כדאי לראות בגן, ספטמבר 2018

06 ספט

ספטמבר כאן, והחגים הם זמן מצוין לטייל בגן. גם אם הפריחה בעונה זו לא בשיאה – יש הרבה מה לראות בגן. האזורים המומלצים לטיול הם האזורים המוצלים, בעיקר בחלקות אירופה וחלקת אסיה. השעות הטובות הן בעיקר שעות אחר הצהרים, כאשר השמש פחות קופחת.

לאורך שביל הכניסה לגן, אפשר לראות פריחה יפה של מרוות האפרים. מרוות האפרים היא דוגמא לקיימות בגן: היא פורחת בעונה בה הפריחה מועטה, והיא מהווה מקור צוף חשוב לחרקים, ועל ידי כך תורמת לאיזון האקולוגי בגן. מרווה זו פורחת מספר פעמים בשנה והיא צמח פורח רב-שנתי, שלא צריך להחליף כל שנה אלא אחת לשנתיים שלוש.

נמשיך בשביל הראשי: בחלקת אמריקה, לצידי השביל ישנה ערוגה פורחת בגווני כחול-סגלגל. זהו הגדותן הכחלחל. הגדותן הינו צמח גדות, אך בשל יופיו הוא מקובל גם בגינון.

פרח הסתיו המוכר ביותר בארץ הוא החצב, ואכן, אפשר לפגוש בעונה זו חצבים פורחים ברחבי הגן. בחלקת דרום-אפריקה נפגוש פרח אחר המתנהג בצורה דומה: פורח בסוף הקיץ ללא עלים, העלים צצים מאוחר יותר, בחורף.

הפרחים שלו גדולים ומרשימים: זהו אמריליס יפהפה. זהו צמח חסכן מים שלא צריך להשקות בכלל. את בצלי האמריליס היפהפה ניתן לרכוש במשתלות ממש כעת, יש לשתול אותם בערוגה שטופת שמש ללא השקיה.

ואם כבר הגענו לחלקת דרום-אפריקה, מעל מערת הקבורה ישנם כמה עצים קוצניים נושאי פרי: זהו דוביאליס קוצני, עץ פרי המותאם להפצת זרעים על ידי בעלי חיים שוכני קרקע: הפירות נושרים מיד כשהם מבשילים, ובעלי חיים אוכלים אותם ומפיצים את הזרעים.

בחלקת אוסטרליה פורח בצהוב יפהפה: היביסקוס כינורי. פרח גדול ומרשים, בעל תפוצה רחבה – מצפון אוסטרליה, דרך דרום הודו ועד לאפריקה הטרופית. שימו לב לכתם הכהה שבלוע הפרח, הכתם קונטרסטי לאבקה הצהובה המשמשת להאבקה וכגמול מזון לחרקים המבקרים.

בגן ישנם כ-70 מיני אלון, ורובם כעת נושאים בלוטים. זהו זמן טוב לסייר בגן, ולראות את השוני בין האלונים השונים: גודל הבלוטים והספלולים שלהם, אורך העוקצים וצורת העלים. את האלונים הללו אסף, גידל וחקר ד”ר מיכאל אבישי בשישים השנים האחרונות. רק השנה פירסם מאמר חשוב על היחסים הגנטיים בין האלונים השונים.

בגן ישנם גם מינים רבים של אגסי בר. אגסי הבר הם קטנים וקשים יותר מאשר האגסים התרבותיים. בתמונה זו אגס קוצני, שמוצאו בדרום מזרח אירופה. האגסים נושרים מתחת לעץ ומחכים בטבע על הקרקע לדובים וחזירים המפיצים אותם. ציפת הפרי נעכלת, אבל הזרעים מופרשים בצואה ונובטים מאוחר יותר.

בחלקת אסיה אפשר לפגוש פירות רבים נוספים, למשל מינים של יערה, חבושית, שזיף וברברית. הצמחים עם הפירות הקטנים האדומים-כתומים מושכים ציפורים המפיצות את הזרעים.

ואם נעלה לחלקים העליונים של חלקת אירופה, נפגוש את צמח החודש שלנו: הפירקנתה האדומה, עמוסת פירות אדומים הנראים כלהבות.

בכל עונה יש מציאות בגן. אתם מוזמנים לסייר ולמצוא! אנחנו מאחלים לכולם שנה פורחת ופוריה!

Top