כדאי לראות בגן, ספטמבר

08 ספט

רוב הקיץ עבר, אך החום עדיין מורגש באוויר. הפריחה מעטה אך מיוחדת ויש הרבה מה לראות בגן. השעות המומלצות לסיור הן שעות אחר הצהרים, אז הטמפרטורות נעימות יותר ומשב רוח קל מנעים את האווירה.

פירות נלומבו נאה

לאורך הקיץ התפעלנו מפריחתו הנהדרת של נלומבו נאה, הוא "הלוטוס הקדוש" באגם הכניסה. כעת אנו מזמינים אתכם להתפעל מהצמח לאחר הפריחה.

הפרי דמוי ראש מקלחת והוא מורכב ממצעית (חלק מורחב בקצה הגבעול עליו יושב הפרי), שעליה יושבים עלי שחלה מאוחים, שכל אחד מהם, אחרי האבקה, מכיל זרע. כשהפרי מתייבש, נפערים בו החורים, מהם נופלים הזרעים הבשלים.

הזרעים משמשים למאכל וברפואה העממית, בעיקר בהודו.

בחלקת דרום-אפריקה פורח כעת צמח החודש שלנו: אמריליס יפהפה. הפרחים שלו גדולים ומרשימים בגווני ורוד ואפילו לבן. זהו צמח חסכן מים שלא צריך להשקות כלל. את בצלי האמריליס היפהפה ניתן לרכוש במשתלות ממש כעת, יש לשתול אותם בערוגה שטופת שמש ללא השקיה.

Amaryllis belladonna

בחלקת אוסטרליה מתחיל לפרוח שיח בנקסיה. את הבנקסיה נזהה לפי העלים הקשים, מוארכים, דמויי מסור. בגן ישנם שני מיני בנקסיה דומים: בנקסיה תמימת-עלה ובנקסיה מסורית. מוצא שניהם במזרח אוסטרליה. נעם, אוצר הגן, מספר כי שני המינים הובאו לגן בעבר, אך עדיין לא הצלחנו להבדיל ביניהם ואנו לא בטוחים מיהו האחד שפורח.

שיח נוסף שפורח כעת בחלקת אוסטרליה הוא ישימונית דרמונד – שיח מדרום-מערב אוסטרליה בעל פרחים ורודים צינוריים. זהו שיח עמיד ליובש ולקרה, אוהב קרקעות מנוקזות וקיים בארץ בגינון. בתמונה אפשר לראות תופעה מעניינת: דבורת-עץ צהובה שודדת צוף מהפרח! הדבורה גדולה מכדי להכנס לפרח מקדימה בדומה לדבורי הדבש, והלשון שלה אינה ארוכה מספיק על מנת ללגום צוף מתוך הפרח בדומה לפרפרים. על מנת להגיע אל הצוף, היא מנקבת חור בצד הפרח ושותה את הצוף דרכו. כך היא מרוויחה את הצוף, אך אינה מאביקה את הפרח. התנהגות זו נקראת "גניבת צוף" או "שוד צוף" – הדבורה לוקחת את הגמול, בלי לספק את שירותי ההאבקה.

בחלקת אסיה זהו זמן הפירות. אתם מוזמנים לטייל לאורך השביל ולחפש את פירות העוזרר, הרימון, התאנה, היערה ועוד.

היום אנו מתמקדים בשיזף התרבותי – עץ שמוצאו מהקווקז ועד סין, ומגודל כעץ מאכל כבר אלפי שנים. לשיזף פירות מתוקים הנאכלים טריים, מבושלים או מיובשים. ההמלצה היא לחכות שיתייבשו על העץ ואז ללקטם ולאכול אותם – שכן אז טעמם משתפר. השיזף התרבותי ידוע גם כעץ מרפא בעל סגולות רבות. לפי הרפואה הסינית, הוא משמש לחיזוק המערכת החיסונית, לשיפור מסת השרירים ועוד. נזכיר כי השיזף התרבותי הוא קרובו של שיזף מצוי, עץ מקומי שגם פירותיו אכילים.

בחלקת אסיה ובחלקת אירופה מבשילים כעת האגסים. הפירות נושרים לקרקע עוד בטרם הבשילו, ומבשילים רק לאחר נשירתם. תופעה זו אופיינית לעצים המנסים למשוך יונקים גדולים כמו איילים, חזירים ודובים שיפיצו את הזרעים – בעלי החיים לא מסוגלים להגיע אל הפרי על העץ, אך יאכלו את הפרי מהקרקע ואז יפיצו את הזרעים יחד עם הצואה.
בגן ישנם כחמישה עשר מינים שונים של אגס. בתמונות אפשר לראות את אגס קורשינסקי, שמוצאו בקווקז, ואגס בואסייה שמוצאו באירן, טורקמניסטן והטרנס-קווקז.

בחלקת אסיה לצד השביל הראשי, קרוב לשער דפנה, פורח עדיין שיח-אברהם מצוי. פרפרים רבים, בעיקר נציגי משפחת הכחלילים (כמו כחלון הינבוט בתמונה) נמשכים אל הצוף, וכדאי לעצור ולהתפעל מהפרפרים המרחפים סביב השיח.

שיח-אברהם גדל בארץ לצד נחלים. הוא נקרא כך כי לפי המסורת זהו השיח בו הסתבך האייל בפרשת עקידת יצחק. נזכיר כי למרות שהוא גדל בטבע לאורך ערוצים לחים, בתנאי גינון הוא נחשב לחסכן מים 0, כזה שאינו זקוק כלל להשקיה.

08 Drimia maritima חצב מצוי

הזכרנו את האמריליס היפהפה, ולא נשכח גם את החצב המצוי, שמתחיל לפרוח כעת בחלקת הים התיכון גן וברחבי הארץ.  לחצב בצל גדול בו הוא אוגר מים ומזון במשך החורף, על מנת שיוכל לפרוח במחצית השניה של הקיץ ולמשוך מאביקים כמעט ללא תחרות.

JBG

בחום מומלץ לעצור לנוח בצל, ועצי האלון מספקים הרבה מהצל בגן. בגן ישנם יותר משבעים מיני אלונים אותם הביא וטיפח ד"ר מיכאל אבישי ז"ל, ממקימי הגן.
היום נביט על אלון התבור המקומי בחלקת הים התיכון – שימו לב לבלוטים הגדולים והיפים שלו (בצילום ראו להשוואה גם בלוט קטן של אלון זהוב).
אלון התבור היה נפוץ בעבר בכל אזור השרון והגליל התחתון, אך בראשית המאה ה-20 הטורקים כרתו את רוב יערות האלון שהיו בשרון, וכיום נותרו שם רק חורשות בודדות. הידעתם שפירוש המילה שרון הוא יער?

טרסת הגיאופיטים ע"ש אסא אוזילבסקי מתחילה להתעורר. בערוגת הטרסה פורח נץ חלב סונדרס הדרום-אפריקאי, צמח יפהפה שמשמש גם כצמח קטיף לנוי. בניגוד לרוב הגיאופיטים זה צמח של אזורים עם גשמי קיץ הפורח בסוף הקיץ ובסתיו ומשמש כפרח קטיף.

10 Ornithogalum saundersiae 3

בטרסת הגיאופיטים ובפינת צמח החודש מתחילה הפריחה הטרום-סתווית – חפשו שם את הרקפת הלובית (בתמונה מימין), שהיא רקפת אנדמית ללוב, רקפת ימית (בתמונה משמאל) שמוצאה בחופי טורקיה ועוד ועוד.

ריח השנה החדשה כבר נישא באוויר, ואנחנו רואים את פריחת פרחי סוף הקיץ, המסמלת את מחזוריות החיים ומזכירה שהסתיו מתקרב והחורף בעקבותיו! אתם מוזמנים לבקר בגן!

Top דילוג לתוכן