כדאי לראות בגן, נובמבר 2019

01 נוב

הסתיו בעיצומו. אחת התופעות היפות יותר בטבע בעונה זו היא צבעי השלכת הנפלאים – והגן הבוטני הוא מקום נהדר לצפות בהם. הפעם אנחנו מחפשים בעיקר – אם כי לא רק – צבעי שלכת בגן.

Sternbergia clusiana

נתחיל בכל זאת עם פרח, ולא סתם פרח: המלכה הסתווית של הגן, החלמונית הגדולה. בעונה הזו מתמלא יער האלונים בחלקת אסיה בחלמוניות גדולות, פשוט חגיגה לעיניים.
החלמוניות בגן הועתקו מהאזור בו נמצאים היום בית-ספר אורט וכביש בגין. כיום הן משגשגות ופורחות בין האלונים, וכדאי מאד לבוא לראותן!

ואם כבר הגענו לחלקת אסיה, נבדוק את צבעי השלכת. העץ הבולט בחלקה בצבעיו הוא צמח החודש שלנו: האלה האטלנטית. אלה אטלנטית גדלה מהרי האטלס במרוקו ועד למרכז אסיה, וגם בארץ אפשר לפגוש בה. בבית הקברות המוסלמי בממילא ישנם עצי בר של אלה אטלנטית – וגם כמובן אצלנו בגן, בחלקת אסיה ובחלקת הים התיכון.

Pistacia atlantica

שֶמֶר, הגנן של חלקת דרום אפריקה, מזמין אתכם לפגוש את האנצפלרטוס השעיר בחלקה – בשביל העליון, סמוך לתמרים. אנצפלרטוס הוא ציקס ממשפחת הזמיים. זהו אינו עץ דקל, למרות הדמיון בעלים. הוא שייך לקבוצה עתיקה ומיוחדת של צמחים חשופי הזרע שהופיעה על-פני כדור הארץ לפני כ-280 מיליון שנה. זהו מאובן חי! האצטרובל בתמונה הוא אצטרובל זכרי. האנצפלרטוס הוא צמח דו-ביתי, כלומר ישנם צמחי זכר וצמחי נקבה. לנו בגן אין צמח נקבה, האנצפלרטוס שלנו בודד.

האוג המשונן בחלקת דרום אפריקה מזכיר לנו שבאנו לחפש צבעי שלכת. זהו שיח גדול הגדל ברובה של דרום אפריקה. הוא גדל היטב במגוון קרקעות ועמיד לקרה וגם לבצורת. בסתיו עליו משנים צבע לכתום-חלודה יפהפה.

Cotinus 'grace'

הסתכלו אל מעבר לאגם, בצידו המרוחק – שם ניצב שיח גדול ומרשים שעליו אדומים-כתומים. זהו קוטינוס 'גרייס', מכלוא גנני של קוטינוס מזרחי, שהוא שיח רחב-תפוצה הגדל מדרום אירופה, דרך מרכז אסיה ועד לצפון סין. בגן גדלים קוטינוס מזרחי, והמכלואים קוטינוס 'גרייס' וקוטינוס מזרחי 'רויאל פרפל' – לשלושתם צבעי שלכת יפים בעונה זו.

והנה הגענו אל צפון אמריקה ואל עיקר צבעי השלכת בגן. כבר בכניסה לחלקה נפגוש צמח מטפס על הקיר משמאל לשביל הראשי: זוהי גפנית מחומשת, ממשפחת הגפניים. שימו לב לפירות הדומים לענבים קטנים וסגולים. אכן זהו קרוב משפחה של הגפן. הפירות אמנם אכילים, אך טעמם משמעותית פחות מוצלח מטעם הענבים.

אוג הקופל

מול הגפנית, מימין לשביל נראה מספר עצים בעלי עלים אדומים נהדרים. זהו אוג הקופל, שיח שמוצאו ממזרח ארה"ב. מפירותיו מכינים משקה חמצמץ. שמו העממי הוא Flameleaf Sumac – סומאק בעל עלי-להבה, ובעונה הזו ברור מאד מדוע הוא נקרא כך.

אחד העצים המרהיבים בצבעי השלכת הרבים שלהם הוא הליקווידמבר הלבני, שהיה צמח החודש שלנו בדצמבר לפני שנה. שימו לב לצבעוניות הנהדרת של העצים על המדשאה בחלקת צפון אמריקה. אתם מוזמנים להתקרב אל העצים כדי להנות ממגוון הצבעים הגדול!

פרט לצבעי שלכת, יש גם פירות צבעוניים, ובחלקת צפון אמריקה בולטים שיחי הקליקרפה האמריקאית בפירותיהם הסגולים. הפירות מושכים ציפורים שאוכלות אותם ומפיצות את הזרעים. משמעות שמו של הצמח, קליקרפה, היא יפה-פרי: שם ההולם אותו מאד! הקליקרפה היתה צמח החודש שלנו באוקטובר 2016.

בחלקת אוסטרליה נפגוש שיח עמוס פרחים ורודים עדינים התלויים עליו כפנסים קטנים. זוהי קוראה יפהפיה. באוסטרליה היא פורחת בסתו ובחורף – מאפריל ועד ספטמבר. אצלינו בגן היא התאימה את עצמה לעונות שלנו, ופורחת מאוקטובר ועד מרץ.

על הקרקע, למרגלות הקוראה היפהפיה, שימו לב לפריחה נמוכה בגווני סגול-לבן. זהו סיגל קיסוסי. צמח כיסוי משתרע, ירוק-עד הגדל יפה גם בצל וגם בשמש למחצה.

Stapelia hirsuta

החממה הטרופית פתוחה לסיורים מודרכים, הרשמו ותחוו תצוגה בוטנית עוצרת נשימה. היום נשלח אתכם להסתכל על חלקת המדבר בחממה, שם אנחנו מדמים תנאי חום ויובש מדבריים. הסטפליה השעירה פורחת שם. מוצאה מדרום אפריקה, והיא ממשפחת ההרדופיים, בדומה לקרוב המקומי שלה – אצבוע אירופי. הפרחים המסריחים מושכים אליהם זבובים המאביקים אותם.

הזכרנו בראשית הרשימה את האלה האטלנטית, ולא נשכח את אחותה – האלה הארץ-ישראלית שהיתה צמח החודש שלנו לפני שנה וצבעי השלכת שלה הם היפים והבולטים בחורש הים-תיכוני בארץ.

אלה אי

לסיום, נעלה אל פינת צמח החודש ליד המשתלה, שם תמיד מעניין להציץ. סתווניות, רקפות, כרכומים ואחילופים כבר פורחים. הפעם נסתכל על רקפת קפריסאית. רקפת הגדלה רק בגבעות של קפריסין והיא גם הפרח הלאומי של קפריסין.

אנחנו מקווים שעוררנו בכם את החשק לראות צבעים, צורות ומרקמים של סתיו – הגן מלא בהם, והם מחכים רק לכם!

Top דילוג לתוכן