כדאי לראות בגן, מרץ 2020

12 מרץ

חודש מרץ כאן, והאביב מתגלה סביבנו בכל הצבעים והגדלים. הגן פורח וחגיגי במיוחד בעונה הזו – מרבדי פריחה נהדרים של חד-שנתיים ופריחה של צמחי בצל ופקעת מלווים עצים ושיחים שמתעוררים ומתכסים בכסות פרחים צבעונית.

תקצר היריעה מלמנות את כל הפורח בגן, ובכל זאת ננסה להפנות אתכם לכמה מוקדים יפים במיוחד.

צפרדע באגם

נתחיל באגם הכניסה. בקיץ שלחנו אתכם לראות את פריחת הנלומבו הנהדרת באגם. כעת רוב צמחי המים בתרדמה, עדיין קר להם, אך זוהי עונת החיזור של הצפרדעים. באגם ובבריכות השונות בגן ישנה אוכלוסיה יפה של צפרדע הנחלים, והן שרות את שירי החיזור שלהן. עם קצת מזל תוכלו לראות זכר מנפח את לחייו על מנת להרשים את הנקבות. חפשו אותן באגם! ואל תשכחו את פריחת הנימפיאה שהחלה כבר עכשיו.

לאחר שעליתם מהאגם לחלקת דרום אפריקה, חפשו מימין למעלה את אצחר 'ספארי סאנסט' המרהיב בצבעי כתום ואדום. זהו שיח יפהפה ממשפחת הפרוטאיים, מכלוא תרבותי שיצר מטפח ניו-זילנדי בין שני מינים שמוצאם בדרום אפריקה.

עוד פרח מעניין בחלקת דרום אפריקה הוא המרווה האפריקנית-צהובה, המתחילה לפרוח בחלקה בימים אלו. זו מרווה הפורחת בצבע ברונזה!  כמו המרווה המשולשת בארץ, מרווה זו נחשבת לצמח מרפא חשוב ברפואה העממית וגם היא חסכנית במים.

Salvia_africana-lutea

בחודש שעבר שלחנו אתכם להתפעל מכל מיני האלווי הפורחים ברחבי חלקת דרום אפריקה ומהציפורים שהם מושכים – צופיות, עלוויות ואחרים. עדיין לא מאוחר לחזור ולהתפעל מפריחת האלווי – אלווי מרלות פורח כעת בתפרחות אדומות-כתומות מרשימות ולידו חפשו עוד מיני אלווי אחרים.

Aloe marlothii
Bulbinella_latifolia

צמח בצל יפהפה שפורח בחלקת דרום אפריקה וגם בערוגות הכניסה לגן הוא הבולבינלה. זהו גיאופיט בעל עמוד תפרחת גבוה ומרשים, ובגן ניתן למצוא ארבעה מינים שונים: בולבינלה צהובה, כאן בתמונה בצהוב; בולבינלה רחבת-עלה, כאן בתמונה בכתום; בולבינלה לבנה שפורחת בלבן; ובולבינלה רבת-פרחים אשר פורחת בצהוב גם היא.

Bulbinella_nutans
Arctotis_hybrida

ממשיכים בחלקת דרום אפריקה – פרחי אוזן הדב בעלי העלווה המכסיפה צובעים משטחים בשלל צבעים. ביחד עם פרחי הגזניה, שגם הם ממשפחת המורכבים ומוצאם בדרום אפריקה, הם ממלאים ערוגות ומושכים את העין בשלל צבעים.

רוב הנרקיסים בגן סיימו כבר לפרוח – אך זהו זמנו של הנרקיס העטור. זהו נרקיס בעל פרח גדול ויפה שמוצאו בצרפת וספרד, באזורים בהם יש גשמי קיץ. בזכות זה הוא שורד גם בערוגות המושקות כל השנה. הוא מאחר בפריחה יחסית לנרקיסים האחרים, ובימים אלו מחייך אלינו מפינות שונות בחלקת אירופה.

Narcissus_pseudonarcissus
Forsythia europaea

נמשיך בחלקת אירופה, שם פורח שיח מרשים בצהוב עז: זוהי הפורסיתיה האירופאית. שיח ממשפחת הזיתיים, לכל פרח ישנם ארבעה עלי כותרת מאורכים. היא נקראת על שם וויליאם פורסית', בוטנאי וגנן סקוטי בן המאה ה-18 שהיה ממייסדי ה-RHS, אגודת הגננים המלכותית הבריטית.

אם ביקרתם בפראג באביב, ודאי שמתם לב לפריחת הפורסיתיה ברחבי העיר – היא נפוצה שם בגינון, ובאביב העיר זוהרת בצהוב בזכותה.

הפורסיתיה מתאימה לגינון באיזור ההר.

כעת בואו נעלה לאזורים העליונים של חלקת אירופה, מעל למסעדה. שם פורח בימים אלו חלבלוב מגובשש בגווני צהובים-ירקרקים. למרות שנראה כאילו הגננים שלנו עמלו קשה על עיצוב השיח, זהו שיח הגדל בצורה מעוצבת באופן טבעי. פרוש שמו הלטיני הוא חלבלוב ירושלים, והוא עוד אחד מהצמחים הקרויים על שם העיר. זכרו אותו להמשך הסיור, כשנגיע לחלקת הים התיכון…

Ceanothus_arboreus

מתי בפעם האחרונה ראיתם את האביב בקליפורניה? אחד הסוגים הנפוצים במערב ארה"ב הוא הציאנותוס – ישנם כשמונים מיני ציאנותוס, הם מכסים מדרונות ופורחים בשלל גווני סגול-תכול-לבן. בגן פורח הציאנותוס המעוצה: זהו שיח ממשפחת האשחריים, בעל פריחה בגוון סגול-לילך עדין וריח נעים. מאפיינים אלו נתנו לו את שמו העממי האמריקאי: California Lilac – לילך קליפורני, למרות שאינו קשור כלל לשיח הלילך.

נמשיך לחלקת אוסטרליה, שם פורחים עצי שיטה ממינים שונים. בשביל העולה מעל החממה הטרופית ובמקומות נוספים בחלקה פורחת שיטה רכה (בתמונה מימין למעלה), עץ בעל תפרחות מאורכות של פרחי שיטה דמויי הפונפון. התוצאה היא עץ עמוס אשכולות פריחה יפהפיים.

בנוסף אליה, פורחות גם שיטה כחולת-כנף (מימין למטה) ושיטה סכינית (משמאל למטה). אצל שני המינים הללו העלים התנוונו והגבעול מכונף והוא זה שמטמיע. התוצאה מרשימה מאד – שני העצים הם פיסוליים ומיוחדים, מראה מרשים גם כשאינם פורחים – אבל עם הפריחה אפילו יותר.

Acacia_glaucoptera
prunus microcarpa

בחלקת אסיה פורח כעת דובדבן קטן-פרי, שהיה צמח החודש שלנו לפני שנה. זהו שיח בעל ענפים דקים ועדינים – וכשהוא עמוס פריחה, זו חגיגה לעיניים.

באזור החולות של חלקת אסיה פורח כעת איריס הארגמן. זהו הראשון לפרוח מבין איריסי ההיכל הגדולים והיפים של ארצנו. איריס הארגמן גדל אך ורק במישור החוף, בין עתלית לאשקלון. בטבע הוא בשלבי סיום כעת, אבל בירושלים אצלנו הוא פורח כעת. בואו ליהנות ממנו!

אמרנו שהאביב הוא עונת מרבדי הפריחה, ואם עוד לא ראיתם מרבדי פריחה כחולים מרהיבים של תורמוס ההרים – זהו הזמן! גם בטבע כעת התורמוסים מכסים שטחים, ובגן חלקת אסיה מרהיבה בגווני הכחול שלה! חפשו את הוורודים – פרטים עם מוטציית צבע הנחבאים במרבדים הכחולים.

בין פרחי התורמוס אפשר לראות שרביטי פריחה בהירים וצמריריים. אלו התפרחות של צמר מפוצל. זהו צמח רב שנתי הגדל במזרח הים התיכון, מרכז אסיה ומערבה.

כמו כן, בין התורמוסים ובשביל העליון בחלקה תוכלו לפגוש עמודי פריחה עם פרחים מיוחדים בצבע צהוב-כתום חם. זהו העיריוני הצהוב, פרח בר נפוץ בארץ. שימו לב לפרח המיוחד שלו.

למרגלות התורמוסים אפשר למצוא מרבדי פריחה לבנים של תלתן תריסני. התלתן הזה ממלא משטחים באזורים מוצלים למחצה, וגם אותו תוכלו לפגוש בחלקת אסיה.

Trifolium clypeatum
Pyrus_syriaca

אם נרים מבטינו מעל מרבדי התורמוסים והתלתנים, נוכל לראות את עצי הפרי הוורדיים זוהרים בפריחתם. כך למשל, האגס הסורי שבתמונה. אגס סורי נחשב לקרובו של האגס התרבותי, ומשמש כנה להרכבת זנים תרבותיים.

בגן ניתן למצוא כחמישה עשר מיני אגס, וכן מיני תפוח, אפרסק, דובדבן ועוזרר – וזה הזמן לראות את פריחתם.

בחלקת הים התיכון מתחילה לפרוח מרוות ירושלים. מרווה זו פורחת בוורוד בהרים באזור הים תיכוני בארץ, אך רק באזור ירושלים היא פורחת בפרחים בגווני בורדו עזים. זהו פרח יפה וחסכן במים, חפשו את זרעיה בחנות הגן.

Salvia_hierosolymitana

בחלקת הים התיכון פורח כעת חלבלוב השיח. זהו שיח מרשים בעל פריחה בצהוב-ירקרק. זהו שיח ים-תיכוני מרשים – בארץ הוא בסכנת הכחדה ונמצא אך ורק במורדות נחל שיח בכרמל.

לא נשכח לבקר בחממה הטרופית, הביקור בחממה הוא תמיד חוויה מרתקת. בחלקת המדבר של החממה פורח צמח החודש שלנו: גומא הפפירוס. זהו גומא גדול ומרשים, ממנו הפיקו המצרים הקדמונים את הפפירוס, הנייר הראשון.

Trichodesma boissieri

האם אתם זוכרים ששלחנו אתכם בינואר לראות את צמרורת בואסיה הנהדרת, בחלקת המדבר בחממה?
ובכן, היא עדיין פורחת – מרהיבת עין בפרחיה התכולים הנפלאים! אתם מוזמנים לקרוא אודותיה כאן.

בדיוק החודש לפני שנה נפתחה מחדש טרסת הגיאופיטים המחודשת שלנו, באזור משתלת הגן למעלה בגן. בכניסה לטרסת הגיאופיטים נמצא פריחה צפופה של צבעוני רחב-עלים, לזכרו של אסא אוזילבסקי.

Tulipa

טרסת הגיאופיטים ופינת צמח החודש מלאות פריחה של יותר מ-450 מינים של גיאופיטים מרהיבים ומיוחדים מהארץ ומהעולם. ביניהם אפשר לפגוש לכנליה אלואית עם פרחים בצבעי כתום-בורדו מרהיב. זהו גיאופיט דרום אפריקאי, הפורח גם בחלקת דרום אפריקה.
ולא נשכח את המינים המקומיים: הידעתם שיש שום שנקרא על שם העיר העברית הראשונה? שום תל-אביב פורח בגווני ורוד עדין.

את הסיור נסיים בערוגה הצמודה לכיתת הלימוד ליד המשרדים. בערוגה זו נשתלו מספר צמחים נדירים ומיוחדים, כמה מהם כבר פורחים. אנחנו רוצים להסב את תשומת הלב לפרח גבוה ממשפחת המצליבים: הארביס הנאה, בעל התפרחות בצבע קרם-צהבהב, ופירות הנראים כסרטים ארוכים ומרשימים.

Arabis_turrita

האביב כאן, ואצלנו בגן אפשר בכמה צעדים לעבור בין הפריחות האביביות של היבשות השונות: בואו לבקר בגן ולראות כמה נפלא האביב!

Top דילוג לתוכן