כדאי לראות בגן, דצמבר 2019

09 דצמ

הגשמים התעכבו השנה, ואיתם גם השלכת – לעצים היה חם, רבים נשארו ירוקים או השירו את עליהם ללא מופע שלכת מרהיב. למרות היובש יש מה לראות בגן ואנחנו מקווים שבמהלך החודש ירדו גשמים וירוו את הקרקע והצמחים.

Aloe arborescens

נתחיל בחלקת  דרום-אפריקה, שם אפשר להתרשם כבר מהפריחה החורפית. אלוי עצי פורח באדום-כתום ועם הרבה סבלנות וקצת מזל תוכלו לראות צופיות נהנות מהצוף שלו. לאלוי פרחים אדומים ומאורכים, עתירי צוף. פרחים כאלה מושכים במיוחד צופיות המאביקות את הפרחים. אלווי זה הוא הראשון מבין כמה מינים הפורחים בחורף בחלקת דרום אפריקה ומהווים אטרקציה בוטנית חשובה שלנו.

Aloe arborescens+sunbird

בחלקת דרום אפריקה פורח גם הקוטילדון העגול – צמח סוקולנטי בעל פריחה אדומה מיוחדת. הקוטילדון הוא צמח נוי קל לגידול בעציצים, וכמו האלווי, גם הוא מושך צופיות שנהנות מהצוף שלו ומאביקות אותו. נמליץ עליו כצמח חסכן במים לגינה לחצי צל או שמש מלאה.

קוטילדון אדום cotyledon

ברלריה קהה ממשפחת הקוציצים פורחת בסגול בחלקת דרום אפריקה ליד מערות הקבורה. זהו צמח חסכן במים הפורח בסתיו ובראשית החורף. שמו העממי הוא Bush Violet – "שיח הסיגליות".

בחלקת אירופה ובמקומות נוספים בגן תמצאו את האלון האנגלי. זהו אלון נפוץ ברחבי אירופה והקווקז, ומשמש רבות גם בגינון האירופאי. צבעי השלכת שלו הם צהובים-חומים, וכשהעלים נושרים הם יוצרים למרגלות העץ שטיח עלים עבה העוזר לחמם את השורשים בחורף הקר.

05 Eur-Quercus robur‏ 2
Liquidambar styraciflua

למרות החום, ישנם עצים המפגינים צבעי שלכת יפהפיים. אחד הבולטים היה צמח החודש שלנו לפני שנה: הליקווידמבר הליבני. תוכלו לראות אותו במדשאה של חלקת צפון אמריקה, וגם במקומות נוספים בחלקה. הליקווידמבר, שמשמעות שמו ענבר נוזלי, נקרא כך בגלל השרף הנוזלי המתוק שלו.

בגינת צמחי התועלת שבין חלקת אוסטרליה לחלקת אסיה גדל עץ הגינקו הדו-אונתי. במהלך דצמבר העלווה שלו משנה צבע לצהוב מבהיק וכל העץ זוהר.

הגינקו הוא אחד העצים המיוחדים ביותר בעולם. זהו מאובן חי יחיד במשפחתו ולא תאמינו: הוא שייך לקבוצת העצים המחטניים למרות שאין לו מחטים ושפריו כדורי ובשרני. יש עדויות מאובנות של עצי גינקו בני 280 מליון שנים. הוא נחשב לצמח מרפא חשוב ברפואה הסינית העממית.

בחלקת הים התיכון הקטלבים עמוסי פירות אדומים. פירות אלו מושכים ציפורים רבות שאוכלות אותם ומפיצות את הזרעים. בצפון החלקה, ליד כיכר ביאטריס, אפשר לראות את הקטלב המשונן מדרום אירופה (בתמונה). במרכז החלקה אפשר לראות את הקטלב המצוי הנפוץ בארץ, לאורך שביל אלון השעם חדי העין יבחינו בקטלב קטלבי שהוא הכלאה טבעית בין שני המינים הנ"ל ובמגרש החניה ליד רחוב בורלא גדל הקטלב הקנרי.

אפשר לראות גם פרחים על עצי הקטלב, אלה מושכים דבורים כמו דבורת הבומבוס שבתמונה למטה. פרחים אלו יתפתחו לפירות של השנה הבאה.

אחד האורחים הנחמדים יותר בגן בעונה הזו הוא אדום החזה, הנודד מאירופה על מנת לבלות את החורף אצלנו. בגן יש כמה וכמה אדומי חזה המחבבים סבכי עצים ושיחים, הקשיבו לשירתם הנעימה ונסו למצוא אותם, חפשו את ההבזק הכתום-אדום של החזה בין העצים.

European Robin

החממה הטרופית פתוחה לקהל מידי יום בין השעות 9:00 ל-15:30 וכדאי לבקר בה וליהנות מתצוגה מרתקת של הג'ונגל הטרופי ושל המדבר.

צמח החודש שלנו לחודש זה הוא דלשמפיה דיוסקוראית – צמח מטפס ממשפחת החלבלוביים שמוצאו באמריקה הטרופית. תפרחות הדלשמפיה נראות כמו פרפרים סגולים וגדולים ומכאן שמה העממי – מטפס-פרפר קוסטה-ריקני. אתם מוזמנים לקרוא עוד אודותיה כאן.

בצד הקיר הירוק ועל הקיר האחורי של החממה תוכלו לראות פרח סגול קטן, זוהי שזרית הסלעים שמוצאה בקניה וטנזניה. בגלל הדמיון לסיגל שמה העממי הוא סיגל-מדומה אפריקאי. השזרית גדלה לרוב על סלעים וצוקים החשופים לשמש.

בחלקת המדבר בחממה פורח הקדד הדליל. זהו מין נדיר בסכנת הכחדה הגדל בערבה ובהרי אילת. עיקר תפוצתו בחצי האי ערב. בטבע הוא פורח אחת לכמה שנים ורק לאחר גשמים חזקים. הצמח הפך לעוד יותר נדיר בשל ירידת ממוצע המשקעים באזור אילת מ-30 מ"מ לשנה ל- 16 מ"מ בשנה.

בפינת צמח החודש ליד המשתלה תמיד כדאי להציץ ולראות צמחים מיוחדים. במהלך החודש חפשו בפינה ובטרסת הגיאופיטים הסמוכה מיני כרכום וכדן שונים שיפרחו שם. הפעם נביט בבצלציה ארץ-ישראלית, ממשפחת הסתווניתיים. זהו צמח פקעת צמוד קרקע הפורח במדבר ובספר המדבר בעיקר במזרח הארץ.

אתם מוזמנים כתמיד לבקר בגן, וליהנות מהצמחיה המגוונת שמגיעה אלינו משלל מקומות ברחבי העולם!

Top דילוג לתוכן