כדאי לראות בגן, יוני 2020

06 יונ

חודש יוני מסמל את בוא הקיץ. רוב הפריחה מאחורינו, אך יש די הרבה צמחים הפורחים כעת. הטמפרטורה יורדת בשעות אחר הצהרים ורוח קלה מנשבת לרוב, זהו זמן מצוין לבוא ולבקר בגן.

Acanthus
Nigella

סיורנו מתחיל כבר בערוגות הכניסה, שם פורחים בימים אלו פרחים רבים. נסב את תשומת הלב לקוציץ הרך, צמח גדול ומרשים שמוצאו מדרום אירופה. עלי הקוציץ היפים נתנו השראה ליוונים העתיקים שעיטרו את כותרות העמודים הקורינתיות בדוגמת עליהם. זהו צמח מומלץ לערוגה מוצלת או חצי מוצלת.

עוד פורח קצח דמשקאי, בעל הפרחים הסגולים המיוחדים. אם הקצח סיים לפרוח, עדיין כדאי להציץ בערוגה: גם לפירות שלו צורה ייחודית ומעניינת.

אם נעלה בשביל העולה מימין למסעדה, נפגוש את הפעמונית ההדורה. הפעמונית היא צמח בר מקומי, נדירה מאד בגליל העליון. יופיה והעובדה שהיא מעדיפה מקומות מוצלים הופכים אותה לצמח גינון מומלץ לאזורים מוצלים. למעשה אנחנו הצלנו אותה מכליה על ידי גידולה והפצתה בגינות. אפשר לקנות זרעים שלה בחנות הגן.

לצד הפעמונית פורח הטרכליום הכחול – צמח רב-שנתי המצליח לפרוח גם בצל בתפרחות יפהפיות.

trachelium caeruleum
Campanula
Alcea

לאורך שבילים רבים בגן נפגוש חטמיות תרבותיות – הן בשיאן כעת, ומוסיפות כתמי צבע נפלאים לשבילים רבים בגן. החטמית היא צמח חסכן מים מומלץ ביותר הזורע את עצמו וכך מתחדש ומתרבה ללא טיפול.

כדאי לבקר בחלקת דרום אפריקה בשביל קצת צהוב בעיניים: ראו כמה יפה משתלבים פרחי אבהר פטרסון (מלפנים) עם פרחי הימנולפיס קטן-פרחים (מאחוריו): הצבעים זהים, אך צורת העלים והפרחים שונה לחלוטין, שכן האבהר הוא ממשפחת הפרוטאיים וההימנולפיס ממשפחת המורכבים. הם נראים מצוין יחד ומשלימים זה את זה.

south africa
europe section

בחלקת אירופה מתעוררות המרגרטות ומחייכות אלינו מצידי השבילים. מרגרטה X גדולה, ששמה העממי "מרגרטת שסטה" היא מכלוא שייצר המטפח האמריקני וולטר ברבנק בסוף המאה ה-19. זהו תוצר של הכלאת ארבעה מינים:

  • מרגרטה מצויה – Leucanthemum vulgare – שהוא מין רחב תפוצה באירואסיה,
  • מרגרטה גדולה – Leucanthemum maximum – מהרי הפירנאים,
  • מרגרטת האגמים – Leucanthemum lacustre – מפורטוגל,
  • ניפוטרון יפני – Nipponanthemum nipponicum – מיפן.

ברבנק כינה את המרגרטה בשם העממי "מרגרטת שסטה" על שם הר שסטה בקליפורניה, הקרוב למקום בו עבד. המרגרטה הגדולה היא צמח נהדר לאזור ההר, היא ממלאת ערוגות בעלווה צפופה ופורחת כאמור בתחילת הקיץ. ניתן לחלק אותה בקלות אם היא צפופה מדי או אם רוצים לרבות אותה.

עדיין בחלקת אירופה, אכילאת אלף-העלה פורחת בשלל גווני צהוב, כתום ואדום, ולצידה פרחי תגית קולומברית המעטרים את הערוגות בגווני תכול-סגול בהירים. המרווה המרושתת מסיימת לפרוח, אולי יתמזל מזלכם ותראו את פרחיה  האחרונים.

salvia
Achilea
Erythrina herbacea‏

בשביל הנכים אשר בחלקת אמריקה חוזר לפרוח האלמוגן העשבוני, בעל פרחים אדומים ומרשימים. סביבו ניתן לראות דגן עדין העונה לשם מלעניאל דקיק. לאלמוגן פרחים אדומים ומאורכים, המושכים ציפורים – יונקי דבש (קוליברים) אמריקאים שיאביקו אותם. אצלינו בגן הצופית ממלאת את מקומם של הקוליברים ומאביקה את האלמוגן. האלמוגן העשבוני היה צמח החודש שלנו לפני שלוש שנים, מוזמנים לקרוא אודותיו!

Calycanthus occidentalis

עדיין בחלקת אמריקה – בראשית החודש נוכל עוד להתפעל מפריחת הקליקנתוס. זהו שיח אמריקאי בעל פרחים אדומים וגדולים וענפים בעלי ריח ארומטי. שמו העממי הוא Spicebush, כיוון שהאינדיאנים האמריקאיים נהגו לקלף את קליפת הגזע, ליבש, לטחון אותה ולהשתמש בה כתבלין בדומה לפלפל אנגלי (allspice). מהפירות מפיקים שמנים לתעשיית הבשמים.
בגן ישנם שני מינים של קליקנתוס: קליקנתוס פרחוני (בתמונה מימין) שמוצאו במזרח ארה"ב, וקליקנתוס מערבי (בתמונה משמאל) שמוצאו בקליפורניה, במערב ארה"ב.

08-Calycanthus floridus

רגע לפני שנעזוב את חלקת אמריקה, בשביל העליון במערב החלקה, חפשו פריחה בכתום עז: זוהי האחלמית האונתית. שימו לב לצורת הפרח, המזכירה לנו את החלמית שלנו: האחלמית היא קרובתה של החלמית ממשפחת החלמיתיים, צמח חסכן-מים ממדבריות דרום-מערב צפון-אמריקה.

Melaleuca pentagona

פריחת מיני המללויקה ממשיכה בחלקת אוסטרליה, והפעם נפנה את תשומת הלב לשיח בעל פרחים ורודים קטנים וריח מתקתק: המללויקה האמירית (Melaleuca pentagona). זהו צמח חסכן במים ועמיד במגוון קרקעות שמוצאו בדרום-מערב אוסטרליה.

12-Callistemon Kings Park Special

קליסטמון 'קינגס פארק ספיישל' ('Callistemon 'Kings Park Special) בחלקת אוסטרליה הוא שיח גבוה ויפהפה בעל פרחי-מברשת ארוכים ואדומים. זהו מכלוא שמוצאו בגן הבוטני קינגס פארק בפרת', אוסטרליה. גם הקליסטמון, כמו קרובתו המללויקה, הוא צמח עמיד וחסכן במים.

Chrysocephalum apiculatum‏

בחלקת אוסטרליה פורחים כעת מקבצים של פרחים צהובים שנראים מוכרים-אך-שונים… אלו פרחי דם-המכבים הזהוב (Chrysocephalum apiculatum), שמתחילים לפרוח כעת וילוו אותנו גם בהמשך הקיץ. הם דומים בצורתם לדם-המכבים האדום שלנו, אך בשונה ממנו – הוא בעל פריחה צהובה. דם המכבים הזהוב היה פרח החודש שלנו ביוני 2017, ואתם מוזמנים לקרוא אודותיו.

13-Hymenosporum flavum‏

טיילו בטיילת הצמרות שלנו: זו הזדמנות נהדרת לראות את העצים בגובה העיניים! בזמן הטיול שימו לב לעץ רחב עלים בעל פריחה לבנה-צהובה מרשימה: זוהי ההינומית הצהובה, עץ שמוצאו במזרח אוסטרליה, ביערות הגשם החופיים האוסטרליים. זהו עץ חזק ונוח לגינון, אם כי דורש תוספת מים באקלים שלנו. הפרחים ריחניים במיוחד ומשנים את צבעם מלבן לצהבהב.

13-Hymenosporum flavum‏

הכניסה לחלקת הים התיכון לאורך השביל הראשי גם היא מרשימה כעת, עם צורת הבר של הרדוף הנחלים בוורוד משגע, וסביבו גולנית יובשנית בתכול, פרע קנרי בצהוב ומרווה קנרית בסגול ולבן. כולם צמחים חסכני מים מומלצים.

הרדוף הנחלים ופרע קנרי
Cynara scolymus

בחלקת הים התיכון פורח בימים אלה הקנרס התרבותי – הוא הארטישוק. חפשו פריחה גבוהה בגוון סגול עז. הקנרס התרבותי הוא צמח מאכל וצמח מרפא הידוע לאדם מזה אלפי שנים, והוא צמח החודש שלנו. אתם מוזמנים לקרוא אודותיו. בחלקה תוכלו ליהנות מאחד מזני הנוי הגבוהים שלו. זהו צמח חסכן מים מרשים ביותר.

בחלקת הים התיכון ישנם מקבצים סגולים נהדרים של פרח מקומי: געדה קיפחת, מין נדיר בסכנת הכחדה הפורח בשרון וברמת מנשה. הגעדה סובלת מהרס בתי גידול, ובגן אנו משמרים אותה.

Teucrium
17-Michauxia campanuloides מישויה

אם הגעתם עד לגעדה – אל תוותרו והמשיכו עד הקצה הצפוני של הגן, ליד בריכת סנלייט. שם פורחת בימים אלו מישויה פעמונית. המישויה היא צמח על סף איום, הגדל במצוקים בצפון הארץ. פרחי המישויה גדולים ומיוחדים: עלי הכותרת של הפרח משוכים אחורנית בדומה לרקפת, אך הצלקת צינורית וארוכה.

לסיום, נמליץ לבקר גם בפינת צמחי החודש ליד המשתלה: במקום זה תמיד יש מה לראות. החודש יפרחו מספר מיני שום (בתמונה: שום הפירנאים), שושן ארוך-פרחים וחרחבינה חופית, שהיא מין נדיר בסכנת הכחדה מחוף הים.

חרחבינה חופית
שושן ארוך פרחים
Allium pyrenaicum

אמנם האביב חלף, אך עדין יש הרבה מה  לראות בגן! אתם מוזמנים לבקר!

Top דילוג לתוכן