בחלקת הים התיכון:

iris mory

סמוך אל המרווה והאדמונית בחלקת הים התיכון יצטרף איריס ‘מור’. איריס ‘מור’ הוא פיתוח של מגדל האיריסים הוותיק דוד שחק ז”ל מטירת צבי. איריס זה הוא תוצר הכלאה של מספר מיני איריסי היכל מקומיים עם מכלואי איריס גרמני, והוא מיוצא לבורסות הפרחים באירופה.

Paeonia-mascula

יחד עם המרווה הכחולה תפרח בסוף מרץ בחלקת הים התיכון בגן מלכת החורש: אדמונית החורש הנפלאה. האדמונית היא צמח בר נדיר ובסכנת הכחדה המגיע לגבול תפוצתו הדרומי בארץ בגוש הרי מירון. בימי הביניים וביוון העתיקה נחשבה האדמונית לצמח מרפא, ושימשה כתרופה לעוויתות, סיוטי לילה, מחלות עצבים, כאבי ראש ועוד. לפי האמונה, האדמונית עזרה גם לגרש רוחות רעות ולמנוע עין הרע.

Salvia indica

בסוף מרץ תצטרף אל מרוות ירושלים המרווה היפה ביותר בארץ: מרווה כחולה. המרווה נדירה זו פורחת בארץ מהחרמון והגולן ועד לגליל העליון לשומרון ליהודה. עמודי התפרחת שלה גבוהים – לעתים מגיעים למטר וחצי, ועליהם פרחים כחולים גדולים ומרשימים. את זרעיה ניתן לרכוש בחנות הגן בסתיו.

נעלה לאזור משתלת הגן ונגיע אל טרסת הגיאופיטים המחודשת. בכניסה לטרסת הגיאופיטים נמצא פריחה צפופה של צבעוני רחב-עלים לזכרו של אסא אוזילבסקי, שטרסת הגיאופיטים שלנו הוקדשה החודש לזכרו.

Allium-tel-avivense

טרסת הגיאופיטים ופינת צמח החודש מלאות פריחה של גיאופיטים מרהיבים ומיוחדים מהארץ ומהעולם.

ביניהם אפשר לפגוש לכנליה אלואית עם פרחים בצבעי כתום-בורדו מרהיב. זהו גיאופיט דרום אפריקאי, הפורח גם בחלקת דרום אפריקה. הצהרון הממולען, שגם מקורו בדרום אפריקה, פורח גם הוא – זהו צהרון יפהפה לבן פרח עם שלושה כתמים בגוון כחול עמוק.

היפאסטרון פפיליו שמוצאו בברזיל פורח גם הוא. במשך החודש יפרחו בתצוגה זו מספר זנים נוספים של היפאסטרון.

ולא נשכח את המינים המקומיים: הידעתם שיש שום שנקרא על שם העיר העברית הראשונה? שום תל-אביב פורח בגווני ורוד עדין.

Lachenalia aloides
Hipeastrum
Arabis_turrita

את הסיור נסיים בערוגה הצמודה לכיתת הלימוד ליד המשרדים בגן למעלה. בערוגה זו נשתלו מספר צמחים נדירים ומיוחדים, כמה מהם כבר פורחים. אנחנו רוצים להסב את תשומת הלב לפרח גבוה ונדיר ממשפחת המצליבים: הארביס הנאה, בעל התפרחות בצבע קרם-צהבהב, ופירות הנראים כסרטים ארוכים.

האביב כאן, ואצלנו בגן אפשר בכמה צעדים לעבור בין הפריחה האביבית של היבשות השונות: בואו לבקר בגן ולראות כמה נפלא האביב סביבנו!

Top